İngilizlerden çarpıcı analiz: Avrupa hava sahasına Türkiye hakim

Financial Times gazetesi, havacılık sektörünün yükselen yıldızı Türkiye'nin, Avrupalı rakiplerini geride bırakarak Avrupa hava sahasında hakimiyet sağladığını yazdı. Analizde, “Bu başarıda en büyük pay İstanbul Havalimanı'na ait” denildi.

GİRİŞ 22.04.2024 11:39 GÜNCELLEME 22.04.2024 11:57
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

İngiliz Financial Times gazetesi, havacılık sektörünün yükselen yıldızı Türkiye'nin, Avrupalı rakiplerini geride bırakarak Avrupa hava sahasında hakimiyet sağladığına ilişkin çarpıcı bir analiz yayınladı.

Analizde Türkiye'nin havacılık alt yapısına yaptığı yatırımlar ve filolarını genişletmesiyle Avrupalı rakiplerini gride bıraktığı belirtildi. Avrupa şirketlerinin pazar payını Türk Hava Yolları (THY) ve Pegasus'a kaptırdığını ifade edilen yazıda, British Airways'in sahibi IAG, Air France-KLM ve Lufthansa'nın pandemi öncesine göre daha düşük tarifelerle uçtuğu belirtildi.

Buna karşılık THY ve Pegasus'un geçen yıl, pandemiden önceki yıl olan 2019'a göre %10 artışla 115 milyon yolcu taşıdığı ifade edilen çalışmada "THY, Ryanair ve easyJet'in ardından 3. en yoğun havayolu oldu. İstanbul Havalimanı da geçen yıl uçuş sayıları açısından Avrupa'nın en yoğun havalimanı oldu" verileri paylaşıldı.

İSTANBUL HAVALİMANI FARK OLUŞTURDU

THY'nin rota sayısını artırarak ve uçak filosunu genişleterek bu başarıda büyük pay sahibi olduğu ifade edilen çalışmada, Pegasus'un da filosunu büyüterek pandemiye rağmen kapasitesini benzer şekilde artırdığı vurgulandı. Bu başarıda İstanbul Havalimanı'nın büyük pay sahibi olduğu ifade edilirken, 11 milyar dolarlık yatırım karşılığında yaklaşık 200 futbol sahası büyüklüğünde bir alanın hizmet verdiğine değinildi.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 53
 • Gamlı baykuş 3 hafta önce Şikayet Et
  Yalanınız batsın
  Cevapla
 • Hera 3 hafta önce Şikayet Et
  Köfte ekmek 20 lira deseniz daha iyi olurdu...ha bide herşey güzel olacak demek lazımmış....
  Cevapla
 • Emre 3 hafta önce Şikayet Et
  Yarın bir gün bununda yolunu kesmeye kalkarlar nasıl tır şöförlerine vize vermeyerek ticaretimizi engellemeye çalışıyorlar uçuşlarımızada bir bahane uydurup enlelemeye çalışacaklar
  Cevapla
 • İbrahim 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu araştırmayı CHP yede göndersinler İngiliz abilerinden gelene inanırlar! 350 milyar usd ihracat rakamına böyle ulaşılır! Tek tek anlatsınlar...
  Cevapla
 • REMZI CAKMAK 3 hafta önce Şikayet Et
  MASALLAH sukur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle