Renault yeni motorunu Türkiye'ye sattı! Otomotiv dünyası saşkın

Fransız otomotiv devi Renault ile Türkiye arasında dikkat çeken bir anlaşmaya imza atıldı. Anlaşmanın detayları belli oldu.

GİRİŞ 17.05.2024 17:34 GÜNCELLEME 18.05.2024 09:36
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Otomotiv sektöründeki gelişmeler hız kesmeden devam ederken bu kez sektörü karıştıran yeni bir anlaşma imzalandı. Renault’un yeni motoru Türkler tarafından satın alındı. Bu anlaşmayla beraber yeni gelişmelerde merak konusu oldu.

Karar'da yer alan habere göre, dünya üzerinde en çok tercih edilen araba markalarından biri olan Renault, yepyeni bir haberle gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre Renault, içten yanmalı motor birimi olan Horse’u Türklere sattı. Söz konusu bu gelişme heyecanlandıran bir anlaşmaya dönüşürken bu yeni motor özellikle hafif ticari araçlarda kullanılacak.

Renault Group’un yeni içten yanmalı motor birimi Horse, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden Habas ile ilk büyük anlaşmasını imzalayarak önemli bir başarıya imza attı. Anlaşma kapsamında Horse, Habas’a hafif ticari araçlarda kullanılmak üzere 2.0 litrelik turbo dizel motorlar sağlayacak.

İki şirketin geçen hafta duyurduğu anlaşmaya göre, 2.0 litrelik motorlar Habas’ın ilk hafif ticari araçlarında kullanılacak. Bu motorlar şu anda Renault ve Nissan’ın orta boyutlu vanlarında da kullanılmaktadır. Anlaşmanın finansal detayları ise açıklanmadı.

Horse, Renault Group’un içten yanmalı motor faaliyetlerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla geçen yıl ayrı bir şirket olarak kuruldu. Şirket, Renault, Dacia, Nissan ve Mitsubishi araçları için motor ve aktarma organları da dahil olmak üzere yıllık üç milyondan fazla ünite üretecek. Horse, Temmuz 2023’te faaliyete başladı.

Horse, Renault Group’un içten yanmalı motor faaliyetlerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla geçen yıl ayrı bir şirket olarak kuruldu. Şirket, Renault, Dacia, Nissan ve Mitsubishi araçları için motor ve aktarma organları da dahil olmak üzere yıllık üç milyondan fazla ünite üretecek. Horse, Temmuz 2023’te faaliyete başladı.

Otomotiv üreticileri, benzinli ve dizel motor satışlarında beklenen düşüşle başa çıkmanın yollarını ararken, elektrifikasyon sürecinin maliyetini finanse etmeye çalışıyor. Bu bağlamda Renault, tamamen elektrikli araçlar geliştirmek ve üretmek için Ampere adında bir şirket kurdu.

Habas, 1956 yılında kurulan ve endüstriyel ve medikal gaz üretimi, çelik üretimi, enerji üretimi, ağır makine imalatı, motosiklet üretimi, gemi inşası ve bankacılık alanlarında faaliyet gösteren bir Türk konglomeratıdır. Habas, geçen yıl elektrikli ve dizel şehir otobüsleri, minibüsler ve kamyonlar üretmeye başladı. Ayrıca, Gebze’de bulunan eski Honda Türkiye üretim tesisini de satın alarak burada binek otomobil üretmeyi planlıyor. Honda, bu tesisteki üretimi 2021 yılında durdurmuştu.

Renault motorları, Habas’ın ilk hafif ticari araçlarında kullanılacak ve bu araçlar Türkiye’nin batısında bulunan Manisa’da üretilecek. Horse, bu motorların en son Euro 6d emisyon standartlarını karşıladığını belirtti. Horse’un, Renault ve Nissan motorlarının yanı sıra şanzıman ve diğer bileşenlerin üretildiği Bursa’nın kuzeyinde bir ortak girişim güç aktarma organı tesisi bulunmaktadır.

KAYNAK: KARAR
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 71
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Yılların firmasisin araba işine giriyorsun bir arabanın yüzde yüzü yerli olmayabilir bu alman firmalarindada var en azından motorunu kendin üret montajla ömrü uzun olmaz yarın anbargo uygulasa durur üretimin aynı tog gibi
  Cevapla
 • Dede 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel zamanla hepsi bizim olacak sadece üretelim .ve meslek okulu ve nüfusumuz armalı kalitiye elaman çocuk çırak yetistirmeliyiz biraz açılmalı
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Enaz 1 saat beklemek gerekiyor ve batarya ne kadar dayanıklı daha bunu bilen yok buda şans işi 5 yılda gidebilir 10 yılda ama bir batarya değişimi bir araç parası bu yüzden Tebrikler HABAŞ
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  O kadar yorum okudum ama kimse HABAŞ bunu Türkiye'nin kendi motorunu ve kendi aracını üreteceği için yorum yapmamış, kimsede helal olsun HABAŞ kendi başına ayakta duruyor dememiş. Bu ülkede hükümet gitti Saab diye arabanın bandını aldı kimse konuşmadı, böyle eleştirmesi. Şimdi içten yanmalı motorlar daha bitmez bu ülke için bence iyi bir düşünce çünkü elektrikli araçların şarj sorunu var
  Cevapla
 • Ergun uçar 1 ay önce Şikayet Et
  Abd İran ile arası iyi değil ama her türlü perde arkasından işbirliği yapıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle