POS cihazlarıyla yapılan tahsilatlar Maliye'nin radarında...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele çalışmaları kapsamında POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan kişilere yönelik denetim başlattıklarını belirtti.

GİRİŞ 11.05.2024 13:32 GÜNCELLEME 11.05.2024 16:46
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  kayıt dışı ekonomiyle mücadele amacıyla attıkları adımları genişlettiklerini söyledi.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, işletmelerde kullanılan POS cihazlarından gerçekleştirilen tahsilat tutarlarından oluşan hasılatın beyan edilip edilmediğini gündemine aldığını bildiren Şimşek, bu kapsamda olası vergi kayıp ve kaçağının denetlediğini aktardı.

Şimşek, Başkanlık tarafından 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin yapılan analiz çalışmalarından hareketle vergi kayıp ve kaçağına neden olduğu yönünde emareler bulunan işletmeler hakkında denetimlere başlandığına dikkati çekerek, denetim sonuçlarına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Denetim çalışmalarında, vergi mükellefi olmadığı halde üzerlerine kayıtlı POS cihazları bulunan ve bu cihazlar üzerinden hasılat elde eden 2 bin 320 kişi ele alındı. Bu kişilerin toplamda 3 milyar lira kayıt dışı hasılat elde ettiği ve vergi idaresinin bilgisi dışında bıraktığı belirlendi. Mükellefiyeti olan 1342 kişinin ise yine POS cihazları üzerinden elde ettiği toplamda 2 milyar lira hasılatı beyanlarına yansıtmadığı veya eksik yansıttığı tespit edildi. Böylece Gelir İdaresi Başkanlığımız, POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit etti. Bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi sağlandı."

"1,5 MİLYAR LİRA VERGİ TAHAKKUK ETTİRİLDİ"

Bu süreçte söz konusu kişilerin vergi daireleri tarafından izaha davet edildiğini belirten Şimşek, "Bu kişilerden 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin vergi mükellefiyetlerine göre gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi beyannameleri ile muhtasar beyannameleri olmak üzere 18 bin 500 vergi beyannamesi alındı. Kayıt dışı bırakılan yaklaşık 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi de bu şekilde sağlandı" diye konuştu.

Şimşek, bu çalışma sonucunda 1,5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildiğine işaret etti.

"MÜKELLEF OLMADAN POS HASILATI ELDE EDİYORLAR"

Denetim çalışmalarında çarpıcı örneklere rastlandığını da anlatan Şimşek, "Denetimlerde vergi mükellefi olmadan 1 milyon liranın üzerinde POS hasılatı elde eden 81 kişi bulundu. Bu mükelleflerin ilgili dönemlerdeki hasılat tutarının yaklaşık 253 milyon lira olduğu görüldü. Bunlar arasında toptan ayakkabı, hırdavat malzemeleri, tekstil ürünleri ve beyaz eşya ticareti başta olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyetlerde bulunan kişilerin yer aldığı tespit edildi" ifadesini kullandı.

Bakan Şimşek, benzer çalışmanın 2023 yılı verileri üzerinden de yapıldığını belirtirken, "Elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemler yapılacak. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemiz tavizsiz ve güçlü şekilde devam edecek" diye konuştu.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 51
 • Serhat 2 ay önce Şikayet Et
  %1 fatura al. %10 fiş kes. Önce adaletli bir sistem ayarlayın.
  Cevapla
 • Yiğido SİVAS 2 ay önce Şikayet Et
  ÜLKE mizde denetim elemanları sayıları azsa çoğaltılmalı görevlerini tam dört dörtlük yapsın ülkenin vergi geliri e az ONA KATLANIR.
  Cevapla
 • Çeto 56 2 ay önce Şikayet Et
  Tüm işyerleri denetlenmeli. Kaçak çalışan işyerleri var. Hemen mükellef yapılsın ve gerekli vergiler tahsil edilsin
  Cevapla
 • Vatandaş Rıza 2 ay önce Şikayet Et
  Tahakkuk eden vergiler hemen tahsil edilmez zamana birakilir daha sonra bir vergi affı çıkar. Sen sağ ben selamet
  Cevapla
 • Güven 2 ay önce Şikayet Et
  Vergi affı diye bir uygulama hiç bir zaman gerçekleşmez. O bir yapılandırmadır. Affettikleri tutar da o güne kadar süre gelen faiz tutarıdır. Ama bu defa da onun yerine devletin o yapılandırma için belirlediği yeni bir faiz oranı ana paraya eklenerek taksitlendirilir. Ya da peşin ödenecek ise faizin %90 i alınmaz %10 faiz ile birlikte peşinen ödenir.
  Cevapla
 • Bahadır 2 ay önce Şikayet Et
  Sarraf lara baksınlar. Kredi kartı veya pos, cihazı kullandırmıyorlar. Sadece nakit çalışıyorlar.. Neden hiç kimse adam gibi sarrafları denetlemiyor. Malvarlıklarını denetlemiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle