Lockheed’den 17 milyar dolarlık rekor balistik füze imzası

ABD’li Lockheed Martin şirketi, kıtalararası balistik füzelere karşı yeni nesil bir anti-balistik füze geliştirmek için ABD Füze Savunma Ajansı ile 17 milyar dolarlık rekor bir sözleşme imzaladı.

Lockheed’den 17 milyar dolarlık rekor balistik füze imzası
Lockheed’den 17 milyar dolarlık rekor balistik füze imzası
GİRİŞ 16.04.2024 11:48 GÜNCELLEME 16.04.2024 13:38
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Füze Savunma Ajansı’nın Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre; Lockheed Martin, ABD’yi kıtalararası bir balistik füze saldırısına karşı savunmak üzere yeni nesil önleyiciler geliştirmek için 17 milyar dolarlık bir sözleşme kazandı. Önleme programı, mevcut balistik füze tehditlerini ve Kuzey Kore ile İran gibi ülkelerden gelecek yeni teknoloji tehditleri yenmeyi amaçlıyor.

ABD’nin F-35 siparişlerini azaltmak istediğini söylemesi ve ABD Ordusu’nun Şubat ayında Lockheed’in tasarımını sunduğu yeni nesil bir helikopter olan Geleceğin Taarruz Helikopteri (FARA)‘nin geliştirilmesinden vazgeçmesinin ardından bu galibiyet Lockheed için bir şans oldu.

Füze sözleşmesi, Yer Tabanlı Orta Menzilli Savunma (GMD) programını modernize etmek için Yeni Nesil Önleyicinin (NGI) geliştirilmesini kapsıyor. Radarlar, önleyiciler ve diğer ekipmanlardan oluşan ağ, ABD’yi kıtalararası balistik füzelere karşı korumak üzere tasarlandı.

Hedef 2028 yılı

İlk önleyicinin, 2028 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Geçen hafta Füze Savunma Ajansı Başkanı Korgeneral Heath Collins’in yeni sekme açarak verdiği yazılı ifadeye göre NGI şu anda teknoloji geliştirme aşamasında ve Mayıs ayında ürün geliştirmeye geçecek. Amerika Birleşik Devletleri 20 önleme cihazı satın almayı ve bunları Fort Greely, Alaska’da konuşlandırmayı planlıyor.

Collins, ajansın program için Lockheed ya da Northrop Grumman şirketlerinden birini seçeceğini söylemişti. Şirketlere 2021 yılında tasarım geliştirmeleri için ayrı sözleşmeler verildi.

Hükümetin tahminlerine göre, yeni nesil önleme programı kullanım ömrü boyunca yaklaşık 17,7 milyar dolar değerinde olacak. Collins, Biden yönetiminin 2025 mali yılı bütçesinde füze savunması için 28,4 milyar dolar talep ettiğini ifade etti.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST.COM
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • BGK 1 ay önce Şikayet Et
    ABD öyle yada böyle cokecektir sonu Almanya gibi kesin olur
    Cevapla
  • Anadolu Selçuklu 1 ay önce Şikayet Et
    acilen uzaylıları bulup teknoloji transferi yapmamız lazım
    Cevapla