Güney Kore ile görülmemiş anlaşma! Altay Tankı detayı çok konuşulacak

Türkiye ve Güney Kore arasındaki ticaret hacmi 10 milyar dolara ulaşırken Altay Tankı ile ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Bu ülkeden tedarik edilen motorun entegre edildiği 2 adet ALTAY Tankı, testler için TSK'ya teslim edildi.

GİRİŞ 16.04.2024 16:17 GÜNCELLEME 16.04.2024 16:30
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Türkiye ve Güney Kore arasındaki ticaret hacmi ve yatırımlar her geçen gün artıyor. İki ülke arasındaki ticaret 2023 yılında 10 milyar doları aşarak 10.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye'nin ithalatı 9.4 milyar dolar olurken, ihracatı ise 1 milyar dolar düzeyinde tamamlandı. Güney Kore, Türkiye'ye elektronik eşyalar, otomotiv parçaları, kozmetik, sanayi makineleri ve kimyasal ürünler gibi ürünler ihraç ediyor. Başlıca ithal ürünleri ise elektronik cihazlar, motorlu taşıtlar, taşıt aksam ve parçaları, makine ve mekanik cihazlar, plastik mamulleri, demir-çelik, optik alet ve cihazlar.

3.8 MİLYAR DOLAR YATIRIM

2023 itibarıyla Koreli şirketlerin Türkiye'deki kümülatif yatırımı yaklaşık 3.8 milyar dolar. Güney Koreli şirketler, Türkiye'de özellikle otomotiv, enerji, inşaat, telekomünikasyon ve teknoloji gibi sektörlerde yatırım yapıyor. Ayrıca savunma sanayi, enerji, inşaat, otomotiv, telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri gibi sektörlerde işbirliği projeleri yürütülüyor. Sabah'ın haberine göre, Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin, Türkiye'de 160'a yakın Koreli şirketin faaliyet gösterdiğini belirterek, "Türkiye, Güney Kore için Avrupa'daki en önemli ekonomik ortaklardan biri. Altyapı alanında iki ülke arasında Avrasya Tüneli ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi başarılı işbirliği örnekleri ortaya konuluyor" dedi. Ülkesinden Türkiye'yi 8 yıl sonra ziyaret eden bakan olduğuna işaret eden Park, "kan kardeşi ülke" olarak gördükleri Türkiye'ye ziyaretin anlamlı olduğunu, gelecek dönemde iki ülkenin stratejik ortaklığının çeşitli alanlarda daha da gelişeceğini söyledi. Park, Türkiye'nin Kore Savaşı'na en çok asker gönderen 4. ülke olduğunu anımsatarak, "Halkımız, Türkiye'nin fedakarlığını ve özverisini unutmayarak her zaman minnet duymaktadır, her iki ülke halkları da birbirini 'kardeş ülke' olarak tanır. Size bir örnek vermek gerekirse; depremden sonra Korelilerin, Türkiye'nin Seul Büyükelçiliğine yaptığı taziye ziyaretleri nisanın sonuna kadar devam etti" ifadesini kullandı.

AVRUPA'DAKİ EN ÖNEMLİ ORTAK

Park, Türkiye'nin, Güney Kore için Avrupa'daki en önemli ekonomik ortaklardan biri olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Altyapı alanında iki ülke arasında Avrasya Tüneli ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi başarılı işbirliği örnekleri ortaya konuluyor. Karşılıklı güven olmadan işbirliğinin mümkün olmadığı savunma sanayinde, Kore'den temin edilen güç grubu donanımlı Altay tankının teslim töreni, bu yılın nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın huzurunda gerçekleştirildi."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

ALTAY TANKININ MOTORU GÜNEY KORE'DEN

Türkiye ve Güney Kore, savunma sanayisinde işbirliğini güçlendirmeyi hedefliyor. İki ülke, gelecek dönemde askeri anlaşma imzalama konusunda mutabakata vardı. Kısa süre önce Güney Kore'den tedarik edilen motorun ve transmisyonun entegre edildiği 2 adet ALTAY Tankı, testler için Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi. Testlerin tamamlanmasının ardından ALTAY, Güney Kore üretimi güç grubuyla seri üretime geçecek. Öte yandan T-155 FIRTINA Obüsü gibi bazı Türk savunma sanayii ürünlerinde de Güney Kore'den alınan teknoloji transferinin etkisi büyük.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 85
 • Zehni 1 ay önce Şikayet Et
  Otuz yıl önce el lambası çinden tırnak makası koreden ithal ediliyordu chp hükümetleri zamanında beyler buda bir gelişmedir o zaman avrupa bize sattığı tüfekleri pkk ya karşı kullanamassin diye şartlı satiyorlardi bugünkü gençlik bilmez
  Cevapla
 • emin 1 ay önce Şikayet Et
  Kan kardeşi ama Türkiye'yi 8 yıl sonra ziyaret ediyor :)
  Cevapla
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Hani herşeyi ile yerli ve millî idi...
  Cevapla
 • Burak 1 ay önce Şikayet Et
  Kore merika ayağa kalk derse kalkar otur derse oturur derece bağlılar.Trump zamanın amerika Türkiye ye ambargo uygulamıştı rahip bronson nedeni ile Cumhurbaşkanımız Amerikan telefon Apple almayın diye seslendi Yerli telefon ve Samsung var demişti koreli samsung 2 gün sonra telefonlarına zam yaptı hani kardestin 22 bin asker gönderdin 850 sehit verdin Türkiye cirit atıyorlar misyonerlikt
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  savaşın kimseye hayrı yok dünya saçma sapan kehanetlerin esiri olmuş
  Cevapla
 • Ömer Dadaş 1 ay önce Şikayet Et
  Saçma sapan kahanetler yani başında oluyor İsrail'in ve Amerkanin bu ülke üzerindeki emelleri haritaları görmüyorsanız sen kör görmez sağır duymazlar dansın.yıllardır terörle ugraşımız bunun bir parcası değilde ne
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle