Son ziyaret doping etkisi yapacak! Türkiye için büyük fırsat

Yunanistan Kiryakos Miçotakis'in Türkiye ziyareti yeni fırsatlar da barındırıyor. Ziyaretin ekonomik ilişkilere doping etkisi yapması öngörülürken iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarmak hedefleniyor.

Son ziyaret doping etkisi yapacak! Türkiye için büyük fırsat
Son ziyaret doping etkisi yapacak! Türkiye için büyük fırsat
GİRİŞ 14.05.2024 09:34 GÜNCELLEME 14.05.2024 09:34

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Türkiye ziyareti iki ülke arasındaki ilişkilerde bahar havası estirdi. Söz konusu ziyarette siyasi ilişkilerin yanı sıra ikili ekonomik ve ticari ilişkiler de ana gündem maddeleri arasında yer aldı. 2021'de başlatılan ve ticari ilişkilere de ivme kazandırması beklenen görüşmelerdeki artış, iki ülke için kritik önem taşıyor. Türkiye'nin de Yunanistan'ın da turizm destinasyonlarına, ticaret ve enerji sevkiyatları açısından küresel öneme ve karşılıklı doğrudan yatırım avantajlarına sahip olmaları ekonomi alanında Türkiye'nin başlıca fırsatlar olarak öne çıkıyor. Öte yandan geçtiğimiz yıl Yunanistan'a 2 milyar 609 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren ülkemiz açısından Komşu'ya ticarette büyük fırsatlar bulunuyor.

Sabah'ın haberine göre, 2023'te dış ticaret hacmi 4.1 milyar doların üzerine çıkarken, bu rakamın 10 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor. Demir ve çelik, 2023 sonu itibarıyla 246 milyon dolarla ihracatta ilk sırada yer aldı. Bu sektörü 233 milyon 581 dolarla motorlu kara taşıtları ve 210 milyon dolarla plastik ve mamulleri takip etti. Bu dönemde Yunanistan'dan 1 milyar 495 milyon dolarlık ürün satın aldık. Yunanistan'dan 553 milyon dolarlık mineral yakıtlar satın aldık. Bu ürünleri 214 milyon 298 dolarla pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat izledi.

ZİYARETÇİ AKINI VAR

Kovid salgını sonrasında hareketlenmesiyle Yunanistan vatandaşlarının Türkiye'ye ziyaretleri de arttı. 2022 ocak-mart döneminde 71 bin 490 turist Türkiye'ye gelirken, bu sayı geçen yılın aynı döneminde yüzde 83.84 artışla 131 bin 424'e yükseldi. Yunanistan vatandaşlarının Türkiye'ye ilgileri bu yılın ilk çeyreğinde de devam etti. İlk çeyrekte turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28.38 artışla 168 bin 724 oldu.

HEDEF 1 MİLYON YUNAN TURİST

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, iki ülke turizmine dair değerlendirmelerde bulundu. İlk çeyrekte Komşu Yunanistan'dan gelen ziyaretçi sayısındaki artışın aynı ivmeyle devam etmesi durumunda 2019'da yakalanan 836 bin Yunan misafir sayısının aşılacağını belirten Bağlıkaya, "Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu irade ve sektörümüzü destekleyen yaklaşımı meyvelerini veriyor. Yunanistan'dan gelen ziyaretçi sayısı arttığı gibi, kapıda vize uygulamasının devreye girmesi outgoing (yurtdışına çıkış) turlarını da destekliyor. 2023'te 686 bin 480 Yunan ülkemizi ziyaret etti. Bu yıl hedef 1 milyon Yunan turist" dedi.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.