Yabancı uzmanlar değerlendirdi: Türk Lirası'nın cazibesi artacak

Gözler yarın açıklanacak faiz kararına çevrildi. Piyasalarda TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit bırakması bekleniyor. Yabancı uzmanlara göre Türk Lirası'nın cazibesi yılın ikinci çeyreğinde artacak.

Yabancı uzmanlar değerlendirdi: Türk Lirası'nın cazibesi artacak
Yabancı uzmanlar değerlendirdi: Türk Lirası'nın cazibesi artacak
GİRİŞ 24.04.2024 12:01 GÜNCELLEME 24.04.2024 12:06
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yabancı uzmanlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini sabit bırakacağını tahmin ederken, bankanın politikaları ve cari işlemlerde öngörülen iyileşmeyle liranın ileriki aylarda cazibesinin artabileceğini söyledi.

Natixis Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Ekonomisti Inna Mufteeva, "Mevcut TCMB Başkanı'nın güvenilirliğini ve bağımsızlığını pekiştiren mart ayındaki beklenmedik faiz artırımının ardından bu faiz artışının liraya olumlu etkisini göz önünde bulundurursak TCMB bu kararın bundan sonra Türk ekonomisine nasıl yansıdığını görmek isteyebilir." dedi.

Türk Lirası'nın bir süre istikrara kavuştuğunu, en azından değer kaybı hızının yavaşladığını belirten Mufteeva, dolayısıyla dövizdeki pozitif trendin ileriki aylarda yurt içi fiyatlardan kaynaklanan baskıların bir kısmını hafifletmesinin beklendiğini ifade etti.

Mufteeva, nisan ayına ilişkin enflasyon verileri 3 Mayıs'ta açıklanacağı için fiyat dinamiklerindeki bu iyi eğilimin teyit edilmesini beklemenin mantıklı olabileceğini aktardı.

Öte yandan, iletişim ve ileriye yönelik sözle yönlendirmenin açıkça şahin olabileceğini dile getiren Mufteeva, bu faktörler göz önüne alındığında mevcut durumun devam edeceği ve faizlerin sabit bırakılacağı öngörüsünde bulundu.

"LİRANIN GÜÇLENMESİNİ BEKLİYORUZ"

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit bırakacağı öngörüsünde bulundu.

TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın, Washington'da yaptığı açıklamadaki "En büyük önceliğimiz enflasyonla mücadele ve piyasa koşullarına bağlı olarak mümkün olduğu kadar rezerv biriktirmek" ifadelerini anımsatan Drimal, yılın ikinci çeyreğinde liranın cazibesinin artabileceğini kaydetti.

Turizm sezonunun hız kazanmasının ardından cari işlemler hesabındaki mevsimsel iyileşme ve TCMB'nin parasal sıkılaştırmasının etkisiyle de liranın desteklenebileceğini vurgulayan Drimal, "Lira'nın, ikinci ve üçüncü çeyrekte güçlenmesini bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomistler, TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit bırakmasını bekliyor. Yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 oldu.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • zafergülten 1 ay önce Şikayet Et
    bu zamanda 200 tl ile kilosu 50 tl den 1 kilo domates,kilosu 20 tl den 1 kilo soğan,30 tl ye 5 litre su,kilosu 60-70 tl ye çorbalık kuru kemik ve adisinden 1 paket yağ alabiliyorsun.daha yemeğin içine birşey katmadık yani,arpa şehriyesi yada bulguru sayarsan kemik suyuna bir akşam yemeğinin maliyeti(çorba yada pilav)250 tl yi buluyor,yanınameşrubat 300 tl de.
    Cevapla