Rusya'dan Türkiye hamlesi! Büyüklüğü birkaç trilyon doları geçti!

Helal ürün piyasasının birkaç trilyon doları geçtiğini belirten Rusya'nın belgelendirme kuruluşu RusQuality Başkanı Protasov, Rusya'nın, Türk şirketleri ve belgelendirme kuruluşlarıyla işbirliğini genişletmekte istekli olduğuna dikkat çekti

Rusya'dan Türkiye hamlesi! Büyüklüğü birkaç trilyon doları geçti!
Rusya'dan Türkiye hamlesi! Büyüklüğü birkaç trilyon doları geçti!
GİRİŞ 17.05.2024 17:20 GÜNCELLEME 17.05.2024 17:20
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Rusya'nın belgelendirme kuruluşu RusQuality Başkanı Maxim Protasov, Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu "Rusya-İslam Dünyası: KazanForum 2024"te Rusya'nın helal pazardaki çalışmalarına ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Rusya'daki nüfusun yüzde 15'inden fazlasının Müslüman olduğunu kaydeden Protasov, piyasada helal mal ve hizmetlerin payının arttığını anlattı.

Dünyada genç Müslüman nüfusun arttığını ve bu sebeple helal pazarın da büyüdüğünü dile getiren Protasov, "Helal pazar, birkaç trilyon doları geçti, bu çok büyük bir piyasa çünkü dünya nüfusunun büyük kısmı Müslüman. Bu yüzden birçok ülke ve Rusya bu pazara girmeye odaklanıyor. Bu Rus hükümeti ve RusQuality için oldukça önemli." diye konuştu.

Helal pazara olan eğilimi yakından takip ettiklerine dikkati çeken Protasov, "Araştırma ekibimiz, her yıl pazarın yüzde 3 ila 4 büyüdüğünü gözlemledi. Örneğin, helal turizm hizmetleri harcamaları dünyadaki harcamaların yüzde 9 ila 10'unu oluşturuyor. Bunlar büyük rakamlar ve her geçen yıl bu yüzdeler artıyor." ifadelerini kullandı.

"RUSYA, TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİNİ GENİŞLETMEYE İSTEKLİ"

Protasov, RusQuality'nin temel amaçlarından birinin ihraç edilen Rus mal ve hizmetlerinin sayısını arttırmak ve genişletmek olduğunu ifade ederek, "Türkiye bizim dost ülkemiz ve RusQuality ile Türk belgelendirme kuruluşları arasında sertifikaların karşılıklı tanınması üzerinde çalışıyoruz. Standartlarımız, İslam İşbirliği Teşkilatının standardizasyon organizasyonu olan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsünün standartlarını temel aldığı için Türkiye ile aynı çerçevede çalışıyoruz." dedi.

Türkiye'de uygulanan helal standartlarının Rusya'da da uygulandığına işaret eden Protasov, "İthal ve ihraç edeceğimiz ürünlerde birlikte çalışabileceğimiz pek çok ortak noktamız var. Rusya'dan Türkiye'ye, aynı şekilde Türkiye'den Rusya'ya turist akışımız var." diye konuştu.

Protasov, Rusya'nın, Türk şirketleri ve belgelendirme kuruluşlarıyla helal piyasasındaki işbirliğini genişletme konusunda çok istekli olduğuna dikkati çekerek, RusQuality'nin Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ile bir anlaşma üzerinde çalıştığını ve HAK'ın kendilerini tanıyacağına inandığını kaydetti.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 27
 • Ömer 1 ay önce Şikayet Et
  Amerika'dan iyidir
  Cevapla
 • Ömer 1 ay önce Şikayet Et
  Dikkat edin Amerika Rusya ticaret yapan şirketlere ambargo koymasın
  Cevapla
 • Orel Akkadin 1 ay önce Şikayet Et
  Başta Rusya olmak üzre Tüüm komşu ülkeler ile kazan kazan ilkesi içinde siyasi Ticari ekonomik Askeri iş birliğine gidilmeli uzun soluklu daimi Anlaşmalara imza atılmalı Emparyalizmin aramıza nifak sokmasına izin verilmemeli Karadeniz Ege Akdeniz ve Tüm avrasya orta doğu da bulunan tüm cihanda Dost ve kardesülkelerle cihan şumul Barış Hak Adalet iklimi yaratılmalı
  Cevapla
 • Habip Taşören 1 ay önce Şikayet Et
  Ben Rusya ile dostluk ve işbirliğini destekliyorum. Tayyip başkanla sayın Putin’i destekliyorum.
  Cevapla
 • Dede 1 ay önce Şikayet Et
  İyi güzel gelişme
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle