Bakan açıkladı: Temmuz'da asgari ücrete zam yok

SON DAKİKA... Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, "Asgari ücrete ara zam gündemde yok" açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 17.04.2024 12:38 GÜNCELLEME 17.04.2024 13:29
Bu Habere 82 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrette ara zam konusunda, "Öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek. Temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak." dedi.

Bakan Işıkhan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İŞKUR aracılığıyla engelli ve eski hükümlü vatandaşlara yönelik desteklerin artırılmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Işıkhan, "İŞKUR aracılığı ile toplumsal bütünleşme sürecinde eski hükümlülere ve engellilere desteklerimizi sürdürüyoruz. Bazen hibe desteği niteliğinde de olabiliyor. Temel amacımız, eski hükümlülerin toplumla kaynaşmalarına destek vermek, çalışma hayatına katılmalarını, daha mutlu ve üretken bireyler olmalarını desteklemek. Hem engellilerimize hem de eski hükümlülerimize desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

"2024 yılı emekliler yılı olarak ilan edildi. Bu konuda çalışmalar var mı?" sorusu üzerine Işıkhan, birçok bakanlık ve özel sektör kuruluşu ile hazırlanan protokoller üzerinde görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bu konularda belli bir noktaya geldiklerini söyledi.

EMEKLİ AYLIKLARINA ZAM GELECEK Mİ?

Işıkhan, yakın zamanda basın mensuplarını da davet edip bu konuda bir lansman gerçekleştireceklerini belirterek, "Yaklaşık 15-20 gün içerisinde elde ettiğimiz ne kadar somut veri varsa, emeklilerimize ayrıcalık tanıyan, onları ön plana çıkaran, onları destekleyecek her çalışmayı paylaşacağız." sözlerini sarf etti.

Emekli maaşlarına yönelik bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusuna Işıkhan, "Yok, hayır. Özellikle emeklilerin refahlarının artırılması benim en temel sorumluluğum. Sadece ekonomik refahtan değil sağlık ve diğer boyutları da düşünmem lazım. Bu çerçevede emekliler yılını gerçekleştireceğiz." karşılığını verdi.

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu

ASGARİ ÜCTERE ARA ZAM YAPILACAK MI?

Vedat Işıkhan, "Asgari ücrette bir ara zam beklentisi olmalı mı?" sorusu üzerine, "Hayır, öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek. Temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak." değerlendirmesinde bulundu.

En düşük emekli aylığının asgari ücrete çıkarılması yönünde beklentilerin olduğunun ifade edilmesi üzerine Işıkhan, "Biliyorsunuz en düşük emekli aylığı 10 bin lira. Zaten temmuz ayında hem enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar mutlaka emekli aylıklarına yansıtılacak. Bunun dışında asgari ücrette de herhangi bir ara zam düşünmüyoruz." diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

2024 yılında uygulanacak asgari ücret yüzde 49 oranında zamla 17 bin 2 TL olarak belirlenmişti.

KAYNAK: AA
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 82
 • Raskoln 4 hafta önce Şikayet Et
  Ara zam yoksa neden enflasyonu durdurmuyorsunuz enflasyon olan ülkede zam yok açıklaması olur mu Hemen istifa edin düzgün yoneten birileri gelsin ozaman milleti fakirliğe mahkum ettiniz
  Cevapla
 • Asi Hncr 1 ay önce Şikayet Et
  Zam Memura verilir özel sektör boş
  Cevapla
 • depremzede 1 ay önce Şikayet Et
  yapsan dert, yapmasan dert... zam yapsan esnaf anında fahiş fiyat yükseltiyor, ücretli mağdur, zam yapmasan, ücretli yine mağdur... Allah devlete zeval vermesin
  Cevapla
 • Ferhat 1 ay önce Şikayet Et
  Şurada yazılan yorumlara bakıyorum CHP zihniyeti gibi yorumlar yapılmış. Tahmin edebiliyorum burada yorum yazanların içinde 10000 emekli maaşı yada 17000 asgari ücret maaşıyla geçinen hiçbir kişi yoktur
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  29.12.2023 başvurduğum eyt emekliliğmi bugün onaylanması için hala beklemedeyim. Ödeme ysptim yanlış hesap ettik dediler sonra bir 80.000 tl dsha ğzerine koydular ve sonradan fazla ödediğim ortaya cıkmış ve odur budur bekliyorum ve bir Allah kulu demiyorki bu adam neyden geciniyor. 100. Yılın türkiyesi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle