Mehmet Şimşek'ten 'enflasyon' çıkışı! Üstüne basa basa söyledi: Adımlar atıldı varacağız..

ABD’de temaslarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek CNN International'a konuştu. Şimşek enflasyonun yılın ikinci yarısında düşmeye başlayacağını söyledi.

GİRİŞ 21.04.2024 07:41 GÜNCELLEME 21.04.2024 09:09
Bu Habere 84 Yorum Yapılmış

ABD’de temaslarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNN International'dan Richard Quest'e konuştu.

"ENFLASYON AŞAĞI İNECEK"

Şimşek, enflasyonun önümüzdeki aylarda düşmeye başlayacağını söyledi ve "Enflasyonu yenmek, enflasyonu düşürmek zaman alır. Para politikası gecikmelerle çalışır. Aşağı inecek. Yılın ikinci yarısında bunun kanıtlarını göreceksiniz. Önümüzdeki üç yılda fiyat istikrarını sağlamak için gerekli tüm adımları attık. Yani bu bir süreç ama oraya varacağız" ifadelerini kullandı.

"SEÇİM SONRASI PROGRAMIMIZA KARŞI SAHİPLENME HİSSİ DAHA DA GÜÇLENDİ"

Şimşek, en büyük önceliklerinin enflasyonla mücadele olduğunu yineleyerek "Seçim sonrasında programımıza karşı sahiplenme hissi daha güçlendi. Çünkü insanların mesajı net; enflasyonu düşürün. Enflasyon en geriletici vergilendirme biçimi ve aynı zamanda gelir eşitsizliğinin de temel nedeni. Dolayısıyla enflasyonu düşürmek orta vadeli ekonomik programımızın özünü oluşturmakta" sözlerine yer verdi.

Mali disiplini yeniden tesis ettiklerini belirten Şimşek, enflasyonu düşürürken büyümeden de vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak "İşler şöyle yürüyecek… Uzun vadede büyüme ile enflasyon ve enflasyonun düşmesi arasında herhangi bir ödün verme söz konusu değildir. Aslında 20 yıl önce enflasyonu düşürdüğümüzde, Türkiye’nin 20 yıllık reel büyüme oranını önceki 20 yıla kıyasla neredeyse yüzde 1.5 puan artırmıştık. Dolayısıyla sürdürülebilir yüksek büyüme hızının en iyi yolu fiyat istikrarıdır" dedi.

"BİZİ GECELERİ UYANIK TUTAN BİR ŞEY"

Bakan Şimşek Orta Doğu'daki yüksek tansiyonun ekonomiye yansımalarıyla ilgili de konuştu.

Şimşek gerilimden dolayı İsrail yönetimine tepki göstererek "Bu bizi geceleri uyanık tutan bir şey, çünkü gerilimin artması gerçek enerji fiyatlarının ve tedarik zincirlerindeki aksamaların etkileneceği en kötü senaryodur. Bu hiç de arzu edilen bir durum değil. Ancak başka bir yönü daha var; uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmemesi aynı zamanda birçok gerilime de yol açıyor. Bölgedeki halkların radikalleşme riskinin düşük olmadığını ve bu nedenle dünyanın harekete geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu, İsrail’in uluslararası insancıl hukuka saygı duyması gerektiği anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 84
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  FAİZİ bir AN önce indirmek gerekli. Çok yüksek rekor. Borçlar şişti
  Cevapla
 • Deli ibrahim 1 ay önce Şikayet Et
  Bütçe acik, dis ticaret acik. Nasil duscek bu enflasyon bu kadar zararla ?
  Cevapla
 • Cem 1 ay önce Şikayet Et
  Benzin ve asgari ücreti sabit yapın yıllık gıdada tavan fiyat uygulaması ve hal kanunu çıksın artik
  Cevapla
 • celal 1 ay önce Şikayet Et
  Hep yılın ikinci yarısında düşecek deniyor. Faiz artırmakla enflasyon düşmez.
  Cevapla
 • Delinin biri 1 ay önce Şikayet Et
  Vergisiz çalışan emlakçılari durdurun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle