Petrolde ezber bozan tahmin!

Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününe yüzde 1,04 yükselişle 9 bin 794 puandan başladı. Altın fiyatlarında ise yükseliş sürüyor. Üzeyir Doğan piyasalardaki gelişmeleri Haber7’ye değerlendirdi. Jeopolitik risklere dikkat çekti.

GİRİŞ 22.04.2024 15:35 GÜNCELLEME 22.04.2024 18:19
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 1,04 yükselişle 9.794 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 101,28 puan ve yüzde 1,04 değer kazanarak 9.794,74 puana çıktı.

Yatırımcılar ve vatandaşlar, iç ve dış piyasalardaki güncel durumu izlemek için altın ve döviz kurlarındaki son verilere odaklanıyor. A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, Haber7'ye yaptığı değerlendirmede, Ortadoğu’daki gelişmelerin önemini vurguladı. Doğan, jeopolitik risklere dikkat çekti.

GÖZLER MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARINDA

Hafta başından piyasa gündemini değerlendiren A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, Ortadoğu’daki gelişmelerin önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. 13 yılın ardından ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyaretinden verilecek mesajlarla birlikte bölgenin jeopolitik gelişmelerini piyasanın yakından takip edeceğini ifade eden Üzeyir Doğan Perşembe günü açıklanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararının da altını çizdi.

Toplantıdan faiz artışı beklenmediğini dile getiren Ekonomist Üzeyir Doğan, aynı toplantıdan gelecek olan büyüme verisinin de yakından takip edileceğini belirtti. Güçlü gelebilecek bir büyüme rakamının, faiz indirimlerini ötelemesi noktasında piyasalar tarafında olumsuzluk oluşturabileceğini kaydeden Doğan, ons altın tarafında aşağı yönlü olarak artmasının riskli olabileceğini belirtti.

JEOPOLİTİK RİSKLER PİYASALARA NASIL YANSIYOR?

Piyasada jeopolitik risklerin ön plana çıktığını kaydeden Üzeyir Doğan, Emtia fiyatlarının kısa vadeli olarak etkilenebileceğini belirtti. Dünya ekonomisinin yavaşlayan döngüde gitmesinin ana aktörlerinin Çin ve Avrupa’nın etken olduğunu söyleyen Doğan, ekonomik büyümenin ivme kaybettiği bir dönemden geçtiğini dile getirdi. Emtia fiyatlarında düzeltmelerin devam edebileceğini kaydeden Doğan, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin riskini vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası faiz indirimlerinin yaz aylarında başlayabileceğini öngördüklerini açıklayan Üzeyir Doğan, Euro ve dolar paritesinde mevcut olan 1,06 seviyesini daha aşağıya gidişatını getirebileceğini belirtti.

PETROL FİYATLARININ SEYRİ NE OLUR?

Ortadoğu'da İran ve İsrail arasındaki gerilim, petrol fiyatlarına yansıdığını belirten Ekonomist Üzeyir Doğan, orta uzun vadeli fiyatlamada dünyanın ekonomik büyümesinin petrol fiyatlarının genel trendini belirlediğini kaydetti. Dünyadaki ekonomik büyüme kapsamında, petrol fiyatlarının kendi aralığı olan 70-80 dolar bandına geri döneceğini ifade etti.

KAYNAK: HABER7
Dilan Can Haber7.com - Muhabir-editör
Haber 7 - Dilan Can

Editör Hakkında

2001 yılında Kocaeli'de doğdu. Gazetecilik mesleğine lise yıllarında başlayarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2023 yılında mezun oldu. 7 yıllık gazetecilik hayatında sunucu, editör, muhabir gibi birçok görevde bulundu. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Özel Haberler Muhabiri' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • Ferhat 3 hafta önce Şikayet Et
  Irak Türkiye varil başı 1 dolardı bu oran artırılması yeni dönemde
  Cevapla
 • Kası 3 hafta önce Şikayet Et
  Atıyooo
  Cevapla
 • Burhan mermer 3 hafta önce Şikayet Et
  inşaallah ırak petrolü bir an önce devreye girer
  Cevapla
 • Salih 3 hafta önce Şikayet Et
  Petrol fiyatları inmez 90-100 bandında gider çünki opec üretim düşürdü birde Ukrayna İsrail Tayvan savaş paralarını aldı saldırıya geçeceklerdir
  Cevapla
 • Dede 3 hafta önce Şikayet Et
  Zaman geçerse altın çıkar gecmise bak bana göre Allah bilir bir girev olsa Güney Afrika maden ocaklarin da altın hızlı çıkar patlar 7 parça maden var altın da hepsine zam gelirse altın yine çıkar bildilimiz tahminler uzun vade cikar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle