Fitch'ten Türkiye açıklaması! Tarih verildi

Kredi değerlendirme kuruluşu Fitch, Türk borç sermaye piyasalarının iyileşen yatırımcı güveni ile canlandığını ifade etti.

Fitch'ten Türkiye açıklaması! Tarih verildi
Fitch'ten Türkiye açıklaması! Tarih verildi
GİRİŞ 15.05.2024 14:00 GÜNCELLEME 15.05.2024 14:00
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, devlet finansmanı, fon çeşitlendirme hedefleri ve İslami finans geliştirme gündeminin önümüzdeki iki yıl boyunca Türk borç sermaye piyasası (DCM) ihraçlarını yönlendirmeye devam edeceğini ifade ederek yatırımcı duyarlılığının iyileşmesiyle yakın vadeli refinansman risklerinin azaldığına dikkat çekti. 

"RİSKLERİN AZALDIĞINA İŞARET EDİYOR"

Fitch Ratings İslami Finans Küresel Başkanı Bashar Al Natoor yaptığı açıklamada, "Döviz cinsinden borç ihraçlarındaki son canlanma, Türkiye'nin daha geleneksel makroekonomik politikaları benimsemesinin ardından yatırımcı duyarlılığının iyileşmesiyle yakın vadeli refinansman risklerinin azaldığına işaret ediyor." dedi.

"DİRENÇLİ OLDUKLARINI KANITLADILAR"

Natoor açıklamasına "Aralık 2023 itibariyle önümüzdeki 12 ay içinde vadesi dolacak 225 milyar ABD dolarının üzerinde dış borcu ile Türkiye, yatırımcı duyarlılığındaki değişimlere karşı kırılgan olsa da devlet ve özel sektör dış finansmana erişim konusunda dirençli olduklarını kanıtlamışlardır"  diye devam etti. 

Bunun yanında Fitch Türk bankalarının ve şirketlerin DCM'deki payının devletlere kıyasla daha düşük olmasını ve ihraçların halen yüksek olan maliyetler nedeniyle çoğunlukla fırsatçı olmasını beklediklerini ifade eden Fitch, Orta vadede, DCM'nin 450 milyar ABD dolarını aşması ve sukuk ihracının %20'yi geçmesinin beklendiğini vurguladı.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • Vatandaş 2 hafta önce Şikayet Et
  Faiz çok yüksek, yüzde 50. Lobi mutlu.
  Cevapla
 • Turgut Reis 2 hafta önce Şikayet Et
  Bilmeyenler bilsin, lira nin yükselmesine en büyük pay bunlarda. Turkiyeyi ve ekonomisi onlar için bir ürün gibi yani buğday gibi mesela. Nekadar kar ederim peşindeler. Inonunun sayesinde Amerikaya ve batıya çalışıyoruz.
  Cevapla
 • Kibyra 2 hafta önce Şikayet Et
  Şimdi kimse tatava yapmasın, adam faiz vermeyecem dedikçe kudurdunuz şimdi veriyo laf ediyorsunuz, ne istiyorsunuz?
  Cevapla
 • Yc24 2 hafta önce Şikayet Et
  Tefecilere faiz verdikce adamlar bizi övüyor..Mayıs eflasyonu 75 bekleniyor.Dunyada ilk 5 reyiz. Faizde yüzde 50 + bunun neresi iyi. Bunlara yeterki para ver faiz sen A+ bile olursun.
  Cevapla
 • Ev Sahibi 2 hafta önce Şikayet Et
  Ne oldu, KKM yapılınca hükümete giydiriyordunuz?
  Cevapla
 • Gerçekçi 2 hafta önce Şikayet Et
  ne zaman böyle açıklamalar olsa borsa çakılıyor. takip eden var mı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle