Kamuda tasarruf için ikinci aşama! Tek tek hesap verecekler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan yeni tasarruf tedbirlerine ilave olarak Orta Vadeli Plan’da (OVP) yer alan hedefler doğrultusunda yeni adımların aşamalı olarak hayata geçirileceği belirtildi.

GİRİŞ 15.05.2024 14:02 GÜNCELLEME 15.05.2024 14:26
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre; Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan ‘Vergi harcamalarının gözden geçirilmesi, etkin olmayan istisna, muafiyet ve indirimlerin kaldırılması’ hedefi doğrultusunda kısa süre içinde yeni düzenlemeler yapılacak.

Kayıt dışı ekonomi ile mücadele hedefleri doğrultusunda Vergi Denetim Kurulu, MASAK, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yaptığı denetimler artırılacak. Bu çerçevede, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde denetimde görevli personel sayısı artırıldı. Binden fazla müfettiş sahada görev yapması için görevlendirildi. Bütün Türkiye’de hileli KDV uygulamaları, fahiş fiyatlar, POS cihazı denetimleri başta olmak üzere vergilendirmeye ilişkin denetimler artırılarak sürdürülecek. Ayrıca tapudaki işlemlerin gerçek satış bedeli üzerinden yapılması için kanuni düzenleme yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da ayrıca kayıt dışı istihdamla mücadelede daha etkin bir rol üstlenecek ve denetimler daha sık yapılacak.

HESAP VERİLEBİLİRLİLİK ARTIRILACAK

KİT’lerin faaliyetlerinin etkin ve verimli şekilde sürdürülmesi için de bazı yeni adımlar atılacak. ‘KİT Yönetişim Reformu’ adı altında, KİT’lerin üst yönetimleri ve yönetim kurulu üyelikleri yeniden yapılandırılacak. Performansa dayalı ölçüm yöntemleri kullanılarak kamu işletmelerinin ve yönetim kurullarının hesap verebilirliği artırılacak. Faaliyetleri nedeniyle sektörel, idari ve mali alanlarda birbirleri ile etkileşim içerisinde olan kamu işletmeleri arasında eşgüdümü sağlayacak mekanizmalar kurulacak. Bu alanları düzenleyen kanuni ve idari değişiklikler yapılacak.

KAMU İHALE YASASI GÜNCELLENECEK

Ayrıca Kamu İhale Yasası uluslararası norm ve standartlara uyumlu olacak şekilde güncellenecek. 25 ayrı başlıkta İhale Kanunu dışında tutulan istisnalar azaltılacak. Kamu ihalelerinde mücbir sebep ve özel nitelikteki bazı mal ve hizmet alımları hariç, doğrudan temin usulüne sınırlamalar getirilecek. Kamu alımlarına yönelik harcamalar tasarruf odaklı olacak. Kamu alımlarında ortaya çıkacak zararların önlenmesi için her türlü adım atılacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 78
 • Murat 1 hafta önce Şikayet Et
  Ben eyt den emekli oldum aldığım parayı size versem iyi olur çünkü elime bile geçmiyor
  Cevapla
 • Emekli 1 hafta önce Şikayet Et
  Gayrimeşru çalışan yabancılar devletin gelirlerine mani oluyor işsizlik oranıda artıyor. Artık cinayetlerde işleniyor.Yabancı istihdamına son verilmeli
  Cevapla
 • İsmail 1 hafta önce Şikayet Et
  Bir tasaruf emekli vekil ve bakanların süper emekliliyi iptal edin vekil sayısını 250 yi düşürün il ve ilçelerdiki muhtarlıkları kadırın
  Cevapla
 • Hayrettin 1 hafta önce Şikayet Et
  Aynen katılıyorum
  Cevapla
 • Ersever 2 hafta önce Şikayet Et
  Belediyelere el atın, her gelen saltanat sürüyor, çevresini yediriyor, servet sahibi yapıyor, sonra hesap vermeden gidiyor. Bir sürü personel işe gelmeden maaş alıyor, bir işe on kişi bakıyor. Yan gel yat yeri.
  Cevapla
 • ferf 2 hafta önce Şikayet Et
  bunca yil vurgun bu sistem konser heykel guurp partilerinde gecerli mi bence meclis de olsun belediye olsun herkes evinden getirsin yiyecek yada tam fiat olacak zaten agalar iyi vurgun yapiyor dokunmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle