Türkiye'den yeni doğal gaz anlaşması! Bakan Bayraktar açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, "Türkmenistan doğal gazının Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye'ye ulaştırılması için bu anlaşmayla mutabakata varmış oluyoruz" açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 14.05.2024 15:20 GÜNCELLEME 14.05.2024 20:11
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Bayraktar, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ile İstanbul'da düzenlenen Türkiye-Azerbaycan Doğal Gaz Alanında İş Birliği Anlaşması İmza Töreni'ne katıldı.

Törenin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ortaya koyduğu güçlü iradenin, ikili işbirliğinin en somut göstergesi ve aynı zamanda teminatı olduğunu dile getirerek, ikili stratejik ortaklık düzeyindeki ilişkilerin 15 Haziran 2021'de imzalanan Şuşa Beyannamesi'yle stratejik müttefiklik düzeyine ulaştığını anımsattı.

Bayraktar, Şuşa Beyannamesi'nin, iki devlet arasındaki işbirliğinin bir anlamda yol haritasını oluşturduğuna işaret ederek, işbirliğinin, diplomasi ve askeri alanların yanı sıra özellikle ekonomi ve enerji başlığında birçok yansımasını gördüklerini söyledi.

"BAKÜ-TİFLİS-CEYHAN HAM PETROL BORU HATTI, DÜNYA PİYASALARI İÇİN FEVKALADE ÖNEMLİ"

İki ülkenin bugüne kadar birçok projeyi ortak geliştirdiğini kaydeden Bayraktar, "Başta Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, Azerbaycan petrolü başta olmak üzere Hazar bölgesindeki, Kafkas coğrafyasındaki petrolün Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden de dünya piyasalarına arzı için fevkalade önem arz ediyor. Bu, dünya petrol piyasası için açıkçası dünya petrol arzının dengeli olması için çok önemli bir proje. Bunu yine iki ülkenin güçlü iradesiyle ortaya koyduk ve bugüne kadar sorunsuz bir şekilde bu hatla petrol dünyaya ulaşıyor." dedi.

Alparslan Bayraktar

TÜRKMENİSTAN DOĞAL GAZININ TÜRKİYE'YE ULAŞTIRILMASI İÇİN BİR MUTABAKATA VARDIK

Bayraktar, iki ülkenin Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) geliştirdiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Türkiye ve Azerbaycan bu örnek işbirliğiyle, bir anlamda hem kendi arz güvenliğimize hem de Avrupa'nın enerji arz güvenliğine çok ciddi anlamda katkı sağlıyor. Özellikle bugün imzalamış olduğumuz anlaşmayla beraber ilişkilerimiz doğal gaz alanında yeni bir boyuta geliyor. Bu anlaşmanın içerisinde birçok husus var. Bu anlaşmanın içerisinde 2030'a kadar Azerbaycan kaynaklarının, doğal gazının, Hazar kaynaklarındaki doğal gazın, Türkiye'ye ilave gaz hacimlerinin ulaşmasını, bir kısım doğal gazın ise Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşmasını öngörüyoruz. Bununla beraber yeni bir husus, önemli bir husus, Türkmenistan doğal gazının Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden olarak Türkiye'ye ulaştırılması konusunda da bu anlaşma neticesinde bir mutabakata varmış oluyoruz."

"BU KIŞ TÜRKİYE'YE TESLİM EDİLECEK"

Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak geliştirdiği boru hatlarına, Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne doğal gaz ulaştıracak Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı'nın yeni bir "kardeş" olarak geldiğini ifade eden Bayraktar, "İnşallah bu kış, Nahçıvan'ın doğal gazı Türkiye üzerinden teslim edilecek. En kısa sürede bu hattı devreye almayı planlıyoruz. İnşaat faaliyetlerimiz açıkçası sona yaklaşmış olacak." diye konuştu.

Bugün imzalanan anlaşmayla konuk Bakan Cabbarov ile TANAP ve Güney Kafkasya doğal gaz boru hatlarının kapasitesinin artırılması konusunda 2030 ve ötesini de ele almış olduklarına dikkati çeken Bayraktar, "Elbette ki Hazar kaynaklarının Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya daha fazla gaz arzını sağlamak üzere özellikle Avrupa bağlantı noktalarında hem Bulgaristan'da da hem Yunanistan'daki bağlantı kapasitelerinin genişletilmesi hususunda ortak çalışmaları birlikte yürüteceğiz. Dolayısıyla böyle kapsamlı bir anlaşmayı bugün Sayın Bakanımızla imza ettik. Bu anlaşma şunu bir kez daha gösterdi ki bu iki ülkenin güçlü kardeşliğini, işbirliğimizi bu anlaşmalarla perçinlemeye, inşallah, devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Mikayıl Cabbarov

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov da Türkiye ve Azerbaycan'ın iki kardeş ülke olduğunu vurgulayarak, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'nın Orta Asya'daki kardeş Türk devletlerini bir araya getirdiğini söyledi.

Cabbarov, bugünkü anlaşmanın iki ülke tarafından geliştirilen uzun vadeli, büyük ve siyasi vizyona sahip projelerin hayata geçirilmesine yönelik politikasını ortaya koyduğunu belirterek, Türkiye-Azerbaycan işbirliğinin Avrupa'nın enerji güvenliğine katkı sağladığına dikkati çekti.

Iğdır-Nahçıvan Boru Hattı'nın önemine de değinen Cabbarov, bu bölgeye gönderilecek doğal gaz ile Nahçıvan'ın enerji güvenliğinin yanı sıra Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin de güçleneceğine işaret etti.

Cabbarov, söz konusu yatırımların Türkiye ekonomisindeki istikrar süreçlerinin bir sonucu olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 23
 • Kamil 4 hafta önce Şikayet Et
  Lityum Sülfür batarya teknolojisinin geliştirilmesine dair laboratuvar çalışmaları var , Hidrojenin ayrışmasının maliyetini düşürmek için İridyum katalizör yerine , Manganez Oksit tipi katalizör geliştirdiler . Hidrojen yakıtı ve Motor teknolojisi konusunda , Japonlar ile anlaşalım . Araştıyorlar , Keşfediyorlar , Mükâfatını alıyorlar .
  Cevapla
 • Vatandaş ! 4 hafta önce Şikayet Et
  Hidrojen ile işimiz olmaz !
  Cevapla
 • Kamil 4 hafta önce Şikayet Et
  Japonlar ve Almanlar , Hidrojen motoru ile çalışan sistemlere çok ilgi gösteriyorlar , Elektrikli otomobil teknolojisine rakip , Hidrojen ile çalışan araçlar , hatta uçaklar gündeme gelebilir . Karadeniz'in 200 metre derinlerinde ki , Hidrojen Sülfürü nasıl değerlendireceğimizin projelendirilmesini yapmalıyız .
  Cevapla
 • Rah 1 4 hafta önce Şikayet Et
  Bence Gürcistan ileri tarihte Türk Devletleri için sorun olabilir avrupacı ve sinsi bir ülke gaz geçişini zengezur geçmesi daha güvenli daha kısa güzergah
  Cevapla
 • Kırımlı 4 hafta önce Şikayet Et
  Bu zaten yıllardır düşünülen bir alternatif. Fakat Rusya Türkmen gazını ucuza alıp kendisi sattığı için izin vermiyordu. Gene engellemeye çalışacaktır, hatta Gürcistan'i tamamen işgale kalkabilir yada Azerbaycan bağlantısını kesmeye kalkar.
  Cevapla
 • Haso 4 hafta önce Şikayet Et
  Adamlarin bir hesabi vardir belki bizim gaz Avrupa’ya satilacak guzel bir paraya ,turkmenistan da bize ucuza verirse adamlar para kazanmis olacak sadece burnunun ucunu görmek bana göre aptallik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle