Bu tünelden geçenlerin havası değişiyor: 4 saatlik yol 2.5 saate düştü...

Antalya ile Konya arasında geçen yıl hizmete giren ve 4 dakikada karasal iklimden Akdeniz iklimine geçişi sağlayan Demirkapı Tüneli, 1 yıldır bölgedeki ulaşımın can damarı oldu. Tünel ulaşım süresini 4 saatten 2.5 saate düşürdü.

GİRİŞ 15.05.2024 20:08 GÜNCELLEME 15.05.2024 20:16
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

"İklim değiştiren" Demirkapı Tüneli, Romalıların kullandığı 2 bin 400 yıllık güzergahı yeniden canlandırdı. Antalya ile Konya geçtiğimiz yıl hizmete giren ve 4 dakikada karasal iklimden Akdeniz iklimine geçişi sağlayan Demirkapı Tüneli ve bağlantı yolu, 8 asırdır kullanılmayan güzergaha hayat veriyor.

Karayolları Antalya 13'üncü Bölge Müdürlüğünce yapımına 2013'te başlanan Demirkapı Tüneli ve 67 kilometrelik yol projesinde dakikalar içinde İçanadolu Bölgesi'ni Akdeniz'e bağlıyor. Antalya-Manavgat ayrımı, Taşağıl-Derebucak yolu güzergâhında inşa edilen 5068 metre uzunluğundaki Demirkapı Tüneli ve tünelle birlikte 67 kilometre uzunluğundaki yol Antalya'yı Konya'ya ve iç kesimlere bağlayarak Antalya – Konya arası 4 saatten 2.5 saate düşürdü.

4 DAKİKADA İKLİM AKDENİZ ULUYOR

Konya-Beyşehir-Derebucak-Gembos güzergâhında seyahat edenler, doğa harikası Gembos ve Eynif ovalarından geçip tünel ile Antalya'ya erişiyor. Tünelden geçecek vatandaşlar 4 dakika gibi çok kısa bir süre içerisinde İç Anadolu'nun karasal ikliminden Akdeniz iklimine geçişe şahit oluyor.

Çift tüplü inşa edilen tünel, taşıt trafiğine 2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında hizmet veren güzergâh, Antalya-Konya arasındaki mesafeyi 30 kilometre daha kısalttı. Yılda zamandan 30 milyon, akaryakıttan ise 6.5 milyon TL tasarruf sağlıyor.

ADINI ZİRVEDEN ALIYOR

Demirkapı Tüneli, adını zirvesindeki tarihi "Demirkapı" geçidinden alıyor. Bugüne kadar gelen, Roma dönemine ait yaklaşık 4 kilometrelik döşeme yol ve geçit, mil taşı ve sunaklarıyla geçmiş döneme ışık tutuyor. Bin 800 metre yüksekten vadiye inen kıvrımlı döşeme yol, bozulmamış mimarisiyle görenleri etkiliyor.

Antik döşeme yolun güzergahı, yeniden hayat buldu. Ulaştırma Bakını Abdülkadir Uralloğlu, yaptıkları projeler ile yolları kısaltmaya, insanları kavuşturmaya devam ettiklerini söyledi.

Bakın Uraloğlu sosyal medyadan paylaşımında, "Dakikalar içinde, karasal iklimden Akdeniz iklimine ulaştıran tünel 1 yaşında!. Antalya - Konya arasındaki mesafeyi 30 km kısaltan Demirkapı Tüneli... " diyerek Türkiye'nin en gözde tünel projesinden birini resimlerle paylaştı.

OSMANLI DÖNEMİNDE TERK EDİLMİŞ

Projenin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle turizm için de önemli. Tünel inşasının yapıldığı Akdağ üzerindeki yaklaşık 4 kilometrelik döşeme yolu Roma, Bizans ve Selçukluların da kullandığını bu yol Anadolu Selçuklular tarafından da ticari yol olarak aktif kullanmış. Doğudan gelen ticari mamul ve malları, Antalya limanına indirilmesi için bu yolun ıslah edilmiş. Konya-Antalya arasında ihya edilen rehabilite edilen yol. Selçuklularca oldukça önemli. Bu yol, Osmanlı döneminde terk edilmiş. Osmanlı döneminde kentleşme hızla yaşandığı için bu yollar önemini kaybetmişti. Demirkapı Tüneli hizmete girmesinin ardından bölgenin sosyoekonomik yapısına büyük katkı sunuyor.

FİKRET ŞAHİN (55) ESNAF: 'Demirkapı Tüneli'nin hizmete girmesinin ardından Antalya-Konya arası 4 saatten 2.5 saate düştü. Zamandan ve yakıttan büyük tasarruf sağlıyoruz. 5 bin 68 metre uzunluğundaki Demirkapı Tüneli sayesinde 4 dakikada karasal iklimden Akdeniz iklimine kavuşuyoruz. 4 dakikada önce mont giyerken 4 dakikada tişörtte dönüş yapıyoruz."

ADEM GÜZEL (49) TIR ŞOFÖRÜ: "Demirkapı Tüneli sayesinde bin 800 rakamından 100 metreye düşüyoruz. Yani 4 dakikada karasal iklimden Akdeniz iklimine geçiyoruz. Zaman tünelinin içinden geçer gibi kendini bir film şeridinin içinde hissediyorsun. Bu tünel ile 2 bin 400 yıllık tarihi yol da turistlik bir öneme sahip oldu. Bunun yanında zaman ve yakıt tasarrufu da sağlıyoruz."

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 58
 • Emeklidur 1 hafta önce Şikayet Et
  Boşuna mı söylüyor Reis:''Biz Ferhat olduk'' diye.Beğenmeyen,arabasını ya dağın üzerinden yürütsün veya dağın çevresinde o kadar km.yol tepsin.Ya da fesatlığı bıraksın.
  Cevapla
 • zafer türkün 1 hafta önce Şikayet Et
  aaa ne güzel olmuş helal olsun antalya belediyesine bak imamoğluda yarım etmiş arkadan ankara belediyesi gördünmü çalışmıyor diyorlar aferin şaka şaka nerede o hadi şimdi gidin heykel dikin bak yunan papazların ermeni kandilin karayılanın heykelini dikin işte bunları göremeyen kişiler zihniyeti bozuklara bu görünenleri en fazla 2.3.sene sonra görün bak bunada sahip çıkacaklar
  Cevapla
 • İbrahim 1 hafta önce Şikayet Et
  Allah razı olsun bütün emeği gecenlerden
  Cevapla
 • H Erkişioğlu 1 hafta önce Şikayet Et
  Antalyaliya Heykel lazim yol tünel tren metro vb.hizmetlerden anlamazlar.
  Cevapla
 • Sertaç 1 hafta önce Şikayet Et
  Torosların neresinde yaşıyorsun. Avcılara söyleyelim seni vurmayıp ehlileştirsinlet.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Hizmetleri görmeyen gafillere yazıklar olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle