TUSAŞ'tan KAAN açıklaması

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, Kaan'ın 5. nesil savaş uçağı olduğuna ve Türkiye'nin bu uçağı uçuran 5. ülke konumunda bulunduğuna dikkat çekti.

GİRİŞ 17.04.2024 12:43 GÜNCELLEME 18.04.2024 16:26
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, "TUSAŞ ve Türk Havacılığı" adlı konferansta Düzce Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Cumhuriyet Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programa; Düzce Valisi Selçuk Aslan, Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Burçin Sarıcan, Düzce Baro Başkanı Av. Taner Çakır, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile Düzce Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektör Nedim Sözbir, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan'ı Düzce Üniversitesi'nde ağırladıkları için onur ve mutluluk duyduklarını ifade etti. TUSAŞ'ın savunma sanayiinde Türkiye'nin göz bebeği olduğunu söyleyen Sözbir, Prof. Dr. Rafet Bozdoğan'ın TUSAŞ ve Milli Muharip Uçağımız Kaan hakkında önemli bilgiler paylaşacağını belirterek programın hayırlı olmasını temenni etti.

Programda konuşan Vali Selçuk Aslan, Türkiye'de uçak sanayisinin 1910'lara kadar uzandığına işaret ederek, 5. nesil Milli Muharip Uçağımız Kaan'ın uçuşuna şahitlik ettiklerini ve bu noktaya kolay gelinmediğini sözlerine ekledi. Ülke olarak bir yola çıktıklarını ve kendi ayaklarımız üzerinde durduklarını dile getiren Aslan, öğrencilerin programdan alacakları ilhamın yeni kapıların açılmasına vesile olacağının da altını çizdi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Rafet Bozdoğan, TUSAŞ'ın Türkiye'nin havacılık ve uzay sanayisinin en büyük şirketi olduğunu belirtti. Kıbrıs Barış Harekatı'ndan sonra hızlı bir şekilde kurulan TUSAŞ'ın ardından 1984'te TAI şirketinin kurulduğunu, 2005'te TAI ile birleşen TUSAŞ'ın yüzde 100 milli bir şirkete dönüştüğünü dillendiren Bozdoğan, TUSAŞ'ın; bağlı ortaklıkları, iştirakleri, mali verileri ve Mühendis Geliştirme Programından söz etti.

TUSAŞ'ın; Uçak, Helikopter, İHA, Uzay ve Havacılık Yapısalları olmak üzere 5 ana üretim alanı olduğunu ifade eden Bozdoğan, şirketin ürünleri ve son olarak Milli Muharip Uçağımız Kaan hakkında detaylı bilgiler aktardı. Kaan'ın 5. nesil savaş uçağı olduğuna ve Türkiye'nin bu uçağı uçuran 5. ülke konumunda bulunduğuna dikkat çeken Bozdoğan, katılımcılardan gelen soruları yanıtlayarak konuşmasını sonlandırdı.

KAYNAK: İHA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 26
 • Erdoğan Yurdakul. 3 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye üretemez yapamaz diyenlere gelsin.Bir zamanlar İmam Hatip okullarını kapatmak için 4+4 formülünü getirerek imam hatipleri engellemek isteyenlere gelsin,Ülkemizin savunma Sanayinde geldiği noktanın önemli bir kısmını İmam Hatipliler oluşturuyor, burdan çıkan sonuç Dindar Müslümanlarında başarabileceklerinin göstergesidir.
  Cevapla
 • Kadir 1 ay önce Şikayet Et
  Recep Tayyip Erdoğan yapıyor gece gündüz çalışıyor çalışmayan siha karşı 3 ncu Havalimanina karşı nükleer enerji karşı TOGG karşı adamlar alay etmek uretirmemek için yok montajı dışarıda yapılıyor bu nasıl zihniyet hadi o emperyalist güçlere çalışıyor ona inanan z gerçekten Türk saftiler ona destek oluyor. Adam Kaan savaş jetinin kalifer peteği dedi sonra o petek oldu Savaş jeti dünya ha
  Cevapla
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  Su uyur düşman uyumaz derler atalarımız o yüzden bizde uyumayacağız yemicez içmicez ve acilen süper silahlar ve teknolojiler üretmeye devam edeceğiz bir saniye bile kaybedecek zamanımız yok
  Cevapla
 • Celalettin kahveci 1 ay önce Şikayet Et
  Kâfir İsrail kafir Amerika münafık İran bu 3 .birbirinin mutefikidir
  Cevapla
 • Kaan 1 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru bir tespit güvenilmez üçlüler biz Türkiye olarak yatırımlarımızı hızlandırmalıyız dostlarımız bizim başarılarımızı izliyor durmak yok ileri
  Cevapla
 • Sadettin Taşar 1 ay önce Şikayet Et
  Doğru düşman uyumaz zaten uyusaydı adı düşman olmazdı onun için her daim başta bizi idare edenler gözlerini fal taşı gibi açmalı bizim uyumamamız lazım sevgiler saygılar sunuyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle