Böcek larvalarından balık ve tavuk yemi üretilecek

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından geliştirilecek projeyle böcek larvalarından üretilen ürünler alternatif balık ve tavuk yemi olarak kullanılabilecek.

Böcek larvalarından balık ve tavuk yemi üretilecek
Böcek larvalarından balık ve tavuk yemi üretilecek
GİRİŞ 14.04.2024 13:19 GÜNCELLEME 14.04.2024 13:19
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Artan dünya nüfusu ve iklim değişikliği gibi nedenler küresel düzeyde alternatif yem arayışına yol açtı.

Tüm dünyada, hayvansal üretim için elzem olan yemlerde kullanılacak alternatif protein kaynaklarına olan ihtiyacın daha da artacağı öngörüsüyle böcek larvasından yem üretimiyle ilgili sektör oluşmaya başladı.

Bu kapsamda Bakanlık da harekete geçti ve hayvan yemleri için alternatif protein kaynağı olabilecek böcek larvaları kaynaklı yem üretimi amacıyla proje hazırlığına başladı.

Kanatlı hayvan ile balıkların beslenmesinde kullanılacak yem ham maddesinin bir kısmının böcek larvalarından karşılanması amacıyla bu yıl "Alternatif Yem Hammadde Amacıyla Sürdürülebilir Siyah Asker Sineği Larva Üretim Modeli Projesi" geliştirilecek.

Bu çerçevede TAGEM bünyesinde faaliyet gösteren Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce alternatif yem kaynaklarının araştırılması için endüstriyel ölçekte kitlesel mono kültür böcek larvaları üretim modelleri oluşturuldu.

Balık beslemede siyah asker sineği ve un kurdu larva unları; yüzde 10 balık unu, yumurta tavuk yemlerinde yüzde 4, etlik piliçlerde ise yüzde 10-15 soya fasulyesi yerine ikame edilebilecek.

ORGANİK ATIKLAR BERTARAF EDİLECEK

Türkiye'de böcek larva üretimi sektörü oluşturulduğunda, elverişsiz tarım arazilerinin değerlendirilmesi, organik atıkların bertarafının sağlanması, çevresel ayak izinin düşürülmesi, küresel ısınmaya karşı önlem alınması ve yeni istihdam alanlarının oluşması sağlanacak.

Larva üretim sürecinde su tüketiminin nispeten az olması ve organik atıkların kısa sürede değerli besin bileşenlerine dönüştürebilmesi, alternatif besin kaynağı olarak biyolojik değeri yüksek kanatlı ve balık beslemede yem ham maddesi ihtiyacına katkı sağlayacak.

Üretimde; pazar (meyve sebze), meyve suyu sanayi, içecek sanayi, konserve gıda sanayi, salça sanayi, raf ömrü bitmiş her türlü gıda, mezbaha (balık gibi), tarla ve sera üretim ile evsel gıda atıkları kullanılabilecek.

Projeyle balık unu ve soya fasulyesine alternatif ürünler sunulacak, protein ve enerji kaynağı olan larva ürünleri ve organik gübre üretimi tarım sektörüne de yeni bir soluk getirecek.

Söz konusu yenilik, küresel sorunlara yerli çözümler sunmasının yanında çevresel ve ekonomik devamlılığı destekleyecek, yeni istihdam alanları yaratarak sürdürülebilir gıda güvenliğine katkı sağlayacak.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 12
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  Neden? Amaç dunya nufusunu azlatmakmi?
  Cevapla
 • Evlad-ı fatihan 1 ay önce Şikayet Et
  kanser artacak
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Vatandaşın yediği yumurtanında tadını faydasını yok edip yeni yeni hastalıklara yelken açıyoruz
  Cevapla
 • Özaydın 1 ay önce Şikayet Et
  Gezen tavuk, organik hindi tavuklar Solucan, kene, cekirge, karınca, yerler
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  bu tür hayvansal yemle beslenen tavukların helalliği de tartışılacaktır
  Cevapla
 • Özaydın 1 ay önce Şikayet Et
  Tavuk hindilerin görevi doğla dengeyi sağlamak yani cekirge, karınca, kene böcek yerler
  Cevapla
 • Emre 1 ay önce Şikayet Et
  O zaman gezen tavuk veya organik tavuk yumurta ve etini de yeme bence
  Cevapla
 • Aklı Selim 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaslar mason sistemi tigir tigir isliyor. Insan bedenine ne iyi geliyirsa bozuyolar. Bunlara Devletimiz dur drmeli. Kendileri hayvanlara ve insanlara iyi gelen ve saglik riskleri tasimayan yol izlemeli Devletimiz.
  Cevapla
 • Özaydın 1 ay önce Şikayet Et
  Tavuklar hindiler böcek, karınca, solucan, cekirge, kene yer
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle