IMF Başkan Yardımcısı, Şimşek ile fotoğraf paylaştı

IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile fotoğraf paylaştı. Gopinath, yaptığı paylaşımda "mükemmel sohbet" ifadesinde bulundu.

GİRİŞ 20.04.2024 17:10 GÜNCELLEME 20.04.2024 17:10
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı Gopinath ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir araya geldi.

Görüşmenin Gopinath, sosyal medya platformu X'te Bakan Şimşek ile verdiği pozu "Türkiye Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Türkiye'nin ve dünyanın görünümü üzerine mükemmel sohbet" sözleriyle paylaştı.

TÜRK EKONOMİSİNE YÖNELİK KIRILGANLIKLAR AZALDI

IMF, Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Avrupa bölgesi ekonomilerine ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer, Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

KAMMER, DEPREME DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye ekonomisine ilişkin bir soru üzerine Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer, geçen yılın ortalarında Türkiye'de bir politika değişikliği gördüklerini, parasal tarafta ciddi bir sıkılaşma ve mali tarafta deprem nedeniyle artan harcamaları karşılamak da dahil olmak üzere mali konsolidasyon olduğunu söyledi.

KIRILGANLIK AZALDI

Kammer, o tarafta bazı başarılar gördüklerini belirterek, dezenflasyon tarafındaki başarıların ise uzun zaman alacağını dile getirdi. Kammer, "Ancak bu politika ortamı sayesinde Türk ekonomisine yönelik kırılganlıklar azaldı." dedi.

Alfred Kammer,

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile dün görüştüklerine işaret eden Kammer, Şimşek'in "reformların uzun vadeli bir program olduğuna" dikkati çektiğini, bu programın yürütüleceğini söylediğini aktardı.

"ENFLASYON KALICI OLARAK DÜŞECEK"

Kammer, "Programın kırılganlığı daha da azaltması, enflasyonu zaman içinde kalıcı bir şekilde düşürmesi ve aynı zamanda yatırım için gerekli ortamı yaratması bekleniyor. Böylece büyüme modelinde bir değişime ve büyümenin yeniden dengelenmesine sahip olunacak." diye konuştu.

Türkiye'de yeni bir IMF programına ihtiyaç olup olmadığına ve bu konuda Türk yetkililerle görüşülüp görüşülmediğine dair soruya da Kammer, "Öncelikle yürürlükteki reform programını destekliyoruz. Biz de Türkiye'ye oradaki ekonomi ekibinin izlediği programı tavsiye ederdik. Türkiye'yi desteklemeye yönelik herhangi bir IMF programına ilişkin görüşme yok." şeklinde yanıt verdi.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 65
 • İslam Sancağı 1 ay önce Şikayet Et
  Kuzey Suriye'de ki enerji yatakları yıldırım operasyonları ile ilhak edilsin, Türkiye'nin döviz ve enerji sorunu otomatikman ortadan kalkar. Türkiye'nin hakkını terörist PKK/YPG yiyor, ve o paralarla tekrar Türkiye'ye saldırıyor, üstüne teröristan kuruyorlar Suriye ve Irak'ta. Şuan gerçekçi olarak Misak-ı Milli sınırları bu ülkenin kurtuluşu, her sene 100 milyar dolar enerji ithal oluyor
  Cevapla
 • Alparslan 1 ay önce Şikayet Et
  Bu hintliler her yeri ele geçirmiş.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Eğer ekonomimizi beğeniyorsa bu kadın muhakkak iyi yerde değiliz
  Cevapla
 • AKİL 1 ay önce Şikayet Et
  Bu şimşek yerli değil imf nin övdüğü adamdan bu memlekette ne hayır gelir
  Cevapla
 • Adnan 1 ay önce Şikayet Et
  Siyonistlerin en mükemmel para kazandığı ülke haline geldik. Mükemmel herşey. Enflasyonu düşürme reçetelerin. Bana özeldir. Lütfen kopya çekmeyin. Ben bakan olsam, 1-Kamuda İsrafı önleyecek her türlü adımı atarim 2-Kamu kurumlarını liyakat merkezi haline getiririm 3- kamu kurumları kapati at hayatını yasa algısını yıkar atarım 4-Kamuda işten çıkarmayı özel sektor ile aynı yaparim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle