Hazine ve Maliye Bakanlığı vatandaşa 'ihbar ikramiyesi' verecek

Vergi kaçağı ve kayıtdışı ekonomiye karşı tedbirlerini yoğunlaştıran Hazine ve Maliye Bakanlığı, etkin vatandaş ihbarı için yeni şikayet kanallarını devreye aldı. Vatandaşlar, şikayetleri için “ihbar ikramiyesi” de talep edebilecek.

GİRİŞ 23.05.2024 14:36 GÜNCELLEME 23.05.2024 17:07
Bu Habere 190 Yorum Yapılmış

Bir süredir özellikle kayıt dışı ve düşük beyanla ilgili denetimlerini hızlandıran Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu konularda vatandaşların ihbarda bulunabilecekleri kanalları da güncelledi. İhbar mekanizmaları arasına, WhatsApp'ın yanı sıra, X ve İnstagram gibi sosyal medya araçları da eklendi.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede, Haizine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen kayıt dışı ekonomiyle mücadele çalışmaları kapsamında, vatandaşların ihbar ve şikayetlerini daha kolay/hızlı yapabilmesi için ihbar kanallarının güncellendiği duyuruldu.

Buna göre Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde (gib.gov.tr), dijital.gib.gov.tr adresyeri yanı sıra GİB mobil uygulaması ve ALO 189 Vergi İletişim Merkezi üzerinden başvurular yapılabilecek.

Ayrıca, “BİP Vergi İhbarı Servisi, X ve Instagram İhbar Hesapları (“gibihbar” üzerinden “DM-Direkt Mesaj” yoluyla) ve WhatsApp İhbar Hattı (0 552 189 0 189)” gibi uygulamalar da ihbar için hizmete alındı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların ihbar edebileceği konuları ise şöyle sıraladı:

Düşük KDV Oranı Uygulanması
IBAN / PTT Çeki Yolu ile Ödeme Talep Edilmesi
Fiş/Fatura Verilmemesi
Başka İşletmenin POS Cihazının Kullanılması
Mükellefiyet Kaydının Olmaması
Sahte/ Yanıltıcı Belge Düzenlenmesi veya Kullanılması
Personel Ücretinin Elden Ödenmesi
Kira Gelirinin Beyan Edilmemesi
Tapu Harcının Eksik Ödenmesi
Kaçak Ürün Satışının Yapılması

YÜZDE 10 İHBAR İKRAMİYESİ

Vatandaşlar, şikayetleri için “ihbar ikramiyesi” de talep edebilecek. Yapılan ihbar sonucu düzenlenecek vergi inceleme raporlarına göre tahakkuk eden vergi ve vergi ziyaı cezasının yüzde 10’u tutarındaki ihbar ikramiyesi, vatandaşlara ödenebilecek. Vatandaşlar, ikramiye ödemesi için IBAN numaralarını sisteme girecek. İhbarları denetleyecek ekipler, sahada gerekli incelemeleri yaparak tespit edilen ihlaller için ceza kesecek.

KAYNAK: EKONOMİM.COM/MİLLİYET
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 190
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Asılsız ihbara cezai yaptırım yoksa iç piyasayı bozma Bankalara hizmet esnafı bitirip Zincir marketlere hizmet Halkı birbirine düşman etme Gibi kötü niyet olduğu düşünülur
  Cevapla
 • dadaş 1 ay önce Şikayet Et
  en büyük vergi kaçağı daire satışlarında oluyor iki milyonluk evi yediyüzbin olarak gösteriyorlar
  Cevapla
 • ekip 1 ay önce Şikayet Et
  onlar daha cok veriyor
  Cevapla
 • Misafir 29 1 ay önce Şikayet Et
  Bence bu iş tutar
  Cevapla
 • verme 1 ay önce Şikayet Et
  geri zekalilar yuz de on verdin mi sana ne kalacak buyuk miktar da yuz de bir bile dunyanin parasi yapar adam gibi vergi sistemi koyarsin her secim zaman mujde diye af olmaz suc var ise cezasi olur mallara el koyarsin pismamin diyeni af etmesin biraz akilli olun
  Cevapla
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Mallara el koyması için kaçakçılığı ya da yalan beyanı tespit etmesi gerek.bunun tespiti için ihbar yapana ödüllendirme yapıyor haberi doğru oku.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle