SDF Group’tan Bandırma’da dev yatırım

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’nde, SDF Group tarafından 10 bin metre kare alanda, 30 bin adet üretim kapasitesi hedefiyle hizmete alınan FARMotion Motor Fabrikası’nın açılışı gerçekleştirildi.

SDF Group’tan Bandırma’da dev yatırım
SDF Group’tan Bandırma’da dev yatırım
GİRİŞ 15.05.2024 14:49 GÜNCELLEME 15.05.2024 14:49
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Avrupa’nın en köklü firmalarından SDF Group, ses getirecek önemli bir yatırıma daha imza atarak Bandırma’da Euro 5 emisyonlu FARMotion Motor Üretimine başladı. Yerli traktörlerde kullanılan 55-125 HP arası, Euro 5 emisyon değerine sahip, 3 ve 4 silindirli FARMotion motorlar bu yatırımla beraber artık Türkiye’de üretilecek. Ayrıca bu yatırımla birlikte faaliyete geçecek olan yeni 6 silindirli FARMotion motorlarda ilk kez ve sadece Türkiye’de üretilecek. Türkiye’de toplam satış adedi 55.000 traktörü geçen ve her yıl büyümeyi başaran firma, pazarda Ocak-2024 aylık TUIK verilerine göre %23.5 Pazar payını gördü ve bu rakamla tarihi bir başarı göstermiş oldu.

SDF Group’un Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmete aldığı FARMotion Motor Fabrikası’nın açılış programı gerçekleştirildi. Açılış programına Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, Gönen İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Selçuk Civan, oda başkanları, firma yetkilileri, markanın Türkiye geneli tüm bayileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış programı, SDF Group ailesinin günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile başladı. Daha sonra açılış konuşmalarının yapılacağı alana geçildi. SDF Group Türkiye CEO’su Giampaolo Cameli, SDF Group Türkiye Fabrika Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Deniz, SDF Group Yönetim Kurulu Başkanı Aldo Carozza, SDF Grup CEO’su Lodovico Bussolati ve SDF Group Onursal Yönetim Kurulu Başkanı Vittorio Carozza birer konuşma yaparak açılış programına katılanları selamladılar.

Daha sonra hizmete alınan fabrikanın önünde kurdele kesimi yapıldı. Ardından programa katılanlar fabrikayı gezerek yapılan çalışmalar ve üretim ile ilgili bilgi edindiler.

SDF Türkiye Ticari Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Uzunköprü konuşmasında, “SDF Group ilk olarak 2013 yılında Türkiye’ye yatırım yapmaya başladı ve pazar payını ciddi anlamda büyüttü, sektörde son 3 yılda 2. Firma haline geldi. Yılda 13 bine yakın traktör satar durumdayız. Üretim kapasitemizi de aynı şekilde arttırdık. Türk çiftçisinin markaya olan inancı çok önemli. Same ve Deutz-Fahr traktörlerinin performansına, gücüne ve yakıtına inananların gönül verdiği bir markayız. Bu anlamda biz onlara ne kazandırdığımıza bakıyoruz. Bugün içinde bulunduğumuz bina 10 bin metrekare alan üzerine kurulu. FARMotion dediğimiz motor, sadece traktör için tasarlanmış, yakıtı son derece cimri ama güçte de son derece bonkör olan bir motor. Artık Türkiye’de Bandırma’da üretilecek. 3 silindir ve 4 silindirin yanında, Türkiye’de ilk defa 6 silindir motor üretilecek. Bu motorlar hem ihraç edilecek hem de Türkiye’deki traktörlerde kullanılacak. Çiftçiler artık markamızı çok iyi biliyor ve yakından takip ediyorlar. Markamıza inanıyorlar ve biz de bu inancın karşılığında daha iyi ne yapabiliriz diye çalışıyoruz. Yeni emisyonlu Euro 5 motorların genel itibariyle Türkiye’de üretimi 6 yıldır konuşuluyor ve biz bunu SDF Group olarak 11 ayda gerçekleştirdik ve şu an üretim başladı. Bugün itibariyle 800’ün üzerinde motor imal edildi ve traktörlerde kullanılmaya başladı. Hedefimiz motor üretiminde Türkiye’yi stratejik bir noktaya getirmek. Bu motorları Avrupa başta olmak üzere Amerika’ya ve dünyaya satacağız. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde böyle bir tesisi Türkiye’ye kazandırmak onur ve gurur verici,” dedi.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
    bu ülke adam olmazzz
    Cevapla
  • Yavuz 2 hafta önce Şikayet Et
    Elin italyanı buraya gelip motor üretiyor biz halen yerli araba motoru yapamadık. Ülkenin yolları yabancı araçların işgali altında. Savaş yalnızca dışarda değil içerde de gerçekleşiyor ve düşman kazanıyor. Çatkapı yeniden yerli yerli araba motoru üretilmeli. İşgalci yabancı fabrikalara vergi bindirimi getirilmeli.
    Cevapla