Altında makas aralığı rekor kırdı!

Altın fiyatlarının her geçen gün arttığı dönemde, satış fiyatındaki makas aralığı da gittikçe açılıyor. Ordu Kuyumcular ve Sarraflar Derneği'nin belirlediği altın fiyatlarındaki fiyat makas farkı, ciddi boyutlara ulaştı.

GİRİŞ 15.04.2024 13:24 GÜNCELLEME 15.04.2024 13:33
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Altın fiyatlarındaki yükseliş, satış fiyatındaki makas aralığını da beraberinde getiriyor.

Ordu Kuyumcular ve Sarraflar Derneği'nin belirlediği altın fiyatlarındaki makas farkı son zamanlarda ciddi boyutlara ulaştı. Çeyrek altındaki makas aralığı 530 TL (yüzde 13,07), cumhuriyet altınında ise 2.320 TL (yüzde 13,89) rekor seviyelerine çıktı.

Altın fiyatlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak, Kuyumcular ve Sarraflar Dernekleri tarafından belirli bir makas aralığı uygulanıyor. Bu aralık, kuyumcuların altını satın alma ve satma arasındaki kar marjını temsil ediyor.

Ekonomistler, makasta yaşanan bu büyük artışı, altın fiyatlarındaki hızlı dalgalanmalara ve artan talebe bağlıyor.

Duruma tepki gösteren ekonomistler ve vatandaşlar, sosyal medyada altın fiyatlarındaki makas aralığının kabul edilemez olduğunu savunuyor.

Ekonomist Solakoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ordu’da yaşayan bir takipçim göndermiş, Ordu Kuyumcular ve Sarraflar Derneğinin belirlediği çeyrek makası (%3,82) 155₺, cumhuriyet makası (13,89) 2.320₺ Spot varlıklarda bu makaslar kabul edilebilir seviyeler değil. Altından sadece kuyumcular kazanır diye boşuna demiyoruz" dedi.

GRAM ALTIN: 2 BİN 455 LİRA

Hafta sonu İran'ın İsrail'e saldırıları, Orta Doğu'daki jeopolitik gerginlikleri artırdı. Bu gerginlikler piyasaları olumsuz etkiledi ancak kriz kısa sürede yatıştırıldığı için etkisinin uzun süreli olmaması bekleniyor. Yaşanan gerginlik altın fiyatlarını da etkiledi.

Altın fiyatlarına bakıldığında ons altının 2 bin 360 dolarda, gram altının 2 bin 455 lirada olduğu görülüyor.

İstanbul Kapalıçarşı serbest piyasada çeyrek altın 4 bin 146 liradan, Cumhuriyet altını 16 bin 967 lirandan, tam altın 16 bin 651 liradan ve yarım altın ise 8 bin 326 liradan satılıyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 45
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Bugün aradım çeyrek alış 3830 satış 4900 dedi işte ahlak bu
  Cevapla
 • neofly34 1 ay önce Şikayet Et
  Daha Kalitesiz bir toplum nasıl inşaa edilir , elbirliği ile gösteriyoruz . Yakında taş yağarsa şaşırmam . Cehenneme gidin
  Cevapla
 • Halis 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar kıyamet günü yaklaşıyor. Herkes paçasını kurtarmaya baksın.. Bol bol zekat sadaka dağıtın. Namaz kılın, KURANI KERİM OKUYUN. ZİNA FUHUŞ İÇKİ FAİZ KUMAR FİTNELİK FESATLIK BOZGUNCULUK ZORBALIĞI BIRAKIN. CEHENNEM DEHŞET BİRYER, EMİN OLUN O AZABA DAYANAMAZSINIZ...
  Cevapla
 • Halktan biri 1 ay önce Şikayet Et
  Makas aralığı bu kadar da olmaz kardeşim gerçekten halkı soyuyorlar resmen kuyumcular vergi alınabilir ama çözüm değil halkın daha uygun alabilmesi lazım altını
  Cevapla
 • Seko Bjk 1 ay önce Şikayet Et
  Bizmi belirliyoruz cahil cahil konuşma
  Cevapla
 • Ali Polat 1 ay önce Şikayet Et
  Vicdan belirliyor biz değil zaten karın kaymağını kuyumcular yiyor resmen karaborsa ve soygun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle