İki otomotiv devi Türkiye'ye yatırımın eşiğinde

Dört farklı Çinli otomotiv devi ile görüşmelerin devam ettiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, iki firma ile görüşmelerin son aşamaya geldiği müjdesini verdi. Görüşmelerin yaz aylarında tamamlanması bekleniyor.

İki otomotiv devi Türkiye'ye yatırımın eşiğinde
İki otomotiv devi Türkiye'ye yatırımın eşiğinde
GİRİŞ 17.05.2024 15:55 GÜNCELLEME 17.05.2024 15:56
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çin’in elektrikli otomobil üreticileri BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ileri düzeyde görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Bakan Kacır, Bloomberg’e yaptığı açıklamada yatırımlarla ilgili somut gelişmenin ne zaman beklendiği sorusuna “Biz artık kısa zaman içinde tamamlanmasını arzu ediyoruz” yanıtını verdi. “Bu yaz olur mu?” sorusu üzerine Bakan Kacır, “Ümidimiz o yönde. Biz şu anda ikisiyle de mesafe kat ettik. Ama tabii bunlar sonuçta bütün süreçleri değerlendiriyorlar. Bizimle birlikte farklı alternatifleri de değerlendiriyorlar” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN ALTYAPISINA DİKKAT ÇEKTİ

 “Çin markaları özellikle Avrupa pazarında büyümek istiyorlar” diyen Kacır, Gümrük Birliği üyeliğinin yanı sıra Türkiye’nin otomotiv endüstrisinde sahip olduğu altyapının da önem taşıdığını vurguladı.

Kacır, “Biz de halihazırda dört farklı Çin markasıyla Türkiye’de üretim için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bunlardan ikisiyle görüşmelerin son aşamasına kadar geldi” diye konuştu. Kacır, şirketlerle yatırım yeri ve sıfırdan yatırım konusunda teşvik planları üzerinde çalışmaların da devam ettiğini anlattı.

Kacır’ın işaret ettiği dört firma arasında BYD ve Chery’nin yanı sıra MG ve Great Wall Motor da yer alıyor.

"TÜRKİYE'YE ALTERNATİF DEĞİL"

Bakan Kacır, Çinlilerin Avrupa’da yatırım planlarına ilişkin soruyu yanıtlarken “Ben şunu ifade edeyim sadece, onlar Türkiye’ye alternatif değil. Yani Batı Avrupa’da yapılmış olan ya da yapılacak olan yatırımlar Türkiye’nin alternatifi değil” diye konuştu.

Kacır, “Biz bunu hem Türkiye hem Çin için bir fırsat olarak görüyoruz. Bu söylediğiniz ve daha önce açıklanmış olan Batı Avrupa’da bazı yatırım ve üretim planları Türkiye’ye alternatif değil. Bu da benim değil, onların görüşü” değerlendirmesini yaptı.

"BATARYA ÜRETİMİNİ DE İSTİYORUZ"

Kacır, gelen şirketin batarya yatırımı konusunda da adım atabileceğini anlatırken, yatırımın yeri konusunda “Ben lokasyon ile ilgili bir şey söylemek istemiyorum. Ama BYD kendi bataryalarını üreten bir firma. Biz görüştüğümüz bütün elektrikli araç üreticilerine batarya yatırımını da Türkiye’ye getirmeleri durumunda bunun için de çok ayrıcalıklı imkanlar sunacağımızı zaten ifade ediyoruz” dedi.

Araç üreticilerinin üretim yerine yakın bir lokasyondan batarya temin etmek istediklerine işaret eden Kacır, “Ümidimiz elektrikli araç yatırımı gerçekleşirse bununla birlikte batarya yatırımlarının da önünün açılması. Ama öndeki konu elektrikli araç” ifadesini kullandı.

Togg'un Çin şirketi olan Farasis ile batarya üretimi konusunda bir ortaklığı olduğunu, bunun önümüzdeki dönemde yatırıma dönüşeceğini anlatan Kacır, “Ama bu süreç önümüzdeki dönemde farklı işbirliklerine vesile olur mu? Bunu zaman gösterecek. Dolayısıyla şu anda bunları ifade etmek için erken ama Togg milli marka olarak yoluna devam edecek. Bunu ifade edelim. Yani burada bir kafa karışıklığı olmasın” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da TOBB Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Togg’un ne kadar stratejik bir hamle olduğu bugün daha iyi anlaşılıyor. Uzun yıllar sonra bu defa treni ve trendi kaçırmadık” dedi.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 32
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Temassız şarj yapan otoyol şarj şeritleri ve akıllı otoyol inşasında Avrupalı ve Uzakdoğulu şirketler ile işbirliği yapabiliriz .
  Cevapla
 • Plsozn 1 ay önce Şikayet Et
  Ötv Togg da kaldırılıp Alman ve Uzakdoğu araçlarında dahada yukseltilmeli,
  Cevapla
 • Tokatlı 1 ay önce Şikayet Et
  Araçlardaki ötv kalkmalı 1 araba kendime alırken 2 arabada devlete alıyoruz. Resmen soygun
  Cevapla
 • Kuantum 1 ay önce Şikayet Et
  ÖTV oldukca araba gelse ne olucakki
  Cevapla
 • Ali aksoy 1 ay önce Şikayet Et
  Abd,çinde üretilen küçük batarya li otomobillere ,% 100 ithal vergisi koydu,çünkü devlet yardimindan avantaj sagladigi için.Bizlerde Togg çinde satilmasini arzu ediyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle