Kamuda yeni dönem! Erdoğan detayları paylaştı! Fahiş fiyat açıklaması: Çalışmalar başladı

Başkan Erdoğan, 12 yıl sonra gerçekleştirilen tarihi Irak ziyaretinin ardından ekonomiye dönük önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, kamuda tasarruf ve fahiş fiyata karşı alınacak önlemleri paylaştı.

GİRİŞ 23.04.2024 12:03 GÜNCELLEME 23.04.2024 13:43
Bu Habere 170 Yorum Yapılmış

Başkan Erdoğan, tarihi Irak ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Erdoğan, kamuda tasarruf ve fahiş fiyatlarla ilgili sorulara cevap verdi.Bir gazetecinin 'Efendim kamuda tasarrufa yönelik bir çalışma yürütüldüğünü, hazırlandığını biliyoruz. Bu çalışmanın neyi kapsadığını, içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz ve ne zaman yürürlüğe girer?'' sorusuna Başkan Erdoğan şu cevabı verdi;

ADIMLAR TEK TEK TAKİP EDİLECEK

Tasarruftan kamuda gereksiz harcamaların ortadan kaldırılması, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması anlaşılmalıdır. Yani bundan farklı bir şey anlaşılmamalı. Bütçelerin buna göre revize edilmesi için bizler de şu anda bir çalışma yapıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız tasarruf adımlarını takip edecek, resmi taşıt kullanımlarından, haberleşme giderlerine, temsil, tören, ağırlama hizmetlerinden, demirbaş alımlarına kadar tüm harcamalar gözden geçirilecektir.

GERÇEK DIŞI HARCAMALARIN ÖNÜ KESİLECEK

Gerçek ihtiyaçlar tespit edilip ihtiyaç dışı harcamaların önü kesilecek. Milletimizin refahını artırmak için tasarruf tedbirleri almak durumundayız. Bunun için de gereği neyse kesinlikle bunu hükümet olarak yapmakta kararlıyız. Önceliğimiz ve birinci hedefimiz, tasarrufu kamu harcamalarında uygulamak, enflasyonu düşürmek ve ekonomiyi rahatlatmaktır. Bunu daha önce biz başardık. Yine başaracağız.FAHİŞ FİYAT AÇIKLAMASI

 ''Sayın Cumhurbaşkanım, gıdada özellikle son dönemde, son bir yılda hiçbir ekonomik gerekçeye tabi olmayan fahiş fiyat uygulamaları görüldü. Bununla birlikte toplumda, kafelere ve restoranlara yönelik boykot yapıldı. Hafta sonunda, geçtiğimiz süreçte. Gıdada bu fahiş fiyatla ilgili mücadelede kimine göre ambalajların üzerine ürünün kendi fiyatının yazılması gibi öneriler var. Fahiş fiyata yönelik yeni bir yol haritası ya da yeni bir adım var mı? Örneğin hapis cezası da düşünülebilir mi?'' sorusuna ise Erdoğan şöyle yanıt verdi;

Burada temel önceliğimiz her şeyden önce vatandaşımızın refahıdır. Fahiş fiyatlarla mücadelede yeni ve daha caydırıcı tedbirler ortaya koyabiliriz. Aşırı kar hırsı dizginlenmediği müddetçe ne kadar maaş artışı yaparsanız yapın sorun devam edecektir. Hele gıda gibi mecburi kalemlerde buna müsaade edemeyiz. Gerekli tedbirler için ilgili bakanlıklarımız şu anda çalışmalarını yapıyorlar.

BUNU KİM YAPARSA YAPSIN BEDELİNİ ÖDEYECEK

Kısa süre içinde somut birtakım adımlarla enflasyonu da artıran bu fahiş fiyatlara karşı mücadelemiz kesinlikle gerçekleşecektir. Ambalajların üzerine fiyatlarının yazılması konusu da düşünülebilir. Burada taviz veremeyiz, üzerine üzerine gideceğiz. Milletimizin fahiş fiyat yükünün altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 170
 • Vatandas 1 ay önce Şikayet Et
  Temel gidalarda gunluk etiket degisimi yapmamalılar.bir ürüne indirim yazıyorlar diğer temel gıdada fiyati artiriyorlar.fiyat degisimi yapılacaksa eğer 3 ayda bir olmali.
  Cevapla
 • Sorun Kalmadı 1 ay önce Şikayet Et
  Tamam, ilettik kendilerine... Artık dediğiniz gibi yapacaklarmış.
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Tarım ve Hayvancılık sektörü , sıradan arazi sahiplerine ve ağaların inisiyatifine terkedilemez . Denetim yoktur , Hile çoktur . Bu alanları devlet kamulaştırmalı ve kâr hırsı güdenlerin elinden kurtarmalıdır . Laboratuvarlar , 7/24 gıda ürünü numuneleri almalı ve zirai ilaç kalıntısı , zararlı kimyasallar , ağır metaller var mı diye kontrol etmelidir .
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Tabi kesin cözum olur Allah yardim ede
  Cevapla
 • Bekir 1 ay önce Şikayet Et
  Tcmb yi 800 milyar zarar ettiren birini bddk başkanı yapmak neyin kafasi
  Cevapla
 • Olmalı 1 ay önce Şikayet Et
  Kamuda giderleri gelirleri ve özel sektör marketler, toptan satanlar , BANKALAR vs. denetlenmeli. Ayrıca dar gelirli Aileler gerçekten sosyal ekonomik anlamda desteklenmeli,(Gelecek nesil Aile kavramıyla şekil alır.) AyrıcaBorsa sistemi silbastan olmalı.gelir leri denetlenmeli. Yatırıma teşvik verilmeli, köylerde üretim artmalı.zanaatkar desteklenmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle