Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını içeren düzenleme TBMM gündeminde

TBMM Genel Kurulunda, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak.

GİRİŞ 12.05.2024 15:23 GÜNCELLEME 12.05.2024 15:38
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, haftalık çalışmasına 14 Mayıs Salı günü başlayacak Genel Kurul, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni ele alacak.

Teklife göre, lisanslı depoculuk ücret tarifesinin üzerinde veya tarifede yer almayan hizmetler için ücret talep ve tahsil eden, ürün teslimi sırasında mevzuata aykırı şekilde ürün miktarından kesinti yapan işletmelere 200 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası kesilecek.

Kooperatiflerin ana sözleşmelerini intibak ettirmeleri için öngörülen süre 2 yıl daha uzatılacak. Ürün ihtisas borsasının veya takas merkezi olarak yetkilendirilen kuruluşun takas işlemlerinde mali sorumluluğu, tesis edecekleri limitler dahilinde ve alınacak teminatlar ile garanti fonu varlıklarıyla sınırlı olacak.

Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından bir mal veya hizmetin satış fiyatında fahiş artış yapılamayacağına dair hükme aykırı hareket edenlere, her bir aykırılık için 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulamayacağı hükmüne aykırı hareket edenlere her bir aykırılık için 1 milyon liradan 12 milyon liraya kadar ceza verilebilecek.

Malları süresinde teslim veya monte etmeyenlere 2 bin 200 lira; mal ve hizmetin satışından kaçınanlara da 2 bin 200 liradan az olmamak üzere satışından kaçınılan mal veya hizmetin tüm vergiler dahil toplam satış fiyatının yüzde 10'u kadar idari para cezası kesilecek.

DIŞİŞLERİ TEŞKİLATI VAKFI'NIN KURULMASINA İLİŞKİN TEKLİF KOMİSYON GÜNDEMİNE GELECEK

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine Plan ve Bütçe Komisyonunda başlanacak. Teklif, komisyon görüşmelerinin tamamlanmasından sonra Genel Kurul gündemine gelecek.

Bu teklife göre de vakıf; Dışişleri Bakanlığının hizmet kalitesinin artırılması amacıyla her türlü taşınır ve taşınmaz alabilecek, kiralayabilecek, inşa edebilecek, gerektiğinde bunların kullanımını kısmen veya tamamen bakanlığa bırakacak, her türlü taşıt aracı alıp kiralayacak ve gerektiğinde bakanlığa tahsis edecek.

Bakanlığa ait veya tahsisli olup güncel olarak ihtiyaç duyulmayan taşınmazların ilgili mevzuat hükümlerine uyulmak suretiyle bakanlık yararına değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapacak.

Vakıf, yükseköğretim kurumları kurabilecek; personelin niteliklerinin ve temsil kabiliyetinin geliştirilmesini destekleyecek.

İKİ KOMİSYON TOPLANACAK

Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyelerinden Oluşan Karma Komisyon da toplanacak. Komisyonda, tavsiye kararlarına yüksek oranda olumlu yaklaşan idarelerin temsilcileri dinlenecek.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Çocuk Hakları Alt Komisyonunda, Türk Kızılay ve Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yeşim Ünal Kılıç sunum yapacak.

Salı ve çarşamba günleri Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.

Tüketici örgütlerinden, fahiş fiyat cezalarını artıran düzenlemeye destekTüketici örgütlerinden, fahiş fiyat cezalarını artıran düzenlemeye destek

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 75
 • verme 2 ay önce Şikayet Et
  tam yirmi yildir torba cuval derler elde var mi tam bir kanun kanunlari net yazarsin arkasina nokta koyarsin kimse af edemez saga sola cekemez on kati ceza olsa ne adamlar o vurgunu bir saat yapiyor ceza yiyen yerler bes yil her gun konrol edilecek laf anlamaz ise mallarina el konacak ve devlet her yere market acmasi gerek ve hapis cezasi alanlar orda calismasi zorumlu olacak bedava
  Cevapla
 • HARPUTİ 2 ay önce Şikayet Et
  Bunları ,10 yıl infazsız hapis,ticaretten men,malları müsadere edilmek dışında hicbirsey Çünkü dış şeytani güç tarafından bu isleri bir terör eylemi gibi yapıyorlar.Amaç mevcut iktidar ve Başkan.Görün artık.
  Cevapla
 • Yavuz Selim 2 ay önce Şikayet Et
  yahu güldürmeyin. ticaret yahudi ve haçlıların elinde. bir yolunu bulur zamlara devam ederler. maksat m0slüman halka düşmanlıktır. muhalefet de buna çanak tutuyor. 85 milyon hep birden zarar görüyor.
  Cevapla
 • Yusufpaşalı 2 ay önce Şikayet Et
  Para cezası hafif kalır ticaret yasağı getireceksin ve sonrasında bütün malvarlığına DEVLET EL KOYACAK maliye sıkı takipte olmalı GÖZ AÇTIRMAMALI hele şu üç harflileri hiç boş bırakmıyacalsın…
  Cevapla
 • karfal 2 ay önce Şikayet Et
  para cezası caydırmaz ancak işyeri kapama ve hapis cezası olursa ancak ozaman caydırıcı olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle