Bakanlık ceza yağdırdı! 'Anne' ifadesine durdurma kararı

Ticaret Bakanlığı, aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 664 adet dosya hakkında durdurma cezasının yanı sıra toplam 107 milyon 883 bin 569 lira idari para cezasının uygulandığını açıkladı.

Bakanlık ceza yağdırdı! 'Anne' ifadesine durdurma kararı
Bakanlık ceza yağdırdı! 'Anne' ifadesine durdurma kararı
GİRİŞ 23.05.2024 09:09 GÜNCELLEME 23.05.2024 09:10
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Reklam Kurulu’nun 16 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilen 345 sayılı toplantısında, 119 adet dosyadan 110’u mevzuata aykırı bulunurken, tüketicileri yanıltıcı ve aldatıcı reklam ve haksız ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 13 milyon 744 bin 459 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Geleneksel ve dijital mecralarda; sağlık reklamlarından sosyal medya etkileyicilerinin (influencer) reklamlarına, gıda takviyesi reklamlarından indirimli satış reklamlarına birçok sektörde reklam ve uygulama ele alınarak incelendi.

BAZI REKLAMLAR DURDURULDU

İndirimli satışlara ilişkin olarak gerçekleştirilen denetimler kapsamında; bir firma tarafından çeşitli mecralar üzerinden yayınlanan kampanya ilanlarında indirimli satış süresi olarak altı aylık bir sürenin belirlendiği tespit edildi. Yapılan incelemede, “sezon indirimi” başlığıyla kış, ilkbahar ve yaz olmak üzere 3 sezona tekabül eder şekilde ve sürekli değişen ürünlerin dahil edilmesiyle kampanya yapılmasının, indirimli satış konusu ürün/kategori/kampanya kapsamı gibi hususlar hakkında tüketiciler nezdinde belirsizliğe yol açacağı ve sürekli indirim ve kampanya gerçekleştirildiği algısı yaratılmasına neden olacağı gerekçesiyle söz konusu reklamların durdurulmasına karar verildi.

ANNE TARİFİ İFADESİ KALDIRILDI

Hızlı tüketim ürünlerinin tanıtımlarında “anneler tarafından hazırlan ürünlere eş değer olduğu vurgusu yapan” ifadelerin kullanımının aykırı olduğuna karar verildi.

Gıda sektörü başta olmak üzere hedef kitlesini hassas tüketici grubunda yer alan çocukların oluşturduğu ürünlere ilişkin tanıtımlarda; imalat, işleme, hazırlanma, ambalajlama ve paketleme gibi muhtelif üretim süreçlerine tabi tutulan ürünlerin, anneler tarafından hazırlan ürünlere eş değer olduğu vurgusunu yapan “anne tarifi”, “anne formülü”, “anne dokunuşu” gibi ifadelerle tanıtımının yapılmasının, ev koşullarında herhangi bir işlenme yöntemine tabi tutulmadan hazırlanan ve bu nedenle çocukların tüketimine rahatlıkla sunulabilecek bir gıda ürünü olduğu izlenimi yarattığı, dolayısıyla, tüketicileri yanıltıcı nitelikte ve ilgili mevzuata aykırı olduğu değerlendirmesiyle durdurma cezası verilmesine karar verildi.

Reklam Kurulu yılın ilk beş ayında toplam 756 adet dosya hakkında değerlendirmelerde bulundu. Aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 664 adet dosya hakkında durdurma cezasının yanı sıra toplam 107 milyon 883 bin 569 lira idari para cezası uygulandı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 29
 • gerçekçi 1 ay önce Şikayet Et
  serbes piyasanin temelini zamanında Özal atmıştı ama bugün de böyle oldu işte sıkı denetim şart.
  Cevapla
 • Yorumcunun biri 1 ay önce Şikayet Et
  darmaduman edin bu yamyam sahtekarları
  Cevapla
 • kemal 1 ay önce Şikayet Et
  Yav bir ürünün HER HAFTA fiyatı değişir mi.. Bir bakıyorsun ZAM gelmiş.. Bu neyin zammı abi?.. Serbest piyasa, vatandaşın canını okudu.. Buna nasıl çözüm buluyorlarsa bulsunlar artık
  Cevapla
 • maho 1 ay önce Şikayet Et
  Canı SIKILAN HER TÜRLÜ ÜRÜNE ZAM YAPIYOR SİZ ONLARI DURDURDURUN VATANDAŞIN CANI ÇIKTI
  Cevapla
 • Ahmet Kır 1 ay önce Şikayet Et
  Daha fazla denetim, daha fazla ceza. Önce ciddiyet! Denetleyeni de denetleyin. Gönüllü tüketicilerden olsa daha mı iyi OLUR?!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle