Bakan Özhaseki: Kaçak yapıları yıkacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Mafyavari tutumlarla sahil şeritlerinde bazı bölgelerin işgal edildiğini görüyoruz. Buna izin vermeyeceğiz." dedi. Bakan Özhaseki ihbar hattı kurulacağını açıkladı.

GİRİŞ 21.05.2024 12:26 GÜNCELLEME 21.05.2024 16:55
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kabine sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Turizm kentlerinde kıyılarla ilgili yaşanan sorunlar için ihbar hattı kuracaklarını açıkladı.

"KAÇAK YAPILARI YIKACAĞIZ"

Kaçak yapıların yıkılacağını belirten Özhaseki, "Şu anda bir çalışma yapıyoruz. Artvin’den Hatay’a doğru bütün kıyıları denetliyoruz. Mafyavari tutumlarla sahil şeritlerinde bazı bölgelerin işgal edildiğini görüyoruz. Buna izin vermeyeceğiz. Hukuk dışı yapıları, mevzuata aykırı tüm uygulamaları yani bütün kaçak yapıları yıkacağız. Bir kısmını Kültür ve Turizm Bakanımız ile konuştuk, halk plajları açacaklar. Tüm Türkiye’deki kıyılara bakan MUÇEV adında bir kuruluşumuz var. Sahillerde sorumlu olduğu yerleri işletecek" diye konuştu.

"YAZ BOYUNCA HERKES ŞAHİT OLACAK"

Özhaseki, "Vatandaş diyecek ki ‘bizim burada denize ulaşmamızı şunları engelliyor’. Kaçak yapılar işletenlere hukuk ile cevap vereceğiz. Tüm kaçak yapıları temizleyip milletimizin sahillere, plajlara rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayacağız. Bunun temel prensiplerini, altyapısını 15-20 gün içinde oluşturalım, sonra çıkıp devam edeceğiz. Yaz boyunca herkes bunlara şahit olacak" dedi.

"DENİZLERİMİZİ KORUYACAĞIZ"

Özhaseki, yatları denetim altına alacak mapa şamandıra sistemini başlatacaklarını da duyurdu. Özhaseki, “Örneğin birisi bir tekne alıyor ve teknesini üç ay koylarımıza çekiyor. Orada yaz tatili yapıyor. Yapsınlar, sorun yok ama denizleri kirletiyorlar, teknelerini ağaçlara bağlayarak ağaçları kırıyorlar. Biz de mapa şamandıra projemiz ile bunların önüne geçeceğiz. Teknelerini kuracağımız mapa şamandıraya bağlayacaklar. Yatları kayıt altına alacağız. Belirlenen ücreti ödeyecekler, atıklarını yanına getirdiğimiz atık gemisine verecekler. Denize atıklarını boşaltamayacak" şeklinde konuştu.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 67
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Bunkacak yapılacak kim goz yumdu sizden onceki bakanlar neden goz yumdu
  Cevapla
 • LEVO 1 ay önce Şikayet Et
  Gidin ege sahil şeridi mafya ve belediye eliyle ne hale getirilmiş görün. Dalgaların bittiği yere kadar işgal edilmiş. halk plajı diye kayalık yada taşlık yerleri ayırmışlar.
  Cevapla
 • Serra 1 ay önce Şikayet Et
  Çok erken olmadı mı halkın kullanabilecegi plaj yok!
  Cevapla
 • bülent duman 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah .imkanları kullanın tespit edin ve yıkın.kıyılar halkın malıdır.
  Cevapla
 • kurt 1 ay önce Şikayet Et
  Hobi bahçeleri ne olacak?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle