Hızlı trenle Yozgat'a 1 yılda kaç yolcu geldiği açıklandı!

Hızı ve konforuyla Yozgatlıların tercihi haline gelen Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile bir yılda 276 bin yolcu Yozgat'a geliş gidiş yaptı.

Hızlı trenle Yozgat'a 1 yılda kaç yolcu geldiği açıklandı!
Hızlı trenle Yozgat'a 1 yılda kaç yolcu geldiği açıklandı!
GİRİŞ 28.04.2024 15:20 GÜNCELLEME 28.04.2024 15:24
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Ankara, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas'ı birbirine bağlayan ve 4 Mayıs'ta yolcularını İstanbul'a ulaştıracak YHT Hattı'nın Yozgat'ın gelişimine önemli katkı sunması bekleniyor.

26 Nisan 2023'te hizmete açılan ve 27 Nisan'da ilk yolcu taşımasına başlayan Ankara-Sivas YHT Hattı'nı kullanarak, bir yılda 276 bin kişi Yozgat'a geliş gidiş yaptı.

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Yozgat-Ankara arasında yolculuk süresinin hızlı trenle 1 saat 26 dakikaya düştüğünü söyledi.

Hattın hizmete açılışının birinci yılını doldurduğunu ifade eden Özkan, "Sayın Bakanımızla birlikte Sorgun ve Akdağmadeni istasyonlarının açılışı yapıldı. Yine Yerköy istasyonunun açılış hazırlıkları da devam ediyor. İnşallah haziran ayı içerisinde Yerköy istasyonumuz da devreye girdiğinde inanıyorum ki yolcu sayısı gidiş geliş 500 bine ulaşacak. Yozgat tamamen bir ticaret ve turizm kenti haline dönüşecek." dedi.

Özkan, yakın zamanda İstanbul seferlerine de başlanacağını, bu süreçte hem Yozgat'la gönül bağı olan insanlar hem de Yozgatlı olup İstanbul'da, Ankara'da bulunan insanlar için bir fırsat oluşacağını anlatarak, "İnşallah ulaşım imkanlarıyla birlikte Yozgat'ımız 8 il olan komşuluğuyla aynı zamanda gönüllerin kesiştiği bir nokta haline gelecek. Hayalimizde kültür turizmiyle, doğa turizmiyle, ticaret turizmiyle yoluna devam eden bir Yozgat var. İnşallah bu güzelliklerle birlikte yol almaya devam edeceğiz." diye konuştu.

HIZLI TREN YOZGAT'TA DOĞA VE KAPLICA TURIZMINE KATKI SAĞLAYACAK

Seyahat kolaylığı sayesinde Çamlık Milli Parkı'na, Sorgun'daki kaplıcalara ilginin daha da artacağına inandığını dile getiren Özkan, şunları kaydetti:

"Bunun yanı sıra Kazankaya Kanyonu ile Çekerek, Akdağmadeni ve Sarıkaya, buradaki kültürel varlıklarımıza ayrı güzellik ve ulaşılabilirlik katacak. İnşallah Yozgat, hızlı trenle gelecekte hayallerimizde bir turizm kenti olarak göz önüne çıkacak. Bir hedefimiz de biz burayı bir ticaret kenti haline dönüştürmek istiyoruz. İl genelinde bir ticaret turizm alanı oluşturmak istiyoruz.

Bir yanda hızlı tren, bir yanda 2025 yılında inşallah faaliyete geçecek olan havaalanımız, iş insanlarımız, yatırımcılarımız açısından da bir avantaj oluşturacak. Yozgat'ımızı bir doğa, kültür, kaplıca ve ticaret, turizm merkezi olarak gelecekte hedefliyor ve hayallerimizi bunun üzerine kuruyoruz.

Ben bu vesileyle emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, destek olan bütün insanımıza, milletvekillerimize, bakanlarımıza ve himayelerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum."

"HIZLI TREN, ÜNİVERSİTEMİZİN GELİŞMESİ AÇISINDAN DA OLDUKÇA ÖNEMLİ"

YHT'yi açılışından itibaren sürekli kullanan Bozok Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Çiğdem Kader de kendisi gibi pek çok öğretim üyesi ve öğrencilerin hızlı treni tercih ettiğini söyledi.

Daha önce Ankara'ya otobüsle seyahat ettiğini anlatan Kader, şu değerlendirmede bulundu:

"Hızlı tren, üniversitemizin gelişmesi açısından da oldukça önemli. Gayet memnunuz. Öğretim üyeleri, öğrenciler, herkes rahatlıkla kullanıyor ve tercih ediyor. Hemen her sefer benim gözlemlediğim dolu olarak gerçekleşiyor. Hiç boş yer olmuyor. Yozgat'ın gelişimine büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Ben her hafta cuma ve pazartesi günleri kullanıyorum. Üniversitemizin gelişimi açısından, ilde bulunan diğer kamu kuruluşlarında çalışan pek çok memur arkadaşımız açısından oldukça olumlu bir gelişme."

KAYNAK: AA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 11
 • Atilla Külekci 2 ay önce Şikayet Et
  Güzel hizmet birde tren bekle dakikaları yolcu binene kadar ondakka olsa engelli olan nasıl yetişsin
  Cevapla
 • 1 vatandaş 19 2 ay önce Şikayet Et
  Yozgat üzerinden değil önceki proje Çorum üzerinden gidecekti. Ama sadece Yozgat'a peşkeş çektiler. Çorum üzerinden gitseydi yaklaşık 8 bölge faydalanacaktı. Ankara , Elmadağ, Kızılırmak, bucağı, Kırıkkale, Balışeyh, Delice, sungurlu, Çorum, Amasya, Samsun, Sivas gibi.daha nereler. Ama siyasiler bizim gibi düşünmüyor. Bir Yozgat faydalansın artık. En yüksek oy Çorum'dan çıkar ama ....
  Cevapla
 • Aytac sah 2 ay önce Şikayet Et
  Çorum'a otobüs terminali yapıldı tern 50sene sonra gelir
  Cevapla
 • deli dumrul 2 ay önce Şikayet Et
  nankörlük bu işte hem hizmetleri kullan hem Reise oy verme yuh ulah yuh. ilk sıkıntıda Reise ders verdiler. ulan 2 senedir tüm iç dış teröristlerin saldırısında ekonomi düştü binlerce yapılan hizmetlere ne oy verdi millet %70 oy alması gereken Reis %52 zor aldı. sürünmeye devam madem. darbe anayasası ile ezilmeye devam.
  Cevapla
 • uquraslan 2 ay önce Şikayet Et
  kastamonu ya da isteriz hızlı tren, belediye 35 sene sonra chp ye geçti, acilen kastamonuya bişeyler yapılması lazım
  Cevapla
 • yozgatli 2 ay önce Şikayet Et
  Geleni bos verin yozgattannkac kisi gitmis ona bakinnnn
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle