Bakan Uraloğlu'ndan Bursa'ya yeni otoyol müjdesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “40 kilometre civarında yeni bir otoyol yapacağız. Bursa geçişini kapsayacak bir otoyol olacak" dedi.

Bakan Uraloğlu'ndan Bursa'ya yeni otoyol müjdesi
Bakan Uraloğlu'ndan Bursa'ya yeni otoyol müjdesi
GİRİŞ 18.05.2024 12:23 GÜNCELLEME 18.05.2024 15:45
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

TGRT Haber'de gündem özel programına konuk olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Osmangazi Köprüsü'nün ve İstanbul İzmir Otobanı'nın trafiğe çok önemli katkılar sunduğunu daha önceleri 8,5 saat süren yolculuğun 3,5 saate düştüğünü kaydetti. Osmangazi Köprüsü'nün günlük geçiş garantisinin 40 bin araç olduğunu, bugün ortalama 60 bin aracın köprüyü kullandığını hatırlatan Bakan Uraloğlu, otobanda da 4-14 Nisan bayram tatili süresince 2 milyon 857 bin 657 aracın geçtiğini ve rekor kırıldığını hatırlattı.

Osmangazi Köprüsü'nün 2016 yılında açıldığını ifade eden Bakan Uraloğlu, "Eskiden İstanbul'dan İzmir'e 8,5 saat süren yolculuktan bahsediyoruz. Bayramlar hariç. Şu anda 3 saat hatta 3,5 saatte biten yolculuk. Bu köprü ve otoyolu yapmamış olsaydık 12 saat süren yolculuk yaşanacaktı. Kamu yatırımlarının yapılmasıyla ilgili birkaç yöntem var. Ankara İzmir otoyolunu dış kredi ile yapıyoruz. Çalışmalarımız devam eden Kapıkule Çerkezköy arasında milli bütçeden yapılan bölüm ve dış kredi ile yapılanı var. Yap işlet devret üçüncü alternatif. Burada projeyi yaparken oraya koyduğumuz sayıları geçmiş durumdayız. Öngörülen trafikle beraber, kaç lira geçiş ücreti olursa finanse edilir, bunu dikkate alarak afaki olmadan yapıyoruz. Osmangazi köprüsünde garanti edilen geçiş sayısı 40 bindir. Şu andaki ortalama günlük 60 bindir. Sayının 1,5 katına geldik. Bayramda 13 Nisanda 117 bin araç geçti ve rekor kırıldı. Ücret noktasında henüz karşılamıyor. Vatandaşımız daha rahat geçsin diye ücretleri indirim yaparak firmaya uygulatıyoruz. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün kendi işlettiği otoyolları fiyat güncelmesine dahil edelim. Osmangazi Köprüsü'nü açtığımızda geçiş ücreti 35 dolardı, 15 dolara indirip açmıştık. Aynı zamanda o dönemde 20 litre akaryakıta karşılık geliyordu. Bugün 900 lira gibi bir rakam yapar. Ancak güncelleme ile yarısına geldik. Vatandaşlarımızı ve nakliyecileri rahatlatacak bir durumda olduğumuzu söyleyebilirim" dedi.

İstanbul İzmir otobanında en yoğun bölgenin Bursa olduğuna dikkat çeken Bakan Uraloğlu, "Bursa'da mevcut çevre yolu aynı zamanda şehir içi gibi kaldı. Günlük araç geçişleri 100 binleri geçti. Orada daha kuzeyden ikinci bir otoyol projesine başlandı. Orayı çözeceğiz. 40 kilometre civarında yeni bir otoyol yapacağız. Bursa geçişini kapsayacak bir otoyol olacak. İstanbul'dan gelip Osmangazi Köprüsü'nü geçip Bursa'ya girişte yani Ovakça yakınlarında mevcut çevre yoluna gelmeden kuzeyden ayrılıp Bursa'yı kucaklayıp Susurluk istikametine doğru gidip bağlayacak olan bir yeni yol yapıyoruz. Başladık. Burayı rahatlatmış olacağız." İfadelerini kullandı

Demiryolu ulaşımının rahatlamasıyla Bursa'nın daha da önem kazanacağına vurgu yapan Bakan Uraloğlu, "Eskişehir üzerinden Bursa'ya bağlanacak projemiz var. İstanbul'dan bir anda yüksek hızlı trenle İzmir'e gelecek bir bağlantı yapmış olacağız" diyerek Ankara Bursa hızlı tren projesine dikkat çekti.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 31
 • mert 1 ay önce Şikayet Et
  küçük nüfuslu niğdede otoban var kayseride yok bu nasıl iş neye göre yapıyonuz ya
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Yapacaksa devlet yapsın. Şirketler yapacak haraca bağlayacak geçmeyeni de devlet ödeyecek sonra? Biz yol yaptık. Siz yapmayın durun aman. Biz normal devlet yolundan gideriz. Millette arabaya binecek hal kalmamış şehir trafiğine bakıp otoban lazım sanıyor. Paran varsa yap, cebinden yaptır ama, ingiliz tahkimli tefeci kredisiyle şirketlere yaptırma.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Nerde oy Kaybı varsa hizmet oraya bundan böyle bizde aksaraylı olarak vermeyelim
  Cevapla
 • SaSa 1 ay önce Şikayet Et
  Bursa istanbul a hızlı tren lazım. öncelikle.. turkiyenin en kalabalık şehirlerin arasında izmir bursa istanbul.hizli tren yok. Sivas a konyaya hızlı tren yapılıyor anlamak mümkün değil.
  Cevapla
 • Bay 1 ay önce Şikayet Et
  Hızlı treni tamamlayamadılar otoyol mu yapacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle