60 yıllık NF-5 savaş uçakları yerini Hürjet'e bırakıyor!

Türk Yıldızları'nın 4 adet NF-5 uçağının 60 yıldır kullanıldığını hatırlatan uzmanlar, 'inşallah 2025'ten itibaren Türk Yıldızları'nda artık Hürjet'i kullanacağız' dedi.

GİRİŞ 13.04.2024 18:06 GÜNCELLEME 13.04.2024 18:06
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Türk Hava Kuvvetleri'nin Akrotim Filo Komutanlığı, Türk Yıldızları'nın 4 adet NF-5 uçağı, son 12 yılda çeşitli nedenlerle düştü. Kazalarda 2'si pilot, 1'i yer personeli, 3 asker şehit oldu. Uçak kazalarının birçok sebebinin olabileceğini, Türk Yıldızlarının kullandığı NF-5 tipi uçakların 60 yıldır kullanımda olduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Prof. Dr. Rüştü Güntürk, "Kazalarda birçok sebep olabilir. Sebeplerin tam olarak ne olduğunu ancak bize Milli Savunma Bakanlığı tam olarak çıkartabilir. Bunlar, pilottan kaynaklanan bir problem olabilir. Hava durumuna göre birçok problem olur veya uçaklarımızda oluşacak mekanik olaylar olabilir. Bu uçaklarımızı yaklaşık 60 yıldır kullanmaktayız. Bir metal yorgunluğu var yani metal yorgunluğu da olabilir. Ama teknisyenlerimiz uçakların bakımlarını çok iyi yapar" diye konuştu.

''HÜRJET 45 BİN FİTTE RAHAT BİR ŞEKİLDE UÇACAK''

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Türkiye'nin ilk jet motorlu eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet'in Türk Yıldızları tarafından 2025 yılından itibaren kullanılacağını açıklayan Prof. Dr. Güntürk, "Devletimiz, Milli Savunma Bakanlığımız bu kazaları gördükten sonra çeşitli çalışmalar yürüttü. Hürjet'i yapıyoruz ve inşallah 2025'ten itibaren Türk Yıldızları'nda artık Hürjet'i kullanacağız. NF-5'lerden daha da üstün tarafı ise NF-5'lerin hızı 1,2 mach bizim Hürjet'imiz ise 1,4 mach. Yani bundan daha iyi, daha hızlı, daha büyük bir hıza sahip olacak. Hürjet, 45 bin fitte rahat bir şekilde uçabilecek. Bunları da biz gerçekleştirdiğimiz zaman 2025'ten itibaren NF-5'lerin yerine artık tamamen Hürjet'i kullanacağımızı tahmin ediyorum" ifadelerini kullandı.

''TÜRK YILDIZLARI'NIN DÜŞÜK VE YÜKSEK BASINÇTA HIZLI HAREKETLERİ METAL YORULMASINI HIZLANDIRIR''

60 yıl önce envantere alınan NF-5 uçaklarında metal yorgunluk olabileceğini söyleyen Güntürk, "Bu uçaklarımız 2000 ve 2010'da modernizasyona girmiş, çıkmış. Aviyonik sistemler olarak modernizasyon sistemi yapılmış. Navigasyon takılmış, haberleşme sistemleri takılmış. Görüş sistemleri takılmış. Metal yorulmasını da şöyle tanımlayabiliriz. Deniz seviyesinde yer çekimi çok kuvvetli. Yükseldikçe bu azalıyor. Türk Yıldızlarımız çok hızlı hareket ettiklerinden yüksek basınçtan, düşük basınca veya düşük basınçta yüksek basınca çok hızlı hareket ettiklerinden burada da metal yorulması daha hızlı şekilde olabilir. Kazaların nedeni kesin bu değil ama bizim tahminlerimiz metal yorulması da olabilir burada" dedi.

KAYNAK: DHA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 46
 • Seminer 1 ay önce Şikayet Et
  Hürjet motoru GM firmasına ait bir motor , 17 bin libre güce sahip , ileride inşallah TF 10 bin , motorundan sonra TF 20 bini yapıp , uçağımıza takacağız
  Cevapla
 • Gaddar Hamolka 1 ay önce Şikayet Et
  Yazık kardeşim ne gerek var uçağa bize heykel lazım
  Cevapla
 • Muharrem 1 ay önce Şikayet Et
  Kullandığımız uçak 60 yıl önce jet motorlu uçak almışız demekki adamlar 70 sene önce bu ucağın imalatına başlamışlar aramızdaki fark işde bu 70 uyuduğumuz yil
  Cevapla
 • Müslüman Zat 1 ay önce Şikayet Et
  Ama şöyle dusun kardeşim onlar bu kadar ileride oldugu için savunma sanayide yavaşlama olmus doygunluk noktasina gelmiş Turkiye ise 20-30 yildir bunun icerisinde ve daha cok arzusu tutkusu var. Allahin izniyle onlardan daha iyisinide yapariz. 10 yil daha lazim.
  Cevapla
 • Polat Baba 1 ay önce Şikayet Et
  hür jet daha da gelişecek inşallah. artık bir marka o
  Cevapla
 • Dursun yiğit 1 ay önce Şikayet Et
  Haber harika HÜRJET'i yapanların ellerin sağlık. Lakin Olumsuz görüşe tahammül etmek gerekir. Ülke faiz ve yoksullukla boğuşurken bir partiye çamur atmak ahlaklı bir anlayış değil sadece sapkın bir düşünce sahibi olmaktır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle