Kurbanlık fiyatları belli oldu! 2024 büyükbaş ve küçükbaş kurban fiyatları ne kadar?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlık fiyatları belli olmaya başladı. Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıkların illere göre ortalama fiyatları belli oldu. İstanbul'da ortalama büyükbaş bir hayvanın canlı kilogram fiyatının 280 ila 340 TL arasında, küçükbaşın ise 250 ila 300 TL arasında olacağı düşünülüyor. Peki 2024 kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurbanlık fiyatları belli oldu! 2024 büyükbaş ve küçükbaş kurban fiyatları ne kadar?
Kurbanlık fiyatları belli oldu! 2024 büyükbaş ve küçükbaş kurban fiyatları ne kadar?
GİRİŞ 16.05.2024 13:06 GÜNCELLEME 16.05.2024 13:08
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

2024 yılında artmaya devam eden fiyatlar nedeniyle kurbanlık fiyatları da geçen yıla göre bir hayli artış gösterdi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bu yıl için vekâletle kurban kesim bedeli yurt içinde 11 bin 750 Lira, yurt dışında ise 4 bin 750 Lira olarak belirlenmiştir" dedi. Peki illere göre kurbanlık fiyatları ne kadar oldu?

2024 KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?

İstanbul'da büyükbaş bir kurbanlığın fiyatı ortalama 80 bin ile 160 bin TL arasında, küçükbaş kurbanlığın ise 9 bin ile 20 bin TL arasında satılması bekleniyor.

İstanbul'da büyükbaş bir hayvanın canlı kilogram fiyatının ortalama 280 ila 340 TL arasında, küçükbaşın ise 250 ila 300 TL arasında olacağı düşünülüyor.

Hisse fiyatlarının ise küçükbaşta 13-20 bin TL arasında, büyükbaşlarda ise 20-30 bin TL arasında olması bekleniyor

Anadolu'da canlı kilogram fiyatı hayvandan hayvana değişiklik gösteriyor. Tosun canlı kilogram fiyatı 280 TL, damızlık vasfını kaybetmiş düve 270 TL, damızlık vasfını kaybetmiş inek 250 TL, dişi koyun 250 TL, koçun ise 280 liradan satılması bekleniyor.

Kesim ücretlerinin ise büyükbaş 5 bin TL, küçükbaş 1.500 TL, söküm ücreti 3 bin TL, paylama ücreti 2 bin TL, et çekim ücretinin ise 15 TL olarak belirleneceği öngörülüyor.

CANLI KURBANLIK KİLO FİYATLARI NE KADAR?

Anadolu'da canlı kilogram fiyatı hayvandan hayvana değişiklik gösteriyor. Tosun canlı kilogram fiyatı 280 lira, damızlık vasfını kaybetmiş düve 270 lira, damızlık vasfını kaybetmiş inek 250 lira, dişi koyun 250 lira, koçun ise 280 liradan satılması bekleniyor.

Kesim ücretlerinin ise büyükbaş 5 bin lira, küçükbaş 1500 lira, söküm ücreti 3 bin lira, paylama ücreti 2 bin lira, et çekim ücretinin ise 15 lira olarak belirleneceği öngörülüyor.

DİYANET KURBAN KESİM BEDELİ NE KADAR 2024?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bu yıl için vekâletle kurban kesim bedeli yurt içinde 11 bin 750 Lira, yurt dışında ise 4 bin 750 Lira olarak belirlenmiştir" dedi.

KURBAN VEKALETİ NEDİR?

Kurbanlık kesme yetisine sahip olmayan kişileri verdiği kurban vekaleti, bazı koşullar dahilinde yerine getirilebiliyor. Bu nedenle Kurban vekaleti, kendilerine vacip kılınan ibadetleri yerine getirmek isteyen Müslümanların araştırdığı konular arasında yer alıyor. Kurbanlık hayvanı kesme yetkinliğine sahip olmayan bireylerin, kesme yetisine sahip olan birisine bu hakkı tanımasına vekalet denilmektedir. Kurban vekaleti, kesim esnasında hayvanın yanında bulunan bireylerce sözlü olarak verilebilmektedir. Ancak kurbanlığın sahibi ya da hissedarı o an orada bulunma imkanına sahip değilse, telefon ve internet gibi araçlarla da bu vekaleti yerine getirebilmektedir.

KURBAN VEKALETİ NASIL VERİLİR?

Kişi, kurbanını bizzat kesebileceği gibi vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban, hac ve zekât gibi mal ile yapılan bir ibadettir; mal ile yapılan ibadetlerde ise vekâlet caizdir (Kâsânî, Bedâi‘, V, 67; Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 263-265; Remlî, Nihâyetü’l-muhtâc, VIII, 132). Nitekim Hz. Ali’nin (r.a.) şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Resûlullah (s.a.s.), develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve ‘kasap ücretini biz kendimiz veririz’ buyurdu.” (Buhârî, Hac, 120; Ebû Dâvûd, Menâsik, 19)

YURT DIŞINDAN VEKALET VERİLİR Mİ?

Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları vasıtasıyla verilebilir. Vekil tayin edilen kişi veya kurum aldığı vekâleti gereği gibi yerine getirmelidir. Kurbanda önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve vekâleten kendisi adına kurbanın kesilmesidir.

Dolayısıyla kurbanın yurt içinde başka bir ilde ya da yurt dışında kesilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Kurban fiyatlarının kesilen ülkeye göre az veya çok olması bu durumu değiştirmez. Ancak yaşadığı yerde muhtaç ve fakirler varsa kişinin, kurbanını orada kesip dağıtması daha uygun olur. Çünkü kişinin yaşadığı yerdeki fakirlerin ve komşuların onun üzerinde hakları vardır.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 9
 • mikail 1 hafta önce Şikayet Et
  ben nijerya dayim burdan kuzey bolgesinden tanesini 2 k tl ye alabiliyoruz. en iyisi 3 k tl. acayip bir fiyat farki var.
  Cevapla
 • Dost 1 ay önce Şikayet Et
  Bırakın mallar ellerinde kalsın yurt dışına gönderin
  Cevapla
 • HAKAN Ç. 1 ay önce Şikayet Et
  Gereksiz bir yorum çiftçi bir kere para kazanacak. 2 yıl bekledi bu zamlı fiyatlara rağmen yem alıp hayvan bakmış, Hangi akılla bunu yazdınız acaba
  Cevapla
 • Reisx 1 ay önce Şikayet Et
  Yurt dışında 4.750 TL ye kurban kesileceğine o kurbanlıkları Türkiye ye getirtip, 6-7 Bin TL den vatandaşa dini vazifelerini yerine getirmeleri için fırsat tanınsa daha makbul olmaz mı? Bakın o zaman yerli kurbanlıkların ve etin fiyatları nereye kadar düşüyor.
  Cevapla
 • sis 1 ay önce Şikayet Et
  Bu fiyatları nerden alıyorsanız kurbanı ordan alalım istanbulda hisse fiyatları 21.500 (30 kg kemikli ) ile 35 bin arasında büyük başlarda çiftliklerde 400 kg 160 binden başlıyor 300 bin tl arasında istanbulda 80 bine büyük baş imkansız geçen yıla göre %130 zamlı
  Cevapla
 • engin 1 ay önce Şikayet Et
  Kurbanda b.baş kesimi yasaklansın. Bayram zamanı yetmeyen k.baş kısmı olursa ithal edilsin bayrama özel. Allah rızası için kesen cins ayrmı yapmaz. Sadece et için kesip dolaba dolduran ancak et için keser cins seçer. 12 aylık et fiyatlarına katkısı olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle