Türkiye ve Azerbaycan imzayı attı! Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz

Birçok alanda işbirliği yürüten Türkiye ve kardeş ülke Azerbaycan, yeni bir işbirliğine daha imza attı. İşbirliğine yönelik toplantıya Türkiye ve kardeş ülke Azerbaycan'ın tarım ve orman bakanları katıldı.

Türkiye ve Azerbaycan imzayı attı! Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz
Türkiye ve Azerbaycan imzayı attı! Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz
GİRİŞ 18.04.2024 18:03 GÜNCELLEME 18.04.2024 18:04
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, ''Tarımsal ticaret hacmimiz 2012 yılından bu yana yaklaşık yüzde 87 artış göstermiştir. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz.'' dedi.

Türkiye ile Azerbaycan arasında "Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Alanında İşbirliği Niyet Beyanı" imzalandı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Azerbaycan Tarım Bakanı Mecnun Memmedov ile Bakanlık'ta görüştü.

TÜRKİYE VE KARDEŞ ÜLKE AZERBAYCAN İMZAYI ATTI

Yumaklı, yaptığı konuşmada, Türkiye-Azerbaycan 11. Dönem Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı vesilesiyle Memmedov ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Azerbaycan'da şubat ayında gerçekleştirilen seçimler sonrası aynı göreve tekrar atanması dolayısıyla Memmedov'u tebrik eden Yumaklı, bakanlıklar arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da derinleşerek ilerlediğine dikkati çekti.

Yumaklı, Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı'nın bu işbirliğinin önemli aşamalarından olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ülkelerimiz arasında tarımsal ticaret artarak devam etmektedir. Son 10 yıl içerisindeki verilerimiz değerlendirildiğinde bu artış daha iyi görülmektedir. Tarımsal ticaret hacmimiz 2012 yılından bu yana yaklaşık yüzde 87 artış göstermiştir. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Yakaladığımız bu ivmenin artarak devam edeceğini ümit ediyoruz."

"Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Alanında İşbirliği Niyet Beyanı"nın önemine de değinen Yumaklı, "Halihazırda var olan işbirliğimizi ve eylem maddelerimizi belirli bir zaman çizelgesi içinde gerçekleştirmemize olanak sağlayacak bu beyan vesilesiyle ilişkilerimizin daha da gelişeceğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE'NİN TARIM SİGORTALARI ALANINDAKİ TECRÜBELERİ ÇOK ÖNEMLİ"

Memmedov da Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin sağlam bir temele sahip olduğunu belirterek, her alanda olduğu gibi tarım alanında kurulan işbirliğinin her geçen gün daha da ileriye taşınmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Türkiye'ye, şap hastalığıyla mücadele başta olmak üzere, tarımsal alanda Azerbaycan'a verdiği destek için teşekkür eden Memmedov, imzalanan işbirliği niyet beyanının, ülkesinde AR-GE'ye dayalı tarımın geliştirilmesi açısından önemini vurguladı.

Memmedov, Tarım Sigortaları Havuzu'nun (TARSİM) da Türkiye'nin desteğiyle Azerbaycan'da hayata geçirildiğini, kurak geçen bir dönemde Türkiye'nin bu alandaki tecrübesinden yararlanmanın büyük faydasını gördüklerini bildirdi.

Konuşmaların ardından iki bakan, "Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Alanında İşbirliği Niyet Beyanı"nı imzaladılar.

"İSTİŞARE MEKANİZMASINI SÜREKLİ DEVREDE TUTUYORUZ"

Yumaklı, toplantı sonrası görüşmeye ilişkin Azerbaycanlı gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Yumaklı, şunları kaydetti:

"İmzaladığımız anlaşmalardan daha da önemlisi, bundan sonra yapacaklarımızın dışında, bugüne kadar yaptıklarımızın da fikri takibinin olması açısından oluşturulan eylem planıdır. Bunun içerisinde araştırma geliştirmeden tutalım da bitkisel üretim, hayvansal üretim ve bunlara ilişkin araştırma geliştirme faaliyetlerinin karşılıklı paylaşımı, tarımsal ürün sigortaları, toplulaştırma, sulamaya kadar birçok konuda yine karşılıklı olarak bilgi ve tecrübe paylaşımını yapacağız. Elbette tarım yürütme komitelerinin, devreye alınmış olan eylem planının takibi, özellikle kurumsal takibi açısından çok büyük önemi var."

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  desene azabeycanda da orman kalmayacak her yer otel olur artık
  Cevapla
 • AngaralıMisafir 1 ay önce Şikayet Et
  kardeş ülke ile herşey güzel ama nedense karayolu sınırları hala kapalı, buna bir çözüm bulunmalı artık.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Tarım hayvancılık bitme noktasında markete gittim yarım kıyma yarım parça sordum et yerlimi adam demesin mi Fransız angus yazık çok yazık ülkemizde yerli hayvan kalmadı yakında değil kurban için artık angus kesilecek..
  Cevapla