Kartla ödeme yerine IBAN'a para gönderenler dikkat

Günümüzde özellikle bazı esnafla vatandaş arasında ödeme sırasında yaşanan sıra dışı diyaloglar giderek artmaya başladı. Yetkililer ileride başlarına gelecek olaylara karşı vatandaştan dikkatli olmalarını istedi.

GİRİŞ 14.04.2024 11:22 GÜNCELLEME 15.04.2024 11:11
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Bazı işletmeler, kasada nakit ödeme alamazlarsa kredi kartı ya da banka kartı ile tahsilat yapmak yerine, müşterilerinden hizmetlerinin karşılığını olarak banka hesaplarına ya da IBAN’larına para göndermelerini istiyor.

İşletmeler, bu yönlendirmeyi kartlı ödemelerinde yapılan kesintiler için talep ettiklerini belirterek, POS cihazlarının arızalandığını ya da kapandığını söyleyerek yapıyor.

Bu ödeme isteme biçimi piyasada dalga dalga yayılıyor ve vergi denetimi açısından giderek kontrolsüz bir alan haline geliyor.

YETKİLİLER HALKI UYARIYOR

Yetkililer ödeme yaparken muhatap oldukları işletmenin yönlendirdiği hesaplara para yatırmamaları için halkı uyarıyor.

ÖDEMEYİ BANKA HESABINA GÖNDERMEK SAKINCALI

Uygulamanın birden fazla ve çok yönlü zararları var. Banka kartı ile ödeme yapmak yerine banka hesabına havale göndermenin getirdiği sorunlar ise şöyle sıralanıyor.

1- İşletme KDV ve gelir vergisi ödemediği için vergi kaçırıyor.

2- İşletme haksız kazanç elde ediyor.

3- İşletme bu yöntemle diğer meslektaşlarına karşı haksız rekabete giriyor.

4- Müşterinin, havaleyi yapılacağı hesabın illegal olma olasılığı ile kara para aklama dahil çeşitli suçlara karışılabilir.

KAYNAK: ENSONHABER
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 52
 • Mahir 1 ay önce Şikayet Et
  Kuyumcular ve döviz bürolarındaki kaçağı nasıl önleyecekler
  Cevapla
 • Millet 1 ay önce Şikayet Et
  Büyük şirketlerin borcunu silin küçük esnafin 200 tl ibaninina yönelin devam edin
  Cevapla
 • Gurbetci 1 ay önce Şikayet Et
  Gurbetci ailesine ibanla para göndermek istiyorsa? Buda mi yasak veya illegal? Bu yönetenlerde ortada büyük soru var galiba. Simdide son kez cikardilar Gurbetci Telefon getirince bildirecekmis.
  Cevapla
 • Vatandaşın biri 1 ay önce Şikayet Et
  İban üzerinden para istendiğinde ben ticari bir ödeme olduğunu gösteren seçenekleri seçerek gönderiyorum. Yarın öbür gün devlet denetiminde ortaya çıksın diye.
  Cevapla
 • Onerfurk@n 1 ay önce Şikayet Et
  Küçük esnaf nakit alsan da fiş kesmiyor ki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle