Türkiye, meyve üretiminde dünyada 4’üncü sırada

Türkiye yıllık 25 milyon tonluk meyve üretimiyle dünyada dördüncü ülke konumunda yer aldı. Raporda Türkiye'de Anadolu ve Ege kıyılarına yakın bölgelerde yetiştirilen kiraz, kayısı ve incir üretilen başlıca meyveler olarak öne çıkıyor.

Türkiye, meyve üretiminde dünyada 4’üncü sırada
Türkiye, meyve üretiminde dünyada 4’üncü sırada
GİRİŞ 24.04.2024 17:25 GÜNCELLEME 24.04.2024 17:25
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Teknoloji platformu GeeksforGeeks’in Mart 2024 raporunda dünyanın en fazla meyve üreten ülkeleri listelendi. Türkiye yıllık 25 milyon ton üretimle dünyanın dördüncü büyük meyve üreticisi konumunda yer aldı.

ÇİN, HİNDİSTAN VE BREZİLYA İLK 3'TE

Dünyanın en fazla meyve üreten ülkesi Çin oldu. Çin, yıllık 253,9 milyon ton üretimle zirvede bulunuyor. İkinci sırada yıllık 107,9 milyon ton üretimle Hindistan gelirken, yıllık 39,8 milyon ton üretimle Brezilya üçüncü sıraya yerleşti. Sıralamada Türkiye yıllık 25 milyon tonluk üretimiyle dördüncü ülke konumunda yer aldı.

Raporda Türkiye’de Anadolu ve Ege kıyılarına yakın bölgelerde yetiştirilen kiraz, kayısı ve incir üretilen başlıca meyveler olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin çeşitli iklimi ve verimli toprakları, ülkede portakal ve diğer turunçgiller gibi çok çeşitli meyvelerin yetiştirilmesine yardımcı olmakta olup, Akdeniz iklimi olan Mersin ve Antalya’da yaygın olarak yetiştiriliyor. Diğer ülkelere bakıldığında, Meksika 23,7 milyon ton, Endonezya 23,6 milyon ton, Amerika Birleşik Devletleri 22,6 milyon ton, İspanya 19 milyon ton, İtalya 17,2 milyon ton, Filipinler 16,7 milyon ton üretimle ilk 10’a girdi.

Rapora göre meyve üretimi büyük oranda yetiştirildiği bölgenin toprak tipi, iklimi ve sıcaklığına bağlı olarak değişiyor. Ayrıca, tarım teknolojisi ülkelerdeki meyve yetiştiriciliğinde önemli bir rol oynuyor. İlk 10’daki ülkeler verimli toprak, hava ve iklimin yanı sıra teknolojiyi de kullanarak narenciye, yemyeşil muz ve tatlı elma gibi çeşitli meyveler ürettiler.

Çin’de en çok üretilen meyveler turunçgiller, üzüm, elma ve muzdan oluştu. Ülkenin geniş toprakları ve subtropikal iklimi, meyve çeşitlerinin üretimine öncülük ediyor Yangtze Nehri boyunca uzanan verimli topraklar Çin’de meyve yetiştiriciliğinde önemli rol oynuyor.

Hindistan’da en çok yetiştirilen meyveler mango, muz, portakal ve üzüm olarak gerçekleşti. Özellikle Hindistan’da bulunan Alphanso ve Kesar iki tür mango, meyve pazarında küresel popülerliğe öncülük ediyor.

Brezilya’da bulunan egzotik meyvelerden bazıları Acai, Kaju Elması, Mor meyve ve Passion meyveleri olurken bazı yaygın meyveler Guava, papaya ve muz olarak öne çıktı.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 33
 • Ömer Genç 4 hafta önce Şikayet Et
  Muhtemelen dünyada en pahalı meyve bizdedir...
  Cevapla
 • MağdurEmekli 68 1 ay önce Şikayet Et
  Dalında 3 TL olan pazarda 50-100-150 TL gel de al...
  Cevapla
 • Okur 1 ay önce Şikayet Et
  Bu yüzden meyveleri çok ucuz fiyata yiyoruz. Allah razı olsun bize ucuz ucuz meyve yediriyorlar zaten Türkiye'de her şey çok ucuz mesela fındığı%90'ı bizim ülkemizde üretiliyor kilosu 400 lira bedava
  Cevapla
 • Azmi Kandemir 1 ay önce Şikayet Et
  Ben herzaman söylüyorum üretimde sıkıntı yok sıkıntı tüketimde ülkemiz üretim cenneti ama nedense hakkettiği yere birtürlü ulaşamıyor Devletimizin çiftçiye değer vermesi lazım
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Neden bu kadar pahalı yiyoruz.?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle