Osmangazi Köprüsü’nden yeni rekor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Osmangazi Köprüsü’nden bir günde 117 bin 537 aracın geçerek rekor kırıldığını bildirerek bu anlamdaki tüm zamanların rekorunun geçildiğini söyledi.

GİRİŞ 14.04.2024 15:12 GÜNCELLEME 14.04.2024 15:35
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Ramazan Bayramı tatili 9 gün sürdü. Yılın ilk uzun tatili olması ve tatil sezonunu açılışına denk gelmesi nedeni ile şehirler arası yolculuklar arttı.

Trafiğin yoğunlaşmasına neden olan araçlar, köprü ve paralı yol geçişlerinde de artışa neden oldu.

Bu aşamada Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sosyal medya hesabı üzerinden 13 Nisan günü Osmangazi Köprüsü’nden günlük geçiş rekorunun kırıldığını açıkladı.

İzmit Körfezi'ndeki Dilovası Dil Burnu ile Altınova Hersek Burnu arasında yapılanan Osmangazi Köprüsü’nün yeni araç geçiş rekoru 117 bin 537 araca yükseldi.

Abdulkadir Uraloğlu

"BİR GÜNDE 117 BİN 537 ARAÇ GEÇİŞ SAYISI"

Bakan Uraloğlu, yayınladığı mesajında yeni rekoru "Osmangazi Köprüsü’nde Yeni Rekor... Bir günde 117 bin 537 araç geçiş sayısı." sözleriyle duyurdu.

“4 NİSAN TARİHİNDEN BUGÜNE KADAR KÖPRÜYÜ 835 BİN 128 ARAÇ KULLANDI”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise yaptığı açıklamada bu tarihte yapılan geçiş sayısı garanti edilen araç sayısının 2,94 katı olduğunu ve 4 Nisan tarihinden bugüne kadar köprüyü 835 bin 128 aracın kullandığı bilgisini paylaştı.

"KÖPRÜ, 1 TEMMUZ 2016’DA HİZMETE AÇILDI"

Bakanlığın açıklamasında İstanbul’u Ege’ye bağlayan İstanbul-İzmir Otoyolu’nun en önemli bileşeninin Osmangazi Köprüsü olduğunu ifade eden Bakan Uraloğlu, köprünün 1 Temmuz 2016’da hizmete açıldığını anımsattı.

“KÖPRÜ İLE KÖRFEZ 6 DAKİKADA GEÇİLİYOR"

Uraloğlu, köprü ile geçilen yolun zaman kazandırdığı ise şu ifadelerle dile getirdi:

Eski yolu kullanarak körfezi geçmek yaklaşık bir buçuk saati, feribot ile geçmek ise 45 ile 60 dakika kadar sürüyordu. Bayram tatili gibi yoğun günlerde de bekleme süreleri uzuyordu. Osmangazi Köprüsü sayesinde bu geçişi 6 dakikaya indirdik.

“KÖPRÜ SAYESİNDE ZAMAN VE YAKITTAN BÜYÜK TASARRUF SAĞLIYORUZ”

Bakan Uraloğlu köprü sayesinde ciddi bir zaman tasarrufu zaman ve yakıt tasarrufu sağlandığının da altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

Köprümüz sayesinde artan araç sayısı trafik nedeni ile oluşacak zaman kaybı ve yakıt kaybının da önüne geçmiş olduk. Artık vatandaşlarımız kilometrelerce yol gitmek hem de feribot beklemek sorunda kalmıyor.

“GARANTİ KARŞILAMA ORANI YÜZDE 209’LARA ÇIKTI”

13 Nisan tarihinde Osmangazi Köprüsü’nden 117 bin 537 aracın geçtiğini vurgulayan Bakan Uraloğlu, bu tarihte yapılan geçiş sayısının, garanti edilen araç sayısının 2,94 katı olduğunu bildirerek şöyle konuştu:

13 Nisan tarihinde ulaşılan rakam ile geçtiğimiz yıl 24 Haziran 2023 tarihinde 111 bin 770 araç geçişi ile kırılan rekor geçilmiş oldu. Osmangazi köprüsünden bayramın ikinci günü (11 Nisan) 109 bin 688, bayramın üçüncü günü (12 nisan) 111 bin 699 geçişi, dün ise 117 bin 537 geçişi oldu. Yani bayram dönüşünde araç hareketliliğinde ciddi oranda artış yaşandı. 4 Nisan tarihinden bugüne kadar köprüyü 835 bin 128 araç kullandı. Garanti karşılama oranı ise yüzde 209’lara çıktı.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 58
 • Kişisel Görüş 1 ay önce Şikayet Et
  Yıl sonunda hazineden ne kadar fark ödenecek, ona göre değerlendirme yapılmalı. Fiyat eskiye nazaran daha uygun, feribot ve bekleme süresini göz önüne alırsak bence daha uygun bile sayılır. Ama otoban ücretleri hala gereksiz yüksek, 10 km yola 50 TL vermek mantıklı değil .
  Cevapla
 • Tuğra 1 ay önce Şikayet Et
  Yıllardır garanti edilen araç sayısının kat ve kat üstünde araç geçiyor haberi nasıl oluyorsunuz nasıl bir anlama süzgeçiniz var biraz daha dikkatli olalım
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  sayın bakan bu araçlar sadece bayramda geçiyor. bayram harici verdiğiniz garantiler sizden değil vergi mükellefi olarak bizden çıkıyor.
  Cevapla
 • Maliyeci 1 ay önce Şikayet Et
  Misafir çok merak ettim ne kadar vergi ödüyorsun hadi açıkla bakalım.
  Cevapla
 • Cemal 1 ay önce Şikayet Et
  Be ahmak sigara tlf. Da vergiler bizden çikmiyormu ona için yanmazda köprüleremi için yanar
  Cevapla
 • ibo 1 ay önce Şikayet Et
  istanbul-bursa arası direkt köprü kurma ihtimali olsa bile karşı gelirler; ama kullanırlar.
  Cevapla
 • Uzi 1 ay önce Şikayet Et
  Devketin yaptığı bedava şahsın yaptığı paralı şimdi bu köprüyü kim yaptı
  Cevapla
 • Ahmet Kır 1 ay önce Şikayet Et
  Tmm kardeşim, geçiş ücretleri pahalı! Ama sizi zorlayan mı var. Gidin eski yoldan, İzmiri dolaşın eskisi gibi... Ya da feribot var eskihisarda. Herhalde 200TL civarı. Gidin oralardan gidin, alternatif çok. İsterseniz yüzerek geçin! Sizin derdiniz bu ülkenin gelişip kalkınmadıysa ilgili. Sıkıntınız bu!
  Cevapla
 • Meraklı 1 ay önce Şikayet Et
  Çok meraklı isen sen yüz
  Cevapla
 • Yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Adam yaptimi niye köprüler yollar yaptiniz... Kullanan ama herkes yani sikayetci olanlarda. Ondan sonra pahali diye bahaneler... Acliktan ben daha bir vatandasin öldügünü görmedim... Allah korusun.Böyle bi duruma gelmeyiz. Millet sigarasani iciyorsa, bide 10000 tl lik Telefon kullanabiliyosa ozaman sizinki nankörlük ve fesatlik. Reisle yola devam gerisi yalan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle