Miçotakis'in Türkiye ziyaretinde ekonomik başlıklar masada

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Türkiye ziyaretinde ekonomik başlıklar da masada olacak. İlişkiler, sağlık, çevre, kültür ve sanat, turizm, ekonomi ve ticaret gibi birçok alanda iş birliği yapma potansiyeli taşıyor.

Miçotakis'in Türkiye ziyaretinde ekonomik başlıklar masada
Miçotakis'in Türkiye ziyaretinde ekonomik başlıklar masada
GİRİŞ 13.05.2024 15:29 GÜNCELLEME 13.05.2024 15:29
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis görüşmesinde masada ikili ekonomik ve ticari ilişkiler de olacak.

İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 10 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

Türkiye, Yunanistan'a geçen yıl 2 milyar 610 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yunanistan'dan 1 milyar 495 milyon dolarlık ürün satın aldı.

Yunanistan'a en çok demir çelik ürünü satılırken, en çok mineral yakıt ve mineral yağ satın alındı.

Böylece geçen yıl dış ticaret hacmi 4,1 milyar doların üzerine çıktı. Bu rakamın 10 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

Görüşmelerde ayrıca, ekonomik anlamda her iki ülkeden önde gelen iş adamlarının, yeni kurulacak Ortak İş Konseyi çatısı altında bir araya gelmesi hedefleniyor.

KAPIDA VİZE UYGULAMASI

Görüşmenin başlıklarından biri de Türk vatandaşlarının 10 Yunan adasına seyahatlerinde 30 Mart tarihinden itibaren uygulanan kolaylaştırılmış vize prosedürü...

Kapıda vize uygulaması olarak bilinen sürecin devam ettirilmesi konusu görüşmelerde ele alınacak.

Miçotakis’in ziyareti sırasında Trakya Türk Azınlığı ile Rodos, İstanköy ve Selanik’teki Türkleri ilgilendiren konuların da gündeme getirilmesi öngörülüyor.

Ayrıca Sağlık ve Tıp Bilimleri ile Afet ve Acil Durum Yönetimi konularında anlaşmalar imzalanması masaya yatırılacak.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Kamil 2 ay önce Şikayet Et
    TANAP 2 boru hattı projesini inşa ederek , Avrupa piyasasına arz edilen doğalgaz hacmini artırmalıyız . Dedeağaçta LNG terminali inşa edecekleri için , Türkiye'den sağlanan yüksek hacimli doğalgaz tedariğinden memnun kalacaklardır . East Med yerine alternatif , Mısır İskenderiye'den başlayan , Antalya , Finike'de kıyıya çıkan bir boru hattı projelendirilebilir .
    Cevapla