Yeni KDV düzenlemesi! Bakan Şimşek'ten açıklama: Artış yapmadık

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gıdadaki KDV istismarının önüne geçmek ve bu konudaki tereddütleri gidermek için taslak hazırladı. Yeni düzenlemeye ilişkin açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, artış iddialarını yalanladı.

GİRİŞ 16.04.2024 21:10 GÜNCELLEME 17.04.2024 09:50
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, yaklaşık 41 bin mükellef, KDV oranı uyumsuzluğu yönünden denetlendi.

Denetimler sonucunda bazı lokanta veya kafelerin yeme içme hizmeti yerine et, su, meyve suyu gibi ürünleri satmış gibi gösterdiği ve KDV oranını yüzde 10 yerine yüzde 1 olarak hesapladığı tespit edildi.

Ayrıca, bazı marketlerin de temizlik malzemesi sattıkları halde gıda malzemesi satmış gibi gösterdikleri belirlendi.

YENİ TASLAK HAZIRLANDI

Bunun üzerine harekete geçen Bakanlık, istismarın önüne geçmek ve rekabet eşitliği sağlamak için Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ taslağı hazırladı.

Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinde yayımlanan taslağa göre hizmet sunan lokanta, kafe ve pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek buralarda sattıkları ürünler için KDV'yi yüzde 10 şeklinde hesaplayacak.

Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışları da aynı kapsamda olacak.

Öte yandan, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine servis yapılabilen alanlarda yiyecek ve içecek hizmetleri sunan işletmelerin yaptıkları satışlar da bu kapsamda değerlendirilecek.

Bakanlık yetkilileri, tebliğle yapılacak düzenlemeyle konuya açıklık getirileceğini, KDV oranlarında herhangi bir artışın söz konusu olmadığını, düzenlemeyle gerek yanlış uygulamaların gerekse suiistimallerin önüne geçilmesinin amaçladığını belirtti.

BAKAN ŞİMŞEK'TEN AÇIKLAMA!

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KDV oranlarında artış yapılmadığını belirtti.

Şimşek açıklamasında, ''KDV oranlarında artış yapmadık! Suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alıyoruz.'' ifadelerini kullandı.
 

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden(DMM)KDV iddialarına ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Yiyecek ve içecek satılan yerlerde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV oranı da yüzde 20’ye çıkartılacak.” iddiası doğru değildir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tebliğ taslağı ile KDV oranlarında herhangi bir artış yapılması söz konusu değildir. Gıda maddelerinde KDV oranı yüzde 1 iken, yeme içme sektöründe KDV oranı yüzde 10'dur. Ancak, yeme içme sektöründe bulunan bazı lokantaların oran farklılığını istismar ettiği ve rekabet eşitliğini bozduğu tespit edilmiştir.

Lokanta veya kafelerin, yeme içme hizmeti karşılığında yüzde 10 KDV hesaplaması gerekirken, bu hizmet yerine tıpkı bir market gibi et, su, meyve suyu gibi ürünleri satmış göstererek yüzde 1 oranında KDV hesaplayarak fiş veya fatura düzenlediği görülmüştür. Gelir İdaresi Başkanlığı, yanlış uygulamaların ve suistimallerin önüne geçmek ve bu konuda tarafların tereddütlerini gidermek amacıyla konuya açıklık getiren bahse konu Tebliğ taslağını hazırlamış ve internet sitesinde yayınlamıştır. KDV oran değişiklikleri, Kanunun verdiği yetki çerçevesinde sadece Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılabilmekte olup herhangi bir Tebliğ ile yapılamamaktadır.Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 67
 • ABDÜLHAMİT HAN 1 ay önce Şikayet Et
  e fatura e arşiv fatura irsaliye olaylarını bırakmak gerekiyor sözde tasarruftu amaç ama çıktı alıyorsun yine ve a4 kağıtlar aldı başını gitti muhasebe fatura programı yapan firmalar paralarına para kattı en ufak bi aksama da fatura kestirmez oldular tekelcilik yapar oldular önceden ne güzel matbaa dan fatura yapılıyordu esnafı ne hale düşürdünüz.
  Cevapla
 • Nergis 1 ay önce Şikayet Et
  Kdv yükseltmenin vatandaşa bir faydası yok bilakis zararı var bunu görmüyormusunuz da hala kdv yükseltiyorsunuz.zenginlerden alın.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Pırlantada niye vergi yok
  Cevapla
 • Rabia 1 ay önce Şikayet Et
  Şu marketlere bi dur diyemediniz.hayırdır ortaklık mı var yoksa anlayamadık.niye hapse atmıyorsunuz
  Cevapla
 • Gft 1 ay önce Şikayet Et
  Ab nin özel çocuklar için gönderdiği paranın çoğu bu çocuklar a verilmiyor.verilen sadece 2 saat ders.ve bunun gibi ab den gelen paraların sadece düşük bi kısmı adresine gidiyor.gerisi ne oluyor Allah bilir ve Allah sorar hesabını
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle