Piyasalarda 'Merkez Bankası' bekleyişi! Uzman isimden yıl sonu tahminleri dikkat çekti...

TCMB'den gelecek faiz kararını konuşan Soner Kuru, yıl sonunda faiz indirimi gelebileceğini belirtti. Kuru, enflasyonla mücadelede Merkez'in yalnız olmadığının altını çizerek "Yıl sonuna doğru enflasyon yüzde 35'lere çekilebilir" dedi.

GİRİŞ 22.05.2024 15:02 GÜNCELLEME 23.05.2024 09:45
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararı belli oluyor. Banka bir önceki toplantıda politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutmuştu. Buna göre; Merkez Bankası mayıs ayı faiz kararına ilişkin karar metni ve yıl sonu faiz seviyesi tahminlerde yatırımcıların odak noktasında yer alıyor.  

Merkez Bankası’nın faiz kararını Haber7’ye değerlendiren Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, piyasalarda gündemin öne çıkan başlıklarına da değindi. Altına dair önemli açıklamalarda bulunan Kuru, Borsa İstanbul’da rekor seviyelere ilişkin yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

 

 

UZMAN İSİMDEN YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ! 

Merkez Bankası’nın yarın açıklayacağı faiz kararında bir değişiklik beklemediğini ifade eden Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, bir önceki faiz artırımında Merkez’in koridor tanımladığını belirtti. Nisan ayı boyunca bu koridoru TCMB’nin kullandığını belirten Kuru, “Ağırlıklı fonlama maliyeti ay içerisinde 50-51 seviyelerine geldi ancak son günlerde 50 olarak gözlemleniyor” dedi.

Temmuz’a kadar enflasyonun %70’lerin üzerine çıkacağını ancak Ağustos ayı itibarıyla sert bir düşüş ile yüzde 50 düzeyine çekileceğini söyleyen Soner Kuru, bu süreçte Merkez Bankası’ndan ek bir sıkılaşma beklemediklerini de belirtti. Yıl sonuna doğru gösterge niteliğinde ‘faiz indirim’ tahmininde bulunan Kuru, enflasyon ile mücadele kapsamında maliye yönetiminin de destek verdiğinin altını çizdi. Yıl sonunda enflasyon beklentisini yüzde 35 - 45 bandında açıklayan Soner Kuru, “Merkez Bankası enflasyonla mücadele de yalnız değil” diye konuştu.

 

 

O SEVİYELERE DİKKAT! BORSADA İKİ DİRENÇ NOKTASINA UYARI!

2024 yılı itibarıyla borsada makasın değiştiğini dile getiren Kuru, yerli yatırımcıdan ziyade borsada yabancı yatırımcının hareketli olduğunu belirtti. Öne çıkan sektörlere ilişkin konuşan Soner Kuru, bankalar, holdingler, havacılık ve iletişim gibi sektörlerin getirisinin olduğunu ifade etti. Kuru, borsa yükselirken bu sektörlerin pozitif ayrıştığını söyleyerek yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

Nisan ayında başlayan hareketin 10,350 seviyesi ile destek noktası olduğunu ifade eden Kuru, 10,350 üzerinde kalındığı sürece pozisyonların korunması yönünde tavsiyelerde bulundu. Orta vadeli yatırımcılar için ise 9,850 destek seviyesinin önemli olduğunun altını çizen Soner Kuru, Borsa İstanbul’da yönün yukarı yönde devam etmesini beklediklerini söyledi.

Soner Kuru, “Yıl sonu hedefimiz Borsa İstanbul’un dolar bazında 400 dolar seviyelerinde bir yere geleceği noktasında” dedi.

 

 

ALTINDA YENİ REKORLAR GELECEK Mİ? UZMAN İSİM 'SABIR' DİYEREK AÇIKLADI!

Ons altının hem jeopolitik riskler hem de Fed’in faiz indirim beklentileri ile fiyatlandığını ifade eden Soner Kuru, altının rekor seviyeleri test ettiğini söyledi.

Yılın geri kalanına ilişkin konuşan Soner Kuru, Fed’in faiz indirim beklentisi doğrultusunda altının fiyatlanabileceği küçük bir alanın kaldığını belirtti. Bu seviyelerden sonra altında alım için sabırlı olunması gerektiğini dile getiren Kuru, geri çekilmelerin altında alım fırsatı olarak değerlendirildiğini söyledi. Soner Kuru, ons altında yıl sonu beklentinin 2400 – 2500 bandında olduğunu söyledi.

KAYNAK: HABER7
Dilan Can Haber7.com - Muhabir-editör
Haber 7 - Dilan Can

Editör Hakkında

2001 yılında Kocaeli'de doğdu. Gazetecilik mesleğine lise yıllarında başlayarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2023 yılında mezun oldu. 7 yıllık gazetecilik hayatında sunucu, editör, muhabir gibi birçok görevde bulundu. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Özel Haberler Muhabiri' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Ülkece kazanalım 4 hafta önce Şikayet Et
    Acilen FAİZ indirilmeli. Algılara aldanmayın. Bu zulmü bitirin artık. Faiz yüzde 8 iken enflasyon 40 idi. Faiz 50ye çıkarıldı enflasyon 70 oldu. Yazık günah. FAİZİ indirin.
    Cevapla