Piyasalarda 'gergin' hafta! Gözler Merkez Bankası'nda: Piyasalarda beklentiler neler?

Piyasalarda jeopolitik gerginlik devam ederken, yurt içi piyasalarda ise gözler Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı politika faiz kararında. Piyasalarda yaşanan hareketliliği Ekonomist Eda Karadağ Haber7'ye değerlendirdi.

GİRİŞ 21.05.2024 14:51 GÜNCELLEME 21.05.2024 14:52
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

İç piyasada bu hafta gözler Merkez Bankası’nda olacak. Para Politikası Kurulu bu hafta Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında toplanacak. Merkez Bankası’nın faiz kararını saat 14.00’de açıklaması beklenirken piyasalardaki beklenti faizlerin mayıs ayında sabit bırakılacağı yönünde yoğunlaşıyor. Banka bir önceki toplantıda politika faizini yüzde 50 düzeyinde sabit tutmuştu.

Borsa İstanbul ise rekor tazelemeye devam ediyor. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, tarihinde ilk kez 11.000 bin puanı aşarak 11.002 puanla rekor seviyeyi gördü. Analistler, ekonomi yönetiminin attığı adımların piyasalar tarafından olumlu karşılandığını belirtti.

Piyasalarda jeopolitik riskler rüzgârı devam ediyor. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi, İsrail’de kabine değişikliği, Suudi kralının bozulan sağlığı ve Slovak Başbakan Fico’ya suikast bölgede yeni jeopolitik belirsizlikleri beraberinde getirmesi bekleniyor. Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler de piyasaları oldukça etkiledi.

Gram altın, dün tarihi zirvesini gördükten sonra bugün hafif düşüşle güne başladı. Ons altın da rekor seviyelerden geri çekilirken, yatırımcılar piyasadaki dalgalanmayı yakından takip ediyor. Altının gram fiyatı, dün 2.523 liraya kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Ancak bugün ons altındaki düşüşle birlikte gram altın da hafif gerileyerek 2.507 lira seviyesine indi.

Gedik Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, piyasalarda gündemi Haber7’ye değerlendirdi.

 

 

BU HAFTA GÖZLER MERKEZ BANKASI'NDA: FAİZ KARARI AÇIKLANACAK

Yurt içi piyasalarda bu haftanın önemli gündeminin TCMB’den gelecek olan faiz kararı olduğunu söyleyen Gedik Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizinin sabit olacağı yönünde olduğunu dile getirdi. Karadağ, nisan ayında da faizin sabit tutulması ile bu ay kararında bu yönde olabileceğini beklediklerini ifade etti. Seçim öncesi Merkez’in sürpriz bir şekilde faiz artırımına değinen Eda Karadağ, ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele kapsamında yaptığı açıklamalar ile faiz artışı kapısının da düşük ihtimalle açık bırakıldığını belirtti. Karadağ, faiz indirimin ise bu yıl içerisinde gündemde olmadığını söyledi.

 

 

BORSA İSTANBUL REKOR TAZELİYOR

Borsa İstanbul’un rekor seviyeleri test ettiğini belirten Karadağ, 11 bin seviyesinin üzerine çıkılabileceğini belirtti. Karadağ, BIST’e yoğun desteğin bankacılık sektöründen geldiğini ifade etti. Bankalara gelen alımların etkisi ile Borsa İstanbul’un hız kazandığını dile getiren Eda Karadağ, holdinglerin de primlerinin yukarı yönlü olduğunu kaydetti. Karadağ, piyasada iştahın güçlü olduğunu söyledi. Eda Karadağ, yatırımcılara uyarılarda bulunarak “Rekor seviyeler sonrası düzeltmeler olabilir, satış baskısı olarak yorumlanmasın” dedi.

 

 

JEOPOLİTİK RİSKLERİN PİYASALARA YANSIMASI! ALTIN FİYATI TARİHİNDE ZİRVE…

Jeopolitik risklerin altın fiyatları üzerinden hissedildiğini söyleyen Eda Karadağ, yatırımcının “güvenli liman” olarak altına yöneldiğini söyledi. Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeleri piyasalar bazında değerlendiren Karadağ, petrolün sınırlı kaldığını borsa tarafına yansıma olmadığını dile getirdi. Altında iki başlığın takip edileceğini dile getiren Karadağ, majör merkez bankalarının para politikalarına yönelik beklentiler ve jeopolitik risklerin altının fiyatlanmasında etkili olduğunu söyledi.

Ons altında yukarı yönlü hareketin yıl sonuna kadar devam edebileceğini belirten Karadağ, gram altın tarafında ise ivmenin yine yukarı yönlü ilerleyebileceği yönünde tahminlerde bulundu.

KAYNAK: HABER7
Dilan Can Haber7.com - Muhabir-editör
Haber 7 - Dilan Can

Editör Hakkında

2001 yılında Kocaeli'de doğdu. Gazetecilik mesleğine lise yıllarında başlayarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2023 yılında mezun oldu. 7 yıllık gazetecilik hayatında sunucu, editör, muhabir gibi birçok görevde bulundu. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Özel Haberler Muhabiri' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 20
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  dünya parayla dönüyor. bazen çok hızlı dönüyor. kemerleri bağlamayanlar savruluyor. hayat böyle.
  Cevapla
 • ffff 1 ay önce Şikayet Et
  sarayın sahibi nas ı dinlemez faize devam kim tutar faiz genel müdürünü
  Cevapla
 • Dikkat.. 1 ay önce Şikayet Et
  Sonrası olmayan bir durum! Faiz güzel. Dünya da yok bir eşi daha. Sonra yatırım için gelen lara sıfır. IMF ve Dünya Bankasından alınan ne olduğunu bilmediğimiz paralar var. Faizi kaç. Ne zaman ödenecek. Bunları sayın Bakan biliyor sanırım. O yüzden çok gerilmeden paranızı paşa paşa faize yatırınız. Borsa dan ve milli piyangodan uzak durunuz. Lutfen.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Allahtan korkmayana allah gazabı ile muamele edecektir keyifleri bilir
  Cevapla
 • Bozoklar 1 ay önce Şikayet Et
  Borsa İstanbul'da endeks gidiyor, hisseler gitmiyor. Endesk'i halka arz edin yoksa Koç Grubu dışında hisseler gitmiyor , ilk düzeltmede hepsi çıkmadığı yerden başşaşagi içecekler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle