Yabancı yatırımcı Türkiye'yi radarına aldı!

Ekonomi yönetimin Orta Vadeli Program hedefleri noktasında attığı adımlarda kararlı duruşu yabancı yatırımcının odağında. Ekonomist Eda Karadağ, yabancı yatırımcının Türkiye'yi yakından takip ettiğini söyledi.

GİRİŞ 18.04.2024 17:31 GÜNCELLEME 18.04.2024 17:31
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan Amerika Birleşik Devletleri'nde temaslarını sürdürüyor.

Bakan Şimşek, IMF ve Dünya Bankası'nın Bahar Toplantıları'na katılmak için gittiği Washington'da Enflasyonla mücadele vurgusu yaptı.

Şimşek'in yabancı yatırımcılarla yaptığı görüşmeleri piyasalar yakından takip ediyor. 

Borsaya yabancı girişindeki artışın yılın ikinci yarısı itibariyle başlaması bekleniyor.

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, yabancı yatırımcının Türkiye ekonomisini yakından izlediğine işaret etti. 

"YABANCI YATIRIMCI TÜRKİYE'Yİ TAKİP EDİYOR"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları'nda yaptıkları açıklamaların ve birebir görüşmelerde Türkiye ekonomisinin anlatmasının oldukça önemli olduğuna işaret eden Karadağ, "Ekonomi yönetiminin yabancı yatırımcılar ile görüşmeler gerçekleştirmesi piyasalar için çok kıymetli" dedi.

Enflasyonun yılın ikinci yarısı itibariyle düşüş eğilimine gireceğine dikkat çeken Karadağ, bu durumun yabancı yatırımcıyı ikna etme noktasında önemli olduğunu altını çizdi. "Türkiye, kredi derecelendirme kuruluşlarının ve yabancı kurumların radarında" diyen Karadağ, yabancı yatırımcının yılın ikinci yarısı itibariyle güçlü alımlar yapmasını beklediklerini söyledi.

Yabancı yatırımcının Türkiye ekonomisini yakından izlediğine dikkat çeken Karadağ, Mayıs ayında S&P'den, Temmuz'da da Moody's'ten not artışı gelmesi durumunda yabancı girişini hızlandırabileceğini ifade etti. 

"Enflasyonda düşüş ve kredi derecelendirme kuruluşlarının not artışına gitmesi yabancı yatırımcı için kritik iki nokta" diyen Karadağ, Eylül ayı itibariyle yabancı yatırımcı girişinin hızlanmasını beklediklerini belirtti.

BORSA İSTANBUL'DA HANGİ HİSSELER ÖNE ÇIKIYOR?

İsrail ile İran arasındaki saldırılar nedeniyle borsanın haftaya ivme kaybıyla başladığını ancak endeksin 9 bin 500 puanın altına gerilememesinin önemli olduğunun altını çizen Karadağ, bankacılık sektöründeki alımların Borsa İstanbul'un 9 bin 700 puana kadar yükselmesini desteklediğini ifade etti.

Bankacılık, ulaştırma ve havacılık hisselerinin artıda seyrettiğini belirten Karadağ, göstergelerin borsa için pozitif seyrettiğine işaret etti. Borsada teknik seviyeleri de açıklayan Karadağ, düzeltme hareketlerinde ilk etapta 9 bin 450 puanın takip edileceğini, 9 bin 450 puanın altına inmesi durumunda satışların artacağını ifade etti.

Karadağ, yukarıda ise 9 bin 700-800 puanın direnç seviyeleri olduğuna dikkat çekti. 9 bin 600 puan üzerinde kapanışların olması halinde borsada rekor seviyelerin görülebileceğini vurguladı.

"2024 ALTININ YILI OLABİLİR Mİ?"

"Majör merkez bankalarının faizi indireceği, doların değer kaybedip altının değer kazanacağı senaryosunu altın fiyatlıyor" diyen Karadağ, Fed'in faizi indireceği beklentisinin altının yükselmesinde ana etken olduğunu, son dönemde ise jeopolitik risklerin altını desteklediğini belirtti. Düzeltme hareketlerinde yatırımcıların dikkat etmesi gerektiğini ama ana resimde 2024'ün ikinci yarısının altının yılı olabileceğine dikkat çeken Karadağ, gram altının 2 bin 900 liralara kadar yükselebileceğine işaret etti.

 

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 2
  • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
    Dediğin gibi olsaydı herkes gelir parasını koyardı. Enflasyona oranla faiz hala düşük. Yönetim hala güven vermiyor kim gelip senin ülkene yatırım yapsın Allah aşkına? Ben bile iktidarın ekonomi politikalarına güvenmiyorken elin gavuru neden güvensin?
    Cevapla
  • misafir 1 ay önce Şikayet Et
    herhalde radarına alacak daha fazla faiz veren ülke mi var dünyada? TL faiz yüksek, döviz düşük. döviz bazında nerdeyse %30 a yakın faiz
    Cevapla