Rekabet Kurulu'ndan ilaç şirketlerine dev ceza

Rekabet Kurulu, ilaç firmaları GlaxoSmithKline ve Abdi İbrahim'e uzlaşma sonucu toplam 217 milyon 685 bin 540 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

GİRİŞ 16.04.2024 10:38 GÜNCELLEME 16.04.2024 11:23
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Rekabet Kurumunun internet sitesinden yapılan açıklamada, iki ilaç firmasına yönelik Rekabet Kurulunun yürüttüğü soruşturmaya ilişkin bilgi verildi.

Buna göre, Kurulun ara kararlarına istinaden teşebbüslerin sunduğu uzlaşma metinleri sonucu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal ettikleri gerekçesiyle GlaxoSmithKline İlaçları Sanayi ve Ticaret AŞ'ye 33 milyon 321 bin 564 lira, Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ'ye 184 milyon 363 bin 976 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

İki firmaya yönelik soruşturma, rakipleriyle iş gücü piyasasında birbirlerinin çalışanlarını işe almamaya yönelik centilmenlik anlaşmaları yaptıkları, rakipler arası rekabette hassas bilgi değişimi suretiyle anlaşma/uyumlu eylem içinde oldukları iddiasıyla başlatılmıştı.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Doktor ve Eczacılardan İlaç firmaları ile ilgili bilgiler alın.. BAKIN NELER VAR neler...
  Cevapla
 • çoluk çocuk 1 ay önce Şikayet Et
  la ABD, Avrupa ceza kesince bikaç yüz milyon dalar kesiyor. kessene sen de ona göre ceza. adamlar sömürüyor seni, sen de sömür kanını adamın.
  Cevapla
 • zafergülten 1 ay önce Şikayet Et
  haketmişlerdi,herşeye zam yapmışlar,şimdiye kadar raporlu olduğum için bedava aldığım insulin kalemi uçlarına aşırı zam yaptıkları için kutu başı 60 tl fark istediler.haram zıkım olsun dedim,bedduam tutmuş.
  Cevapla