THY ile ilgili dikkat çeken iddia! 20 milyar dolarlık anlaşma imzalanıyor

Türk Hava Yolları'nın 20 milyar dolar değerindeki bazı uçak parçalarının Türkiye'de üretilmesi ile ilgili Airbus ve Rolls-Royce ile anlaşma imzalayacağı iddia edildi.

GİRİŞ 17.04.2024 16:23 GÜNCELLEME 17.04.2024 16:50
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Türk Hava Yolları'nın Bloomberg'de yayınlanan bir haberde İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce ve Avrupa'nın ortak havacılık şirketi Airbus ile 20 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamaya hazırlandığı ifade edildi.

Bloomberg'in haberine göre anlaşma 20 milyar dolar değerindeki uçak bileşenlerinin Türkiye'de üretilmesini kapsıyor. Bu anlaşmanın THY'nin geçen yıl açıkladığı 70 milyar dolarlık büyük miktardaki uçak sipariş anlaşmasının bir parçası olduğu ifade edildi.

TÜRK ŞİRKETLERİ YER ALACAK İDDİASI 

Bloomberg'in ismi açıklanmayan Türk yetkililere dayandırdığı haberine göre anlaşma bu ay içinde İstanbul'da düzenlenecek bir törenle duyurulabilir. Yetkililere göre Rolls-Royce ve Airbus ile imzalanan bu anlaşma ile bazı uçak bileşenleri TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. veya TEI'nin de dahil olduğu yerli firmalar tarafından üretilecek.

355 ADET UÇAK SİPARİŞ EDİLMİŞTİ 

Filosunu her geçen gün yenileyen THY geçtiğimiz yılın Aralık ayında, Airbus'tan 2026-2036 yılları arasında teslim alınmak üzere 240 adedi kesin, 115 adedi opsiyon olmak üzere toplamda 355 adet uçağın satın alınmasına karar verildiğini duyurmuştu. Motorların yedek parça ve bakım işlerini de İngiliz Rolls-Royce firması üstlenmişti.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 28
 • Yorumbükücü 1 ay önce Şikayet Et
  Böyle önemli anlaşmalar yapılmadan haber yapılması doğru değil. baltalanıyor daha sonra anlaşmalar.
  Cevapla
 • Musa 1 ay önce Şikayet Et
  İleride yolcu uçakları Türkiye mizde yerli ve milli üretilir İnşallah duamız sizinle
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Kendimiz neden üretiyoruz diyenlere; ilk İHAyı bile kaçak uçurduk, memlekette ne kadar hain var biliyor musunuz? dağdaki terörist sayısından çok daha fazla.
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Bu milletin duasında varsınız ama millete indirim yok zenginler için sorun değil çok pahalı uçmak
  Cevapla
 • Bülent Duman 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah diyelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle