'Boykot' çağrıları sonrası yeni talep: Fiyat tarifeleri onaylansın

Sosyal medya üzerinden yürütülen 'Boykot' çağrıları sonrası Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, yeme-içme sektöründeki fiyat tarifelerinin illere ve işletme sınıfına göre federasyon tarafından onaylanması talebinde bulundu.

GİRİŞ 21.04.2024 09:22 GÜNCELLEME 21.04.2024 09:55
Bu Habere 271 Yorum Yapılmış

Lokanta ve kafelerdeki fiyat artışını protesto etmek isteyen bazı vatandaşlar, sosyal medya hesapları üzerinden 'boykot' çağrısı yaptı. 

LOKANTACILAR 'BOYKOT' ÇAĞRISI SONRASI HAREKETE GEÇTİ

Vatandaşların gelen zamların ardından yaptığı 'boykot' çağrılarının ardından Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Sayit Karabağlı, sosyal medyadan yeme-içme sektörü için yapılan protestoyu değerlendirdiği yazılı açıklamasında, federasyon olarak şikayetleri hususunda irtibat kuran vatandaşların sorunlarını çözüme kavuşturduklarını bildirdi.

Yeme-içme sektöründe fiyat artışını tetikleyen girdi maliyetleri, komisyonlar ve vergi gibi sorunlara işaret eden Karabağlı, sektörün, tedarik edeceği ürünlere daha kolay ve ucuz fiyatla ulaşabilmesini sağlamak için odaların ve federasyonların tanzim ve tedarik kooperatifleri kurmasının desteklenmesi önerisinde bulundu.

Karabağlı, konutlarda kira artışına sınırlama getiren düzenlemelerin işyerlerini de kapsaması, kira stopajlarının kira geliri elde eden mülk sahibi tarafından karşılanması ve işyeri tahliyelerinin zorlaştırılması konularında düzenleme yapılmasını da istedi.

Fiyatı Etiketi Yönetmeliği'nde düzenleme talep eden Karabağlı, şunları kaydetti:

"FİYAT TARİFELERİ FEDERASYON TARAFINDAN ONAYLANMALI"

"Denetlenebilir olması için fiyat tarifeleri 81 ilde faaliyet gösteren odalar tarafından sınıflarına göre belirlenmeli ve federasyonumuz tarafından onaylanmalı. Onaylı fiyat tarifeleri kayıt altına alınarak üyelere verilmelidir. Tarifeler, aslının aynı olmak kaydıyla iş yerlerinin kapısına asılmalı veya iş yeri girişine görünür şekilde konulmalıdır. Denetim sırasında denetçilerin onaylı tarife ile asılı tarifeyi karşılaştırması daha sağlıklı ve yürütülebilir olacak."

KAYNAK: AA
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 271
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  her kes padişah sofrasını ucuza istiyor çözüm iktisat tasarruf. yeme içme giyinme gezmede israf had safhada
  Cevapla
 • Savaş 1 ay önce Şikayet Et
  Yarı aç yarı tok olarak vatan mücadelesi veren ecdadimizin suandaki nesline bak dışarıda yemek yiyemedi diye devletine ülkesine söylemediği laf yok yazık yazik
  Cevapla
 • verme 1 ay önce Şikayet Et
  devlet her yeri gunde bir kac kere konrol edecek ve her cikan musteriye fis soracak fis yok ise musteriye ceza verin ve yedigi seyin fiat tutmaz ise kapatma ve para cezasi verin yabanci daayri fiat olmaz herkes esit fiat olacak
  Cevapla
 • Koli 1 ay önce Şikayet Et
  Faiz batıracak bu ülkeyi!!!
  Cevapla
 • Vay vay vay 1 ay önce Şikayet Et
  Zenginler yesin, fakir yumurta ya devam. Zengin yüksek faizden parasını katlıyor nasıl olsa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle