Savunma sanayide 10 milyar dolarlık anlaşma! İmzalar peş peşe geldi

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, "Geçtiğimiz yılı 5,5 milyar dolarlık ihracat teslimatıyla kapattık ancak 10,2 milyar dolarlık da yeni sözleşme imzaladık. Bu sene daha büyük rakamlarla dost ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacağız" dedi.

GİRİŞ 17.04.2024 17:20 GÜNCELLEME 18.04.2024 09:58
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) tarafından düzenlenen Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICCDA) etkinliği, ATO Congresium'da başladı. Savunma ve havacılık sektörünün global aktörlerini, ana yüklenici kurum ve kuruluşlarını KOBİ'lerle buluşturan etkinlik kapsamında 3 gün boyunca iş görüşmeleri gerçekleştirilecek.

OSSA Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yarsan, etkinliğin açılışında, son dönemde hayata geçirilen projelerle Türk savunma sanayisinin, Cumhuriyet'in 100. yılında önemli bir başarı hikayesi yazdığını söyledi.

Etkinlik kapsamında 50'den fazla ülkeden katılımcılarla KOBİ'leri ve ana sanayi firmaları arasında yeni işbirlikleri kurulmasını amaçladıklarını vurgulayan Yarsan, söz konusu işbirliklerinin sektörün gelişimi açısından önemli olduğuna işaret etti.

Haluk Görgün

"İHRACAT KİLOGRAM DEĞERİMİZ GEÇTİĞİMİZ YIL YÜZDE 14 ARTTI"

Prof. Dr. Haluk Görgün ise savunma sanayinin ihtiyaçlarını karşılamak adına çalışmalara hızla devam ettiklerini belirterek, "Ana ve alt yüklenici firmalarımızdan KOBİ'lere, üniversitelerden AR-GE merkezlerimize kadar büyük bir ekosistem, savunma sanayimizin büyümesi ve gelişmesinde en önemli aktörlerdir." dedi.

Görgün, Türkiye'nin savunma sanayinde ihracatın her sene artarak devam ettiğini aktararak, son on yılda kara, deniz ve hava savunma ürünlerinden uzaya kadar her alanda geliştirilen ürünlerin hem yurt içi hem de dost ülke ordularının ihtiyaçlarına cevap verdiğini söyledi.

Türkiye'nin, uluslararası alanda rekabetçi ve teknolojik ürünlerle adından övgüyle söz ettiren ülke konumuna geldiğine dikkati çeken Görgün, şunları kaydetti:

"Kilogram başına ihracat değeri her geçen yıl artmaya devam ediyor. İhracat kilogram değerimiz geçtiğimiz yıl, bir önceki yıla göre yüzde 14 artışla 65 dolar seviyesine ulaştı. Biz sektörümüzün sürdürülebilir büyüme sağlamasını önemsiyoruz. Sektörümüzün büyüdüğünü, ana problemimizin de bu büyümeyi yönetmek olduğunu farkındayız. Bunun için başkanlık olarak, ulusal ve uluslararası sanayileşme etkinliklerine, iş platformlarının oluşturulmasına, etkileşiminin artırılmasına ayrıca özen gösteriyoruz."

Görgün, bu tür etkinliklerin ülkede bulunan iş ve yatırım fırsatlarının ön plana çıkarılması açısından önemli olduğuna vurgu yaparak, atılan adımların sonuçlarını gördüklerini ve görmeye devam edeceklerini söyledi.

10,2 MİLYAR DOLARLIK YENİ ANLAŞMA

Söz konusu gelişmelerin rakamlara da yansıdığını belirten Görgün, "Geçtiğimiz yılı 5,5 milyar dolarlık ihracat teslimatıyla kapattık ancak 10,2 milyar dolarlık da yeni sözleşme imzaladık. Bu sene de geçen seneden daha büyük rakamlarla şirketlerimizin gayretleriyle dost ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacağız. Sürdürülebilir bir savunma sanayi işbirliği oluşturma hedefleriyle güven veren işbirliği yaklaşımımızla bunların artacağını şimdiden öngörüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Görgün, etkinliğe 50'den fazla ülkeden yoğun katılım olmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

ANKARA SAVUNMA SANAYİİNDE ÜLKENİN LOKOMOTİFİ

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da Ankara'da bir savunma sanayi ekosistemi oluştuğunu ve bu ekosistemi daha ileriye taşımak için kümelenmenin kurulduğunu vurguladı. Bu yapıya ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyduklarını belirten Aydın, "Türkiye'nin üretim gücü, kaliteli ürün yapma kabiliyetinin oluştuğunu görüyoruz. Bu gücünü tedarik sisteminde daha da artırmak için her türlü çabayı gösterip elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ise Türk savunma sanayisinin altın çağını yaşadığını vurgulayarak, bu başarıda KOBİ’lerin önemli bir katkısı bulunduğunu söyledi. OSSA’nın KOBİ’lerin sektöre katkısını artırmak için bir dizi çalışma yaptığına işaret eden Baran, etkinliğin yeni iş fırsatlarına kapı aralayacağına inandığını kaydetti.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç da savunma ve havacılık sanayisinde son 20 yıldaki en kıymetli işlerden birine imza atıldığını, yüzde 80'lere varan yerlilik oranına ulaşıldığını aktardı.

Savunma sanayi olmadan ekonomik ve siyasi bağımsızlıktan bahsetmenin mümkün olmadığını belirten Ardıç, Ankara'nın savunma ve havacılık sanayisi açısından ülkenin lokomotifi konumunda olduğunun altını çizdi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 33
 • Metin Ördek 1 ay önce Şikayet Et
  Bir ülkenin tam manasıyla bağımsız olabilmesi ancak ve ancak kendi yerli ve milli teknolojileri ile mümkündür. Kendi yapamadığımız bir silahı paramızla dahi olsa günün birinde dost gibi gördüğümüz ülkeler vermeyebiliyor biz türkiye olarak bu durumları çok yaşadık ve çok ambargo yedik. Çok şükür ki devlet aklı ve devleti yöneten lider kadronun bu konulardaki hassasiyetini gerçekten taktir
  Cevapla
 • Aydın Gündüz 1 ay önce Şikayet Et
  Fırsatçı çakkallar bakında utanın.Birazda siz millet için.devlet için çalışın.
  Cevapla
 • Malik Atalay 1 ay önce Şikayet Et
  Emeği geçenlere minnet ve şükranlarımı arz ediyorum bundan çok daha ilerisi olacağına inanıyorum
  Cevapla
 • Deli 1 ay önce Şikayet Et
  Bir ulkenin savunma sanayisi iyiyse hiçbir o ulkeye dokunamaz dahada iyisi olacak yapilanlari istemeyen icimizdeki nankorleri temizliyoruzki ulkemiz ucsun herkes yiyor iciyor tatil yapiyor is var herkeste ucer beser arabarlarvar ama yapilanlara nankorluk dizboyu insanlar zoru sikintiyi seviyor ULKEMIZ CENNET ANLIYANA DEVLET BUTUN ANLASMALARI UZUN UZUN ANLASMAR YAPMASI LAZIM
  Cevapla
 • Sedat 1 ay önce Şikayet Et
  Hicbirsey yapmayın, nasılsa yapmayan kazaniyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle