5 soruda kirada yeni dönem

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Kira artışında yüzde 25 sınırının devam etmesi için bir sebep görmüyorum" açıklamasıyla kira yeni dönemin 2 Temmuz'da başlayacağı belli oldu. Peki ev sahipleri ve kiracılar bundan nasıl etkilenecek?

GİRİŞ 22.05.2024 13:30 GÜNCELLEME 22.05.2024 15:59
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

1. Yüzde 25 zam sınırının sona erdiği tarihte ev sahipleri zam yapacak mı?

Zam sınırı 2 Temmuz’da sona erecek ancak bu tarihte tüm ev sahipleri zam yapmayacak. Çünkü kiraya zam ‘yılda bir kez’ ve ‘sözleşme yenileme döneminde’ yapılır. Söz gelimi, sözleşme yenileme dönemi ocak ayı ise zam için Ocak 2025 tarihi beklenecek.

2. Sınırın kalkması ‘ev sahibi istediği zammı yapar’ anlamına gelir mi?

Zam sınırının kalkması, oranı ev sahibinin belirleyeceği anlamına gelmez. Kiralar yeni dönemde, tıpkı geçmişte olduğu gibi TÜFE 12 ay ortalamasına göre belirlenecek. Örneğin TÜİK’in son açıkladığı oran yüzde 59.64, yani yasal oranın iki katından fazla... Temmuz ayında da açıklanacak güncel rakam takip edilecek ve ‘en çok’ bu oranda artışa gidilecek.

Kiracı ve ev sahiplerinin bilmesi gereken önemli bir detay da şu: Yüzde 25 sınırı 1 Temmuz dahil uygulanacak. Yani sözleşmesini 1 Temmuz’da yenileyenler yasalara göre bir yıl daha yüzde 25 zamlı kira öderken, 2 Temmuz’da yenileyenler enflasyon ortalamasını baz alacak.

3. Dava süreci devam edenler ne yapacak?

Geçtiğimiz iki yıl boyunca kira davaları adeta adliyeleri kilitledi. Kira tespit ve tahliye davaları hukuk sistemi üzerinde ciddi yük oluşturdu. Bu nedenle de dava öncesi ‘arabuluculuk şartı’ getirildi. Ancak burada da anlaşamayanlar yine mahkemenin yolunu tuttu.

Açılan davaların 2-3 yıl sürmesi nedeniyle çok sayıda ev sahibi-kiracı hâlâ mahkeme kararını bekliyor. Bu durumda olan kiracıların da tıpkı diğer kiracılar gibi güncel yasal zam oranına uyması gerekiyor. Kiracının, ‘Zaten davalık durumdayız, yüzde 25 zam yaparım’ demesi mümkün değil. Eğer bu bir kira tespit davası ise, mahkeme güncel kira değerini açıklayacak, karar kesinleştikten sonra da kira zam döneminde TÜFE 12 ay ortalaması dikkate alınacak. (Tarih 1 Temmuz sonrası ise)

4. Düzenlemenin bitmesi tahliye hakkı verir mi?

Yapılan düzenleme kira zam oranı içindi, sürenin bitmesi sadece bu oranın sona ermesi anlamına geliyor. Ev sahibi, kiracının koruma kalkanı kalktı bakış açısı ile tahliye isteyemez. Tahliye için haklı bir gerekçe olması şart.

Ev sahibi kendisinin ya da bakmakla yükümlü olduğu birinin ihtiyacı varsa, Borçlar Kanunu’nda yazılı haklı tahliye sebeplerinden biri söz konusuysa kiracının tahliyesini isteyebilir. Ancak ihtiyacım var dedikten sonra, evi bir başkasına 3 yıl süreyle kiralayamaz. 10 yıl sözleşme uzama süresi dolan kiracı için herhangi bir gerekçe göstermeden tahliye istenebilir. Evin satılması durumunda, mülkü alan kişi eğer kendi yaşayacaksa kiracının tahliyesini talep eder. Tüm bunların yanında ev sahibinin elinde ‘geçerli bir tahliye taahhüdü’ varsa tahliye isteyebilir.

5. Ev sahibi yasal oranı az bulursa ne yapmalı?

Kira piyasasında sadece kiracı değil, ev sahibinin de mağdur olduğu örnekler var. Eski kiracı uygun fiyatla otururken, bir de iki yıl zam yüzde 25 ile sınırlı kalınca kira bedeli güncel değerin çok çok altına iniyor. Mülk sahipleri, ‘TÜFE 12 ay ortalamasına göre artış da yapsak kira bedeli düşük kalacak’ endişesi taşıyor.

Bu durumda olan ev sahipleri, 5 yılı dolduran kiracılarına, kiranın yeniden belirlenmesi için tespit davası açabilir. 5 yıldan kısa sürelerde uyarlama davaları mümkün olabilir, ancak bu davada öngörülemeyen mağduriyetin ispatı gerekiyor. Her iki durumda da dava açmadan arabulucuya gidilmesi yasal zorunluluk. Gayrimenkul hukuku uzmanları, uzun süren dava süreçleri nedeniyle tarafların kendi arasında uzlaşmasını öneriyor.

KAYNAK: HÜRRİYET
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 25
 • Önce vatan 4 hafta önce Şikayet Et
  Benim kiracı 1500 TL den 1800 çıktı son 25 lik zamla 2250 TL çıktı. Devletimiz sağolsun ev sahipleri aç gözlü kiracılar mazlum. Bir daha kira vermek mi
  Cevapla
 • Erdem 4 hafta önce Şikayet Et
  Yüz de 25 kira artışına uyan ev sahibi varmı acaba tüfe ye bile uyan yok
  Cevapla
 • Ali Gaziantep 4 hafta önce Şikayet Et
  Yüzde yüz yapanlara bile evliya gibi insan yakıştırmasını yapar olduk... Benim ev 1000 TL idi 2.sene 2000 TL 3.sene 4000TL bu yıl 10bin TL... Ev sahibine bin dua eder olduk, iyi insan diye. Çevremdeki birçok ev sahibi 3bin den direk 15bine yükselttiler ve kiracılar ev bulamayız korkusuyla sesini bile çıkaramadı... Sonrada mangalda kül bırakmaz bizim insanımız...
  Cevapla
 • Rebelboy1903 4 hafta önce Şikayet Et
  Af buyurun ? Takan varmıydı ki ?
  Cevapla
 • arif 4 hafta önce Şikayet Et
  kiralar olmuş 25 bin, benim kiracı oturuyor 5bin e. hep kiracı mağduriyetinden söz ediliyor. ev sahiplerinin mağduriyetini kim karşılayacak. bu dönemde ev yatırım aracı olmaktan çıktı ve yeni ev alan olmadığı için inşaat şirketleri yeni proje üretemiyor. Bunu bir yere yazın, 5 sene sonra ev kira fiyatları şuan 25bin ise, bugünün parasıyla 50bin e kiralık ev bulunamayacak.
  Cevapla
 • Yolcu 4 hafta önce Şikayet Et
  25 bin mi kira veriyorsun, zorun ne o kadar lüks evde oturuyorsun, hep dünyayı düşünme, kiracına da faydan dokusun öteki tarafta önüne gelir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle