Soğan tarlada 17 lira!

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bereketli Amik Ovası'nda soğan hasadı başladı. Sıcak havada zorlu şartlarda sökülen soğan tarlada 17 TL'den alıcı buluyor.

GİRİŞ 24.04.2024 10:04 GÜNCELLEME 24.04.2024 10:36
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin en bereketli topraklarından olan ve birçok ürünün yetiştiği Hatay'ın Amik Ovası’nda baharın gelmesiyle ürünler hasat edilmeye başlandı. Reyhanlı ilçesinde çiftçiler tarafından yüzlerce dönüm araziye ekilen kuru soğanda hasat başladı.

Çiftçi Hüseyin Elmas, 100 dönümlük alana yaptığı soğan ekiminde 500 ton ürün almayı başardı. Tarlada kilosu 17 TL'den satılan soğanlar, depremin etkilediği bölgeye ekonomik katkı sağlamaya devam ediyor.

"ŞU AN SOĞANIN TARLADA KİLOSU 17 TL"

Soğan hasadının Nisan ayı itibarıyla başladığını dile getiren Hüseyin Elmas, 100 dönümlük alanda 500 ton ürün elde ettiğini belirterek, "Biz burada soğan hasadı yapıyoruz. Soğanın rekoltesi az olduğu için işçi çalışmasında sıkıntı var. Soğan hasadı Reyhanlı'dan başlıyor. Hasat, Nisan gibi başlar Aralık gibi biter. Şu an soğanın tarlada kilosu 17 TL'dir.

Bu işi herkes yapamaz, meşakkatlidir. Bu sene rekolte az olduğu için günlük yevmiyeler düşük, yaklaşık 500 liradır. Şu an burada 100 dönüm tarla var. Ortalama 500 ton da soğan var" dedi.

"BU İŞİ KOLAY GÖREN BAZI ARKADAŞLAR VAR AMA GERÇEKTEN ÇOK ZOR"

Soğan söküm mesaisinin sabah 6 itibarıyla başladığını söyleyen Mustafa Kılınç, havaların ısınmasıyla beraber çalışmaların zorlaştığını dile getirerek, "Biz buraya Şanlıurfa'dan geldik. Burada çalışıyoruz, soğan işi yapıyoruz. Söküyoruz, kesiyoruz ve torbalıyoruz. Günlük yevmiyemiz tarlaya bağlı eğer ot yoksa günlük yaklaşık olarak 500 liraya geliyor.

Bu işi kolay gören belki bazı arkadaşlar var ama gerçekten çok zor. Sabah 6 gibi gelip, akşam 6'da bırakıyoruz. Şimdi havalar biraz serin birkaç gün sonra havalar sıcak olunca insan toprağa ayakkabısız basamıyor. O günlerin gelmesini istemiyoruz. Gerçekten çok sıcak, sıcaklık 40 dereceyi geçiyor" şeklinde konuştu.

Güneşin altında sabahtan akşama kadar çalışmanın çok zor olduğunu söyleyen Fehmi Tutkal da, "Sabah 6'da kalkıyoruz minibüslere binip tarlaya geliyoruz. Soğanları söküyoruz. Burada yevmiye 445 lira civarında, güneşin altında sabahtan akşama kadar çalışmak çok zor bir şey. Sabah 6 gibi başlıyoruz, akşam 6 gibi bırakıyoruz. Günün 12 saati buradayız" dedi.

KAYNAK: İHA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 24
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  Şimdiden fahiş fiyat yalanları başladı!Soğan kışın bile 17 olmaz!
  Cevapla
 • Dadaş 1 ay önce Şikayet Et
  Zırlamayın,marketlerde kuru soğan9-10 TL.Niye üfürüyorsunuz?
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Tarlada onyedi lira olan soğan markette kaç olacak onuda söylesrnize
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  tarladaki soganın fiyatını kimler belirliyor anlayamadık yuh artık bu ne böyle
  Cevapla
 • kimbu 1 ay önce Şikayet Et
  pazarda şu an 18-20 tl aralığında. tarlada nasıl 17 tl olur. ayrıca işçiye günlük 500 tl nedir arkadaş.
  Cevapla
 • Reis 1 ay önce Şikayet Et
  Tarlada soğan toplama işini sen yapsana vede çifçi olsanda bir görsek ne kazanıldığını
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle