Rekabet Kurulu'ndan aldatıcı reklama ceza yağmuru!

Ticaret Bakanlığı: Reklam Kurulu aldatıcı reklamlar ve haksız ticari uygulamalar için 3,5 ayda 94 milyon lira ceza kesti.

Rekabet Kurulu'ndan aldatıcı reklama ceza yağmuru!
Rekabet Kurulu'ndan aldatıcı reklama ceza yağmuru!
GİRİŞ 20.04.2024 09:40 GÜNCELLEME 20.04.2024 10:47
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Reklam Kurulu’nun 16 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen 344 sayılı toplantısında, tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari uygulamalar incelendi.

Toplantıda görüşülen 161 adet dosyadan 139’u mevzuata aykırı bulunurken, söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 28 milyon 884 bin 143 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Reklam Kurulu, yılın ilk 3,5 ayında toplam 639 adet dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulundu. Aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 554 adet dosya hakkında durdurma cezasının yanı sıra, toplam 94 milyon 139 bin 110 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Açıklamada, çok sayıda üründe çeşitli oranlarda indirimlerin yapılacağının ilan edildiği indirimli satış kampanyalarının, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çokça tercih edilen bir pazarlama yöntemi olduğuna dikkat çekilerek çeşitli ürünlere uygun şartlarda ulaşabilmeye imkan sağlayan çevrimiçi alışveriş kanallarının yaygınlaşmasıyla birlikte indirim kampanyalarının sıklaştığı ve çeşitlendiği, bununla beraber çeşitli tüketici mağduriyetlerinin de arttığı gözlemlendiği vurgulanarak, "Bu çerçevede, yakından takip edilen tüketicileri aldatan, yanıltan, gerçekte olduğundan daha fazla indirim yapılıyormuş algısı oluşturulan indirimli satış reklamları ve uygulamaları hakkında incelemelere devam edildi. Nisan ayı kurul gündeminde görüşülerek karara bağlanan dosyalarla birlikte yılın ilk dört ayında Reklam Kurulu tarafından 51 adet indirimli satış dosyası hakkında durdurma cezası ve toplam 11 milyon 457 bin 805 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi" denildi.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • men 4 hafta önce Şikayet Et
  reklamların hepsi aldatmaca
  Cevapla
 • Haramlar 4 hafta önce Şikayet Et
  Dolandırıcılık haram. dolandırıcılık haram. dolandırıcılık haram. Reklamların çoğu,, yalan dolan dolandırıcılık. Dolandırıcılık herkese haram ...
  Cevapla
 • Mevzu 4 hafta önce Şikayet Et
  Aldatan kandıran vergisinden kaçan yüksek fiyat uygulayan piyasa dengelerini bozan şahıs şirket market restorant her ne tür işletme olursa sahibi kim olursa olsun en ağır ceza ve yaptırımlar ruhsatlarını iptal ticaretten men edilinceye kadar cezalar yaptırımlar yapılmalı uygulanmalıdır nokta
  Cevapla
 • Tek 4 hafta önce Şikayet Et
  Ne ceza ya adamlar zaten o vurgunu bir saat de yapıyor her birine bu ceza verilecek ve mallarına el konacak direk nasıl
  Cevapla
 • Misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  cezalar yetersiz kapatma cezasına ihtiyaç var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle