AK Parti, beş alanla ilgili kanun teklifleri hazırlıyor

AK Parti'nin üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü sağlık, ticaret, milli savunma, ulaştırma ve kripto varlıklarla ilgili kanun tekliflerinin bu yasama döneminde TBMM gündemine gelmesi bekleniyor.

AK Parti, beş alanla ilgili kanun teklifleri hazırlıyor
AK Parti, beş alanla ilgili kanun teklifleri hazırlıyor
GİRİŞ 17.04.2024 13:31 GÜNCELLEME 17.04.2024 13:33
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

AK Parti'nin sağlık, ticaret, milli savunma, ulaştırma ve kripto varlıklarla ilgili kanun tekliflerinin bu yasama döneminde Meclis Başkanlığına sunulması planlanıyor. Düzenlemeler arasında fahiş fiyat artışı yapan işletmelere verilen idari para cezalarının artırılması da yer alıyor.

31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından TBMM Genel Kurulu'nun yeniden çalışmalarına başlamasıyla AK Parti, kanun teklifi hazırlıklarına hız verdi.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler başkanlığında milletvekilleri, farklı alanlarda yeni kanun teklifleri üzerinde çalışıyor.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞIYLA MÜCADELEDE CEZALAR ARTIRILACAK

İlk olarak Ticaret Kanunu'nda yapılacak değişiklikleri içeren teklifin TBMM Başkanlığına sunulması planlanıyor. Yaklaşık 20 maddeden oluşması öngörülen teklifte, fahiş fiyat artışı yapan işletmelere verilen idari para cezalarının artırılmasına ilişkin düzenleme de yer alacak. Ayrıca fahiş fiyat artışı yapan işletmelere kapatma yaptırımı getirilmesi de teklifin çalışmaları sırasında tartışılacak.

KRİPTO VARLIKLARLA İLGİLİ DÜZENLEME

Diğer bir kanun teklifi de kripto varlıklara ilişkin olacak. Bu teklife göre de uluslararası uygulamalara benzer şekilde Türkiye'de kripto varlıklarla işlem yapanların risklerinin azaltılması sağlanacak.

Kripto varlıkları geniş anlamda tanımlayacak düzenlemeyle, kripto varlık alım satım platformlarına Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisans verilmesi; finansal kuruluşlara benzer şekilde asgari faaliyet şartları zorunluluğu getirilmesi planlanıyor.

Ulaştırma alanındaki kanun teklifinin de 30 maddeden oluşması öngörülüyor. Bu kanun teklifinde gemi geçiş ücretlerine ilişkin hükümler de yer alacak.

Sağlık çalışanlarıyla ilgili kanun teklifiyle üniversite hastaneleri ile araştırma hastaneleri arasında geçiş yapan personelin, özlük haklarında kayıp yaşamaması hedeflenecek. Ayrıca bu teklifte idari kadrolardaki sağlık çalışanlarının da yöneticilik performansı almasına ilişkin hükümler bulunacak.

Bunların yanı sıra Milli Savunma Bakanlığının teşkilat yapısındaki değişikliklere ilişkin kanun teklifi, çalışmaların tamamlanmasının ardından Meclis Başkanlığına sunulacak.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 18
 • Omar42 1 ay önce Şikayet Et
  Fahiş fiat yapanların işyerleri süresiz kapatılmadığı sürece önüne geçilmez
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Ceza onlara değil bize kesiliyor Reis her cezadan sonra etikete 10 kuruş zam oldu bitti kapat gitsin
  Cevapla
 • öneri 1 ay önce Şikayet Et
  belediyeler artık kendi gelirleri ile işletilsin merkezi bütçeden pay aktarmayın kredi kullanma sınırı getirin.
  Cevapla
 • insanlık 1 ay önce Şikayet Et
  Fiyat artışının sebebini ortaya belgeyle koyamayanı, önce ağır para cezasıyla ve teşhir ederek ilan edin. Kapısına kocaman levhalarla ilan edin. Bir daha yaparlarsa süreli bir daha yaparlarsa,temelli ticaretten men edin. Bu arada halkın sağlığıyla oynayanları da unutmayın. Onlara dadaha ağır cezalar gerekli.
  Cevapla
 • Doğrucu 1 ay önce Şikayet Et
  Para cezasını geçin direk kapatma olsun hatta ticaretten men edilsin bakalım yapabilecek bir kişi çıkıyor mu. Cezalar caydırıcı olmadığı sürece çark döner durur zararı da cezasını da halk çeker.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle