Bakan tarih verdi! Aktarmasız yolculuk başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivas ile İstanbul arasında aktarmasız YHT ekspres seferlerinin 4 Mayıs itibariyle başlayacağını duyurdu.

GİRİŞ 17.04.2024 12:02 GÜNCELLEME 17.04.2024 15:30
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivas ile İstanbul arasında başlayacak olan aktarmasız yüksek hızlı tren seferlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’de demiryollarında yapılan yatırımlar ve atılımlar sayesinde ulaşımda çağ atlatan projelerin hayata geçirildiğinin altını çizen Bakan Uraloğlu, hızlı tren projeleri, mevcut demiryollarının yenilenmesi ve modernizasyonu, milli ve yerli demiryolu sanayisinin geliştirilmesinde bakanlık olarak duraksamadan çalıştıklarını ifade etti. Uraloğlu, vatandaşların güvenli, ekonomik, çevreye duyarlı ve konforlu ulaşımını sağlayabilmek için demiryolları yatırımlarına hız kesmeden devam edeceklerini belirtti.

“ANKARA-SİVAS YHT HATTINI 1 YILDA 971 BİN KİŞİ KULLANDI”

Ankara-Sivas Hızlı Demiryolu Hattı’nın 26 Nisan 2023 tarihinde hizmete girmesiyle Ankara-Sivas arasındaki mesafenin 603 kilometreden 405 kilometreye, 12 saat olan seyahat süresinin 2 saate düştüğünü anımsatan Bakan Uraloğlu, Ankara-Yozgat arasının da 1 saat düştüğünü söyledi.

Güzergah üzerinde bulunan 8 istasyon ile hizmet vermeye başlayan hızlı tren hattının Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve son olarak da Sivas’a ulaştığını belirten Uraloğlu, “Kırıkkale, Yozgat ve Sivas illerimizin de Ankara merkezli hızlı tren ağına bağlanması ile bu illerimizde yaşayan yaklaşık 1,3 milyon vatandaşımız hızlı trenle seyahat etme imkânına kavuştu. Ankara-Sivas arasında günde karşılıklı 3+3 sefer olarak işletilen Yüksek Hızlı Tren ile 26 Nisan 2023 tarihinde hizmete girmesinden bu yana geçen 1 yılda 971 bin yolcu seyahat etti” dedi.

4 MAYIS İTİBARİYLE YHT İLE SİVAS İSTANBUL AKTARMASIZ EKSPRES BAŞLIYOR

Sivas ve Ankara’dan Yüksek Hızlı Trenler ile seyahat eden yolculardan gelen aktarmasız Sivas-İstanbul sefer talepleri doğrultusunda çalışmaların tamamlandığının müjdesini veren Uraloğlu, “Sivas’tan 4 Mayıs saat 13.00’da hareket edecek Yüksek Hızlı Trenimiz ekspres ve aktarmasız olarak İstanbul’a devam edecek. 483 yolcu kapasitesine sahip setler kullanılarak işletilecek ekspres trenlerimiz İstanbul’dan da 08.40’ta hareket edecek, Sivas'a 15.58’ de varacak, Sivas’ tan 13.00’ da hareket edecek ve İstanbul’ a 20.08’ de ulaşacaktır.” diye konuştu.

Bakan Uraloğlu, İstanbul-Sivas seferinin 7 saat 18 dakika, Sivas-İstanbul seferinin ise 7 saat 8 dakika süreceğini belirterek, “Ekspres Yüksek Hızlı Trenler, Sivas-İstanbul arasında Yozgat, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Arifiye ve Pendik’ te duracak. İlerleyen günlerde yolcu taleplerini dinleyeceğiz, gerekli değerlendirmeleri yaparak işletme planı değişiklikleri yapacağız” şeklinde konuştu.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 23
 • Hanifi kara kaya 2 ay önce Şikayet Et
  Selamün aleyküm sayın bakanım İzmir Sivas arasında yokmu YHT hattı ve bir de İzmir'den ERZURUM.a YHT hattı olacak mı
  Cevapla
 • DemBaba2001 2 ay önce Şikayet Et
  24 yıl önce ayrıldığım Erzurum'a o zaman alamadığım diplomamı alabilmek için YHT ile gidip gelmek istiyorum inşallah bir an önce yapılır da 1 günde gidip gelebilirim. Gitmişken vaktinde bir daha geleyim diye ziyaret etmediğim Abdurrahman Gazi hazretlerini ziyaret ederim borç kaldı üstüme.
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için hızlı tren ne zaman olur
  Cevapla
 • Yunus yılmaz 2 ay önce Şikayet Et
  Selamunaleyküm her yere hizlı tiren hızlı gidiyor Bu RİZE YE ne zaman gidicek tesekkürler
  Cevapla
 • Vatandaş diyor 2 ay önce Şikayet Et
  Vatandaş diyor çok güzel çalışma saygılar sunarım
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle kimin nereye oy verdiği bilinmeli ve hizmete oy vermeyenler ve eleştirenler bu hizmetlerden mahrum bırakılmalıdır. Yeter artık ya... Sen millet icinher türlü hizmeti yap onlar yalancılara algilara ve reklamlara inanıp oy vermesin. Vermiyorsa yararlanmasın. Hele hele bile bile terliğe verenler yok mu... Onlar yüzünden masum halk zarar görüyor.
  Cevapla
 • Abdullah 2 ay önce Şikayet Et
  Devlet Hizmette ayrim yapamaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle