Trabzon'a hafif raylı sistem müjdesi

Trabzon'da ulaşım altyapısının güçlenmesi, vatandaşların daha hızlı ve konforlu ulaşım hizmetine erişiminin sağlanması amacıyla 'Trabzon Hafif Raylı Sistem Projesi' hayata geçirilecek.

GİRİŞ 20.04.2024 12:30 GÜNCELLEME 20.04.2024 16:52
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca kısa sürede yapımına başlanılması hedeflenen proje için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi yetkilileri arasında, 24 Nisan Çarşamba günü protokol imzalanacak.

Akçaabat ve Yomra ilçeleri arasındaki 31,9 kilometrelik güzergahta hayata geçirilecek raylı sistem hattında 56 istasyon oluşturulacak.

"TEK YÖN KESİTTE 10 BİN 99 YOLCU KAPASİTESİNE ULAŞACAĞI TAHMİN EDİLMEKTEDİR"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, AA muhabirine, Trabzon Büyükşehir Belediyesince 17 Mart 2022'de Bakanlığa sunulan raylı sistem hattı projesine, 27 Eylül 2022'de uygun görüş verildiğini söyledi.

Uraloğlu, Büyükşehir Belediyesince daha sonra söz konusu çalışmanın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devrinin talep edildiğini belirtti.

Talebin kabul gördüğünü ifade eden Uraloğlu, 17 Ekim 2023'te Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile projenin Bakanlığa devredildiğini vurguladı.

Uraloğlu, hafif raylı sistem hattının Trabzon için önemli olduğunun altını çizerek, "Söz konusu hat ekonomik, sosyal ve kentsel gelişim kriterleri değerlendirildiğinde, Trabzon Ulaşım Ana Planı'nda kısa vadede yapılması planlanan raylı sistem hatları arasında bulunmakta olup, 2040 hedef yılı zirve saat ve tek yön kesitte 10 bin 99 yolcu kapasitesine ulaşacağı tahmin edilmektedir." dedi.

Projenin Akçaabat-Yomra arasında hayata geçirileceğini anlatan Uraloğlu, şunları kaydetti:

"Akçaabat ilçesi, Meydan bölgesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Otogarı, Trabzon Havalimanı ve Yomra ilçesi arasında yolculuk talebine cevap verecek raylı sistem hattı tesis edilecektir. Trabzon Raylı Sistem Hattı Projesi'nin, etüt proje ihalesi için çalışmalar tamamlandı. İmzalar atıldıktan sonra ihalesini gerçekleştirip etüt proje çalışmalarına başlamayı planlıyoruz."

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  aslında trabzonda sahilden ofa kadar raylı sistem olmalı bide onu görsel
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  AK Partinin seçimlere girdiği günden itibarenen çok oy aldığı Erzurum böyle bir hizmeti haketmiyor mu?
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Yahu şunu boydan boya tüm karadeniz illerine yapsanız olmaz mı? İnanıyorum tüm karadeniz illerinin ihtiyaci var!
  Cevapla
 • anadolu ligi 2 ay önce Şikayet Et
  istasyon sayısı çok fazla değilmi, her 500 metrede bir istasyon
  Cevapla
 • Deniz 2 ay önce Şikayet Et
  Rizeye sakın öyle bişey yapmayın haketmiyoruz asla çivi bile çakmayın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle