AB'den Türkiye açıklaması: 200 milyar avroyu geçti

Avrupa Birliği’nin (AB) Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Oliver Varhelyi, Türkiye ve AB arasında ticaret hacmi açısından geçen yıl rekor kırıldığını belirterek, "200 milyar avronun üstüne çıkmış durumdayız" dedi.

GİRİŞ 23.05.2024 16:58 GÜNCELLEME 23.05.2024 17:19
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Bakanlıktaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

AB Komisyonu Üyesi Varhelyi, Türkiye ile AB'nin toplam ticaret hacmine ilişkin, "Geçen yıl bir rekor kırdık ticaret hacmi açısından. 200 milyar avronun üstüne çıkmış durumdayız." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’YE DAHA FAZLA YATIRIM KONUSUNU ELE ALDIK

AB ile Türkiye arasında geçen yıl "206 milyar avroluk ticaret hacminin" olduğunu vurgulayan Varhelyi, şunları söyledi:

"Türkiye, dolayısıyla AB'nin beşinci en büyük ticaret ortağı. Tabii beşinci olmak önemli bir sıralama ama şunu da söylemek gerekiyor: AB de Türkiye'ye gelen yabancı doğrudan yatırımın en önemli kaynağı olmaya devam ediyor. Bu, tabii ki her iki taraf için de büyük sorumlulukları beraberinde getiriyor. Hem bu ilişkileri bu şekilde sürdürebilmek, bu büyük hacmi sürdürebilmek ama aynı zamanda biraz daha tetikleyebilmek, daha da genişletebilmek, büyütebilmek gerekiyor. Bu yüzden de Türkiye'ye daha fazla yatırımın yapılması konusunu ele aldık."

ÇALIŞMALAR BU YIL TAMAMLANACAK

Varhelyi, AB-Türkiye Yatırım Platformu'nun kurulduğunu hatırlatarak, "Sadece kamu yatırımları değil özel yatırımlar da teşvik ediliyor bu platformda. Şimdi platformun işlevsel hale gelmesi için yapılan teknik çalışmaların bitmesini bekliyoruz. Bu yıl bu çalışmaları tamamlamayı amaçlıyoruz." diye konuştu.

Oliver Varhelyi

HEDEF 2,4 MİLYAR AVROLUK YATIRIM

AB-Türkiye Yatırım Platformu'nun doğrudan Türkiye'nin ekonomisine katkıda bulunacağına işaret eden Varhelyi, şunları kaydetti:

"Şimdi bu operasyonun büyüklüğünü size anlatmak için şunu söyleyeyim: 2,4 milyar avroluk doğrudan yatırımı mobilize etmeyi amaçlıyoruz. Tabii bunu yapabilmek için bu da ele aldığımız başka bir konu, uluslararası finansal ortaklarımıza da ihtiyacımız var. Onların bize yardımcı olması gerekiyor çünkü

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 16
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Geç o rekoru birşey etmez , € Avrupa parasının alım gücü yüksek , normaldir . Onların lehine , eskisine göre daha cazip fiyatlar ve kantite artışı var .
  Cevapla
 • Şeffaf 1 ay önce Şikayet Et
  Kim doğru söylüyor anlamadım
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Şu anki gerçek , Parite'dir ; Satın alan Avrupalı'nın alım gücü €/₺ yüksektir . Üreten ve satan , Çinli'nin de bize göre alım gücü ¥/₺ yükselmiştir . Eskiden bir Aramalı , Çinli'den daha ucuza alıyorduk , Şimdi ise pahalıya geliyor .
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  eşeği düğüne çağırmışlar yüzü asılmış neden astın suratını demişler ya su taşıtırlar ya odun beni neden çağıracaklarki demiş
  Cevapla
 • Cskn 1 ay önce Şikayet Et
  Kavga yerine ticaret olsa dünya daha güzel olur
  Cevapla
 • Olmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Diğer devletler senin malına zenginliğine ticaretine göz diker osmanlı ipek yolu örneğin
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye beleşe karnınızı doyuruyor,ama nereye kadar.?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle